loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan: Merkez Bankası rezervi bugün itibarıyla 115 milyar dolar

Erdoğan: Merkez Bankası rezervi bugün itibarıyla 115 milyar dolar
Tarih: 24.12.2021 - 15:02
Kategori: Siyaset

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldiği toplantıda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

"Mayıs 2013 faiz yüzde 4.5’a kadar indirmiştik, arkadan patlayan ne oldu Gezi olayları. Manevramızı hazmedemeyen güçler bu adımı attılar. Ana muhalefet, yanında birileriyle, otellerin arka kapılarında bazı çalışmaları IMF ile yaptılar. Ana muhalefetin sözcüsü eski işte hazineci midir nedir, o da o kulislerin içinde bizzat bulundu. Bunlar bize de zaman zaman IMF’yi tavsiye edenlerdir. Kendileri IMF ile bankaların veya otellerin arka kapılarında veya kulislerinde kendilerine göre bazı çalışmaları yürüttüler."

MERKEZ BANKASI REZERVİ

"Merkez Bankası rezervi bugün itibarıyla 115 milyar doların üzerindeyiz. Bu aradaki gidişle bu çok daha iyi bir konuma gelecektir. Bugün artık Türkiye eğitimden sağlığa, güvenlikten hukuka, sanayiden turizme her alanda ihtiyacı olan altyapıya sahiptir. Sizlere dağıttığımız bilgi notunda da göreceğiniz gibi veriler artık altyapını hazır olduğuna işaret ediyor."

YENİ EKONOMİ POLİTİKASI

"Ekonomi politikasında tarihi bir değişim başlattık. Bu değişim uzunca bir süredir devam etmektedir. Klasik ekonomi anlayışının yüksek faizle enflasyonu kontrol altında tutma yaklaşımını bir kenara bıraktık. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme temelli ekonomi politikasına yöneldik. Böyle büyük bir değişim öyle kolay olmuyor. Pek çok risk, soru işareti var."

"Maalesef içimizde de kirli senaryoya figüranlığa gönüllü epeyce bir siyasetçi, akademisyen ve medya mensubu çıkmıştır. Bu risklerin hepsini de göze almaya değdiğine inanıyoruz. Döviz kuru dalgalanmaları risklerden biri olarak kapımıza dayanmıştır. Kendi arkadaşlarımız arasında bile, açık konuşuyorum, aynı yönde değerlendirmeler (faiz indirme) yapanlar olduğunu söylemek istiyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik. Tedbir paketi ile kurun üzerinde köpüğün bir gün üzerinde ortadan kalktığını gördük. Estirilmeye çalışılan fırtınaların, kara bulutların aksine, ekonomimizin üretim ve istihdam tarafında işler mükemmel denecek seviyede iyi gitmektedir. En çok tedirginliğe yol açan finans üzerindeki dengeyi oturttuğumuzda önümüzdeki yaz aylarında bambaşka iklime girdiğimize şahitlik edeceğiz."

FİYAT İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

"Kurdaki ve emtia fiyatlarındaki yükselişi bahane ederek, maliyetlerindeki gerçek değişimle orantısız fiyat artışı yapanlar oldu. Milletime sesleniyorum, esnafa, sanayicilere sesleniyorum. Günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin, etiket değiştirenlerin, kusura bakmasınlar, millet adına takipçisi olacağımızı söylüyorum. Bakınız artışı hangi oranlar yükseltiyorsa aynı şekilde şimdi de geri indirmelerini bekliyoruz. Ufak yollu başlayanlar var. Konut ve ikinci el otomobil gibi piyasalar da buna dahildir. Fiyat indirimi gerçekleşmezse Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlığımız ısrar edenlerin üzerine gideceklerdir. Vatandaşlarımızı huzursuz eden hiçbir gelişmeye, hiç kimseye göz yumamayız."

 

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları