loading
close
SON DAKİKALAR

'Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Selim İleri oldu

'Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Selim İleri oldu
Tarih: 12.10.2021 - 11:10
Kategori: Kültür & Sanat

Can Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi yazar Selim İleri oldu.

Başkanlığını Sibel Irzık'ın üstlendiği, Cemil KavukçuÖmer TürkeşMetin CelalNilüfer KuyaşMurat Yalçın ve Faruk Duman’dan oluşan seçici kurul, Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün on dördüncüsünün Selim İleri'ye verilmesini kararlaştırdı.

Dada Salon'da gerçekleştirilen ödül töreninde Handan Börüteçene'nin tasarladığı ödül heykelciğini alan 72 yaşındaki yazar, "Onur verdiniz. Çok teşekkür ederim." dedi.

İleri, Erdal Öz'ü özlediğini dile getiren ve anılarını kaleme aldığı kısa bir mektubu da katılımcılarla paylaşarak, "Şimdi burada olsan, seninle çağdaş edebiyatımızı konuşsak, uzun yıllar girmese araya, 'Odalarda'nın çok hayran olduğum yazarı, benim 'Kırık Deniz Kabukları'nı yayınlayan dostum özlemle seni anıyorum. Seni, edebiyatımıza katkını, Can Yayınları'nı, beni onurlandıran seçici kurulu esenliyorum. Beni mutlu kıldınız." ifadelerini kullandı.

2008'den bu yana ödül alanlar

İleri'nin yakın arkadaşı Türkan Şoray'ın yanı sıra kültür ve sanat dünyasından birçok ismin konuk olduğu törende, Erdal Öz'ün oğlu Can Öz de babasının kitabından alıntılarla bir konuşma yaptı.

Törende ayrıca Covid-19 salgını sebebiyle geçen yıl töreni iptal edilen 2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Jale Parla'ya takdim edildi.

2008 yılından bugüne kadar verilen ödül heykelciliği ile 15 bin Türk lirası ödülü bugüne kadar Gülten AkınNurdan Gürbilekİhsan Oktay AnarŞavkar AltınelMurathan MunganCemil KavukçuKüçük İskenderOrhan PamukOrhan KoçakCevat ÇapanAdalet Ağaoğlu ve Latife Tekin'e verildi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları