loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan; Kalkınma Yolu Projesi’ni bölgemizin yeni ‘İpek Yolu’ hâline dönüştüreceğiz

Erdoğan; Kalkınma Yolu Projesi’ni bölgemizin yeni ‘İpek Yolu’ hâline dönüştüreceğiz
Tarih: 22.03.2023 - 00:43
Kategori: Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî ziyaret gerçekleştiren Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani’yi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Sudani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Basra’dan Türkiye sınırına uzanan kara ve demiryolu ulaştırma koridoru inşasına yönelik ‘Kalkınma Yolu’ projesinin hayata geçirilmesi için birlikte çalışma kararlılığımızı vurguladık. Kabul ettiğimiz ‘Ankara Bildirisi’ ile bu hedef doğrultusunda ortak çalışma irademizi gösteren kritik bir adım attık. Kalkınma Yolu, sadece Türkiye ile Irak için değil, tüm bölge için stratejik önemi yüksek bir projedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî ziyaret gerçekleştiren Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani’yi kabulü ve gerçekleştirdikleri heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Irak Başbakanı Sudani ve heyetini Ankara’da misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Irak halkına ve hükûmetine, deprem felaketiyle mücadelemizde sergiledikleri dayanışma için tekrar teşekkür ediyorum. Bu ziyareti, Irak halkının dostluğunun bir nişanesi olarak görüyoruz” dedi.

“KALKINMA YOLU, TÜM BÖLGE İÇİN STRATEJİK ÖNEMİ YÜKSEK BİR PROJEDİR”

Devlet-millet el ele vererek, dost ve kardeş ülkelerin de desteğiyle, depremin yaralarını saracaklarını, afetin izlerini kısa sürede sileceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Başbakan’la görüşmemizde ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele aldık. Terörün her türlüsüne karşı topyekûn mücadele kararlılığımızı teyit ettik” ifadelerini kullandı.

Basra’dan Türkiye sınırına uzanan kara ve demir yolu ulaştırma koridoru inşasına yönelik “Kalkınma Yolu” projesinin hayata geçirilmesi için birlikte çalışma kararlılığını da vurguladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Kabul ettiğimiz ‘Ankara Bildirisi’ ile bu hedef doğrultusunda ortak çalışma irademizi gösteren kritik bir adım attık. Kalkınma Yolu, sadece Türkiye ile Irak için değil, tüm bölge için stratejik önemi yüksek bir projedir.”

Bu yolun inşasıyla ortaya çıkacak katma değerden, Avrupa’dan Körfez’e kadar geniş bir coğrafyada milyonlarca insanın faydalanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgesel iş birliğini güçlendirecek, ticaretimizi geliştirecek, beşeri münasebetlerimizi tahkim edecek bu projeyle, diğer kardeş ülkelerin de yakından ilgilendiğini biliyoruz. İnşallah onların da katımıyla ‘Kalkınma Yolu’ projesini, bölgemizin yeni ‘İpek Yolu’ hâline dönüştüreceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

“İkili ticaretimizi daha da artırma noktasında Iraklı kardeşlerimizle aynı hassasiyetleri paylaşıyoruz” sözleriyle devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş insanlarının ve vatandaşların karşılaştıkları sorunların çözümüne dair fikir teatisinde bulunduklarını kaydetti ve güncel bölgesel konuları da değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade etti.

“IRAK’IN SİYASİ BİRLİĞİNİN VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN EN BÜYÜK SAVUNUCUSU YİNE TÜRKİYE’DİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye, Irak Halkı’nın gerçek dostu olduğunu her vesileyle ispat etmiştir. Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün en büyük savunucusu da yine Türkiye’dir. Komşular arasında zaman zaman anlayış farklılıkları ortaya çıkabilir. Türkiye ve Irak, komşuluk hukuku çerçevesinde bunları çözme kararlılığını daima göstermiştir. Bugün de aynı iradeyi ve ortaklık ruhunu devam ettiriyoruz. Bizler, terörün acısını ve kanlı yüzünü çok iyi bilen, bunun bedelini ödemiş iki ülkeyiz.  Terörizmin her türlüsüne karşı mücadele etmeyi görev addediyoruz. Sayın Başbakan’la görüşmemizde ağırlıklı olarak PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelemizi de ele aldık. Bu örgütlerin, her iki ülke için de tehdit oluşturduğu açıktır.”

Iraklılardan beklentilerinin, PKK’yı terör örgütü olarak tanıması ve topraklarını eli kanlı terör örgütünden temizlemesi olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede Irak’la her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

“IRAK’IN KARŞI KARŞIYA BULUNDUĞU ACİL SU SIKINTISININ FARKINDAYIZ”

“Su meselesini, çatışma değil, müşterek çıkarlarımıza hizmet edecek bir iş birliği alanı olarak değerlendiriyoruz. Irak’ın karşı karşıya bulunduğu acil su sıkıntısının farkındayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ancak, Türkiye’de de yağışlar son 62 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. İklim değişikliğinin derinleştirdiği bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Irak’ın sıkıntısının giderilmesi için, Dicle Nehri’nden bırakılan su miktarını bir ay süreyle, imkânlar ölçüsünde, artırma kararı aldık. Sınır aşan sularla ilgili meselelerin üstesinden, ancak akılcı ve bilimsel iş birliğiyle gelebiliriz.”

Geçtiğimiz yıl 24 milyar doları aşarak rekor kıran ticaret hacmini daha da artırma potansiyeline sahip olduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şüphesiz bu hedefe ulaşmak için, ticaretin önündeki tarife dışı engel ve kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kardeşim Sudani’yle bu hususta hemfikir olduğumuzu memnuniyetle gördüm. Sayın Başbakan’a eşlik eden heyette, Türkmen soydaşlarımızın da yer alması bizleri ayrıca sevindirmiştir. Sözlerime son verirken dost ve kardeş Irak halkına, şahsım ve milletim adına en kalbi selamlarımı iletiyorum. Milletimizle birlikte Irak’taki tüm kardeşlerimizin, baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı’nı tebrik ediyorum. Sayın Başbakana ve heyetine ziyaretleri için tekrar teşekkür ediyorum. İstişarelerimizin ve yaklaşan Ramazan-ı Şerif’in ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları