loading
close
SON DAKİKALAR

Ender İmrek’in ‘Şafakta Buluşuruz’ romanı okurla buluşuyor

Ender İmrek’in ‘Şafakta Buluşuruz’ romanı okurla buluşuyor
Tarih: 09.11.2019 - 17:21
Kategori: Kültür & Sanat

Evrensel Gazetesi yazarı Ender İmrek’in, Barış İçin Akademisyenler’e ithaf ettiği “Şafakta Buluşuruz” romanı raflardaki yerini aldı. Roman 10 Kasım'da İstanbul Kitap Fuarı’nda, Dipnot Yayınevi standında okuyucuyla buluşacak.

Ender İmrek’in, barış akademisyenlerine ithaf ettiğini kitabında, Türkiye’nin çalkantılı yakın tarihinde yaşanan siyasal, toplumsal olaylar karşısında bir grup aydının verdiği onur ve etik eksenli mücadeleyi politik roman türünde kaleme almış.

İmrek, romanıyla ilgili olarakTwitter hesabından şu ifadeleri paylaştı.

“Kahramanlarından biri ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisini imzaladığı için üniversiteden atılan ve yurt dışına çıkması yasaklanmış bir akademisyen olan romanı, yazdığım üç yıl boyunca saygıyla izlediğim Barış İçin Akademisyenler’e ithaf ettim.”

İmrek, 10 Kasım'da İstanbul Kitap Fuarı'nda saat 14.00-16.00 saatleri arasında salon 2, stand 2604'te yeni kitabını imzalayacak.

Ender İmrek kimdir:

1961 yılında doğdu. Lise yıllarında politik çalışmalar içinde yer aldı. 1979 yılında tutuklandı, bir süre Adana Cezaevinde hapis yattı. 12 Eylül skeri Darbesi’nin ardından bir kez daha gözaltına alındı. Uyun yıllar tutuklu kaldığı davalardan beraat etti. Seksenli yılların sonlarından itibaren yeniden işçi ve emekçilerin örgütlenmesi çalışmalarında yer aldı. Siyasi parti kuruculuğu ve yöneticiliği de yapmış olan İmrek, muhalif duruşu, sosyalizm savunucusu, kapitalizm ve hükümet eleştirileri, Kürt sorununun demokratik çözü öngören konuşmaları ve yazıları nedeniyle birçok kez yargılandı.

Gezi Direnişi’ni yönetmiş olma iddiasıyla evi basıldı, gözaltına alındı. Hakkın da açılan davada yaptığı savunmada, “Böylesi bir halk direnişini yönetmekle gurur duyardım. Ama bu, kimsenin özel telkini olmadan kendi iradeleriyle alanlara çıkan milyonlara, baskıya ve şiddete boyun eğmeyen, direnirken hayatını kaybeden, yaralanan, sakat kalanlara saygısızlık olur…” diyerek direnişi savundu. Arkadaşlarıyla birlikte baraat etti.

Dergilerde çok sayıda makalesi yayınlanan Evrensel Gazetesi köşe yazarı İmrek, “Yolsuzluk, Hırsızlık, Rüşvet Gizlenebilinir mi? Başlıklı yazısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yargılandığı davadan beraaat etti.

Şafakta Buluşuruz, yazarın 2016 yayımlanan Ben de Sana Onu Söyleyecektim’ den sonraki ikinci romanı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları