loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan: Türkiye'de yargı bağımsızdır, benim yargının vereceği karara ilişkin bir şey söylemem mümkün değil

Erdoğan: Türkiye'de yargı bağımsızdır, benim yargının vereceği karara ilişkin bir şey söylemem mümkün değil
Tarih: 16.10.2021 - 15:46
Kategori: Siyaset

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, veda ziyaretleri kapsamında bir araya geldiği Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Merkel, Huber Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
"Değerli dostum Merkel ile 16 yıldır gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde hep sağduyulu oldu, liderliği belirleyici oldu. İkili ilişkilerde zaman zaman sıkıntılarımız olsa da bunları aşmayı başardık. Bölgesel sorunların giderilmesinde de yapıcı görüşlerde bulundu.

Suriyeli mülteciler konusunda inisiyatif almaktan hiçbir zaman geri adım atmadı ve gerçekten cesur davrandı. Kendisine teşekkür ediyorum. Almanya'da gerçekleşen seçimlerin Almanya halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Yeni hükümet döneminde de çalışmalarımızın devam etmesini diliyorum.

AB sürecinde Sayın Merkel'in müspet katkılarını hep hatırlayacağız. Doğu Akdeniz, Afganistan konusunda fikir teatisinde bulunduk. İş hacmimizin 50 milyar dolar seviyesine çıkarılması için her iki ülke de elinden geleni yapacaktır. Sayın Merkel'in Türk toplumuyla geliştirdiği iyi ilişkilerden de memnuniyet duyuyoruz.

Almanya'da ve Avrupa'da yükselen ırkçılık ve yabancı karşıtlığına karşı verdiği mücadele için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hayatında Sayın Şansölyeye başarılar diliyorum."

Merkel'in açıklamaları ise şöyle:
"Görüş ayrılıklarına rağmen Türkiye ile birlikte birçok konuda mücadele ettik. Almanya'da yaşamakta olan 4 milyona yakın Türk var. İş gücü anlaşmasının 60'ncı yılını törenlerle kutladık. Almanya'daki ilk kuşak Türklerin ardından, profesörler, bilim insanları çok başarılı isimler ortaya çıktı. Uğur Şahin ve Özlem Türeci mesela bunlardan bazıları.

İnsan hakları konusundaki gelişmeleri de değerlendirdik. Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri konuştuk. Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye çok önemli adımlar attı. Afganistan'a insani yardım konusunu da ele aldık. Orada kış aylarında felaket yaşanmaması için BM'yle birlikte çaba sarf etmeliyiz.

Suriye'deki konuyla ilgili konuştuk. İdlib gergin ve Anayasa çalışmaları iyi gitmiyor. Berlin Konferansı'nın ardından Libya için Fransa'da da konferans olacak. Libya'dan yabancı güçlerin çekilmesi gerektiğini ifade ettim.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri de ele aldık. Almanya her iki ülkenin görüşmelerinin sürmesini istemekte. Bazı sorunlar uzun soluklu olarak çözülmeli."

Soru: Tutuklu Alman vatandaşlarla ilgili bir ilerleme oldu mu?
MERKEL: "Görüşmelerimizde bazı sorunları çözdük ama yeni vakalar eklendi. Boşuna görüşmediğimizi düşünüyoruz. Farklı bakış açıları var.

ERDOĞAN: "Türkiye'de yargı bağımsızdır. Benim yargının vereceği karara ilişkin bir şey söylemem mümkün değil."

Soru: Mültecilere yardım konusunda neler konuşuldu?
MERKEL: "Türkiye'ye AB'nin yasa dışı göç konusunda vereceği desteğin devam edeceğini ifade ettim. İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB'nin bu konuda Türkiye'yi desteklemesi bir gereklilik, bir şart! Mülteciler konusunda söz konusu yardım için bir ödeme kararı çıktı. 4.5 milyarı ödendi. Kalan yardım konusunda da gerekli adım atılacak."

ERDOĞAN: "Yunanistan'ın yaptığı gibi biz mültecileri öteleyemeyiz. Bu insanlara ev sahipliği yapıyoruz, buna devam edeceğiz. Şu ana kadar 60 bin briket evi bitirdik hedefimiz bunu 100 bine çıkarmak."

Soru: Her iki lidere soruyorum Sayın Erdoğan ve Sayın Merkel ile çalışmak nasıldı?
MERKEL: "Türkiye'de standartların yükseldiğini görebiliyorum. Türkiye NATO üyesi olarak çok önemli bir partner. Ben bireysel haklar ve özgürlükler konusunda eleştirdim. Farklı görüş açılarımız oldu."

ERDOĞAN: "Koalisyon hükümetleri bazen çalışmalarımızı zorlaştırdı. Sayın Merkel Almanya'ya büyük katkı sağladı. Yeni yönetimle dilerim bu ilişkilerimizi geliştiririz. Almanya'daki vatandaşlarımız mutlu oldukça bizde burada mutlu oluyoruz."

MERKEL: "Koalisyon ortaklarıyla çalışmamla ilgili bir sorunumuz yoktur. Almanya'da koalisyon hükümetlerinin yönetimi genelde söz konusudur."

ERDOĞAN: "Bazen bana bununla ilgili sorunları aktardınız."

MERKEL: "Doğrudur hayat böyle."

Soru: Köln'de cuma günleri ezan okunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
MERKEL: "Biz yabancı düşmanlığına, İslam düşmanlığına, Yahudi düşmanlığına karşıyız. Irkçılık konusunda çok üzücü olaylar yaşadık. Bununla ilgili büyük çaba sarf edilmektedir. Bu her zaman bir görev olacaktır."

ERDOĞAN: "Çok çok teşekkür ediyoruz. Değerli Şansölyeye bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum. Fikirlerinden yine yararlanacağız."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları