loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan Taksim Camii açılışında konuştu: 'Karşımızda Gezi olaylarını bulduk'

Erdoğan Taksim Camii açılışında konuştu: 'Karşımızda Gezi olaylarını bulduk'
Tarih: 28.05.2021 - 16:49
Kategori: Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası Taksim Camisi'nin açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Taksim'de yeri 27 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gösterilen, temeli dört yıl önce atılan Taksim Camii cuma namazının ardından ibadete açıldı.

Cami açılışında yaşananlar şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami açılışında bir konuşma gerçekleştirdi. Sözlerinin başında "Bu güzel eserin inşasına üstlenen Sur Yapı'nın sahiplerine başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum" diyen Erdoğan, devamında "Altan Elmas az önce 'Ben Taksim'in çocuğuyum' dedi. Sen buranın çocuğusun da biz başka bir yerin çocuğu değiliz. Ben de Kasımpaşa'nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik" ifadesini kullandı. Erdoğan'ın açıklamalarından şunlar öne çıktı:

'Taksim Camii 1 buçuk asırlık mücadelenin ardından ülkemize kazandırılmıştır'

"Camimizin inşasında kullanılan her malzeme titizlikle seçilmiştir. Taksim Camii'ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selam, İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum. Burası İstanbul'un fethine de bir hediyedir. Asırlardır davalarına hayat vermek için kendi canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin her birine Allah'tan rahmet diliyorum. Taksim Camii 1 buçuk asırlık mücadelenin ardından ülkemize kazandırılmıştır.

'Karşımızda Gezi olaylarını bulduk'

Milletimize verdiğimiz sözlerden biri de bu caminin inşasını gerçekleştirmekti. Ancak 28 Şubat süreci ve sonrasındaki gelişmeler sebebiyle o dönem bu sözümüzü yerine yetiremedik. Aynı amaçla başbakan olarak tekrar harekete geçtiğimizde ise karşımızda Gezi olaylarını bulduk. O teröristlerin karşımıza dikildiği an...

'Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni inşa ediyoruz'

İnşallah bu arada hızla bir eserimiz daha yükseliyor. O da Barbaros Bulvarı üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni inşa ediyoruz. Onu da kısa zamanda bitireceğiz. Çünkü Barbaros oradan Beşiktaş'a indi. Şimdi de camiyi inşa ederek... Orası da adeta bir mabetsiz beldedir. Barbaros Hayrettin Paşa Camii'ni yaparak orayı mabetsiz olmaktan çıkartıp oradaki Müslümanları ibadet edebilecekleri bir yeri hazırlayacağız.

'FETÖ'nün yaptığı ihanetin benzerlerini farklı şekilde tekrarlamaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz'

Fitneyle, yalanla, tuzakla milletimizin kardeşliğini bozamayanlar camilerimizi de hedef almıştır. FETÖ'nün yaptığı ihanetin benzerlerini farklı şekilde tekrarlamaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz. Şahadetleri dinin temeli olan ezanlarımızı susturmaya, bayrağımızı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Türkiye'nin sadece kendi sınırlarından ibaret bir ülke olmadığının en büyük ispatı maruz kaldığı saldırılardır. Bu saldırıların hepsini de akamete uğratmayı başardık. Aynı dirayetle yolumuza devam edeceğiz. Bozguna uğrattığımız her kirliği atağın yerini yenisi alacaktır. Bize düşen hep doğruyu savunarak zalime karşı koymaktır."

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları