loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

Erdoğan: Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır!

Erdoğan: Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır!
Tarih: 12.06.2023 - 16:23
Kategori: Gündem

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "Kıbrıs Türklerinin egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Türklerinin gayretlerine rağmen, yarım asırdan fazla bir süre, Rum tarafının uzlaşmaz ve maksimalist yaklaşımları nedeniyle heba edildi. Kimsenin bir elli sene daha kaybetmeye tahammülü yoktur. Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile gerçekleştirdiği, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Göreve başlamasının ardından ilk yurtdışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile eşine, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre ve Başbakan Üstel’e göreve başlama törenine katıldıkları için teşekkür etti. “Bugün de şahsıma, eşime ve heyetime gösterilen hüsnükabulden ötürü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarına şükranlarımı sunuyorum” sözleriyle devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdikleri görüşmelerde, gündemdeki tüm konuları ayrıntılarıyla ele aldıklarını kaydetti.

“KIBRIS TÜRKÜ ASLA AZINLIK OLMAMIŞTIR, OLMAYACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bunların içinde şüphesiz ki elektrik sorunuyla ilgili Türkiye’den kablo yoluyla Kuzey Kıbrıs’a elektrik naklinin sağlanması en önemli adımımız olacaktır. Ve bununla artık Kuzey Kıbrıs’ta elektrik kesintileri gibi bir sorun inşallah kalmayacaktır. Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’e ilişkin mevcut durumu değerlendirdik. Kıbrıs meselesinde Türk tarafı her zaman yapıcı ve sonuç odaklı tutum benimsemiştir. Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin haklı talepleri açık ve nettir. Kıbrıs Türkü asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır. Bu gerçekleri görmezden gelenler, Ada’nın tek egemeni olma hayalleriyle avunmayı sürdürüyor. Bu kesimlere, artık saplantılarını bir kenara bırakmalarını ve Ada’nın gerçekleriyle yüzleşmelerini tavsiye ediyorum.”

Kıbrıs Türklerinin gayretlerine rağmen, yarım asırdan fazla bir sürenin, Rum tarafının uzlaşmaz ve maksimalist yaklaşımları nedeniyle heba edildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimsenin bir elli sene daha kaybetmeye tahammülü yoktur. Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır” vurgusu yaptı.

Müzakere masasına geri dönülecekse, bunun yolunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasından geçmekte olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın Cenevre’deki son gayri resmî toplantıda ortaya koyduğu, kendilerinin de desteklediği gerçekçi ve sonuç odaklı vizyonun bundan ibaret olduğunu ifade etti.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları