loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan; Türkiye ile Malezya arasındaki ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldık

Erdoğan; Türkiye ile Malezya arasındaki ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldık
Tarih: 07.07.2022 - 19:25
Kategori: Gündem

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı Yakub ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bugün yaptığımız görüşmelerde ekonomi, yatırımlar ve ticaret başta olmak üzere; savunma sanayii, teknoloji, sağlık, eğitim ve iletişim gibi çeşitli alanlardaki ilişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Sayın Başbakanın teklifi üzere, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklıktan, kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldık” dedi.

Malezya Başbakanı Yakub ve heyetini Ankara’da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ziyaretlerinin ülkelerimiz ve halklarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum”  dedi.

“SALGINA RAĞMEN TİCARET HACMİMİZ 3,5 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNİ AŞTI”

Yaptıkları görüşmelerde, ekonomi, yatırımlar ve ticaret başta olmak üzere; savunma sanayi, teknoloji, sağlık, eğitim ve iletişim gibi çeşitli alanlardaki ilişkileri kapsamlı şekilde ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her geçen gün daha da derinleşen iş birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı bu vesileyle bir kez daha teyit ettik. Sayın Başbakanın teklifi üzere, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklıktan, kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldık. Bu da münasebetlerimizin ulaştığı müstesna seviyenin yeni bir nişanesi olmuştur” şeklinde konuştu.

Malezya’nın aynı zamanda ASEAN Bölgesindeki en büyük ticari paydaşımız konumunda olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen sene yaklaşık yüzde 50 artışla 3,5 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Bu yılın ilk 6 ayındaki rakamlar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. Mevcut ivme 2024 yılı için belirlediğimiz 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini kısa süre içerisinde yakalayacağımıza işaret ediyor. Serbest Ticaret Anlaşmamızın hizmetler, yatırımlar ve elektronik ticareti kapsayacak şekilde genişletilmesinin ekonomik ve ticari bağlarımızı daha da güçlendireceğine inanıyorum. Bu güncellemeyle hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleme, mal ve hizmet ticaretini daha dengeli hale getirme imkânına da kavuşacağız.”

Malezya Başbakanı Yakub ile yeni iş birliği modellerine ve yatırım projelerine ilişkin fikir teatisinde de bulunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Gıda güvenliği, enerji, çevre ve iklim değişikliği gibi günümüzün meydan okumaları karşısında dayanışmamızı artırma hususunda mutabık kaldık. Yerli ve millî aşımız TURKOVAC’ın Malezya’da kullanıma sunulması dâhil aşı teknolojisi transferi, tecrübe paylaşımı ve birlikte aşı geliştirme gibi konularda müşterek çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz” dedi.

“ASYA’DAKİ TÜM KARDEŞLERİMİZLE İŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan; sağlık, sağlık turizmi, savunma sanayi, eğitim ve iletişim alanlarında yeni anlaşmalar imzalamak suretiyle ilişkilerin ahdi zemininin tahkim edildiğini söyleyerek, “Görüşmelerimizde güncel küresel konular üzerinde de durduk. Bu kapsamda İslam dünyasını yakından ilgilendiren Rohingya ve İslam düşmanlığı gibi meseleleri ele aldık. Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 gibi platformlarda dayanışmamızı artırarak özellikle sürdürme kararlılığımızı vurguladık. Türkiye olarak Yeniden Asya girişimimizle kazan-kazan anlayışıyla Asya’daki tüm kardeşlerimizle iş birliğimizi güçlendirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Sektörel diyalog ortağı olduğumuz ASEAN’la iş birliğimizi diyalog ortaklığı statüsüne çıkarmayı hedefliyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Bu vesileyle, Asya Pasifik Bölgesine yönelik girişimlerimizde Malezya’nın desteğini hep yanımızda hissettiğimizi özellikle belirtmek istiyorum. Bu desteğin artarak devam edeceğine eminim. Sözlerine son verirken kıymetli kardeşim İsmail Sabri’ye ve heyetine ziyaretleri için tekrar teşekkür ediyorum. Yaklaşan Kurban Bayramının ülkelerimiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Malezya -Türkiye iş birliğinin daha kapsamlı bir düzeye çıkarılması konusunda mutabık kaldıklarını kaydeden Malezya Başbakanı Yakub,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Malezya ve Türkiye arasındaki iş birliğinin, güçlendirilmesinin gereğini derinlemesine konuştuklarını ve Kovid-19 salgınının bir sonucu olarak gıda krizinin şiddetlendiği konusunda hemfikir olduklarını aktararak şunları söyledi: "Bu bağlamda Malezya ve Türkiye gıda tedarik zincirinin her zaman yeterli ve istikrarlı olmasını sağlamak için birlikte çalışmayı kabul etti. Bu konuyu ele almak için acil önlemler olarak Malezya ve Türkiye, gıda ürünlerinin ticaretini artıracak, bilgi ve deneyim içeren iş birlikleri kurmaya devam edecek. Aynı zamanda Malezya ve Türkiye gıda üretim kapasitesini artırmak ve gıda güvenliğinin sürdürülebilirliğini istikrarlı bir seviyede tutmak için gıda sektöründe araştırma ve geliştirmeyi güçlendirecektir."

MALEZYA BAŞBAKANI YAKUB: "MALEZYA VE TÜRKİYE TİCARET AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP"

Malezya Başbakanı Yakub, Malezya ve Türkiye stratejik iş birliğinin, uluslararası toplumun, küresel gıda tedarik zincirinin zeminini inşa etmesi çabasını destekleme konusunda önemli bir adım olduğunu ifade etti.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilere değinen Malezya Başbakanı Yakub, "Malezya ve Türkiye ticaret açısından çok büyük bir potansiyele sahip" dedi.

Malezya Başbakanı Yakub, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde iki ülke arasındaki ticaretin dengelenmesi konusunda Malezya'nın, sadece büyük bir ticaret ortağı olarak değil aynı zamanda Asya ticaretinin merkezi olarak potansiyelini ele aldıklarını söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Türkiye ile Malezya arasında, savunma sanayii, sanayi ve teknoloji, sağlık, iletişim ve medya alanında 7 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Malezya Başbakanı Yakub'un ortak basın toplantısı öncesinde anlaşmalara imza atıldı.

TÜYAR Mikroelektronik A.Ş. ile Silterra Malaysia Arasında Mutabakat Muhtırası'nı TÜYAR Mikroelektronik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Elagöz ile Silterra Malaysia Yönetim Kurulu Eş-Başkanı Abidin bin Said Muhammed Tahir imzaladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ve Malezya Sanayi Hükûmet Yüksek Teknoloji Grubu Arasındaki Niyet Beyanı'nı TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ile Malezya Sanayi Hükûmet Yüksek Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Tacüddin Ali imzaladı.

TUSAŞ ile NS Corporation Arasındaki Mutabakat Muhtırası'na TUSAŞ Genel Müdürü Kotil ile NS Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Rafi bin Malek imza attı.

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş. (MKE) ile MA Analytics Arasında Mutabakat Muhtırası, MKE Genel Müdürü Yasin Akdere ile MA Analytics Genel Müdürü Rasyad Anwar tarafından imzalandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Malezya Sanayi Hükümet Yüksek Teknoloji Grubu Arasındaki İşbirliği Mutabakat Muhtırası'na TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Malezya Sanayi Hükûmet Yüksek Teknoloji Grubu Eş-Başkanı Dr. Zakri Abdulhamid imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Malezya Hükûmeti Arasında Medya ve İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Malezya Hükûmeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası'nı ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah imzaladı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları