loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan'dan 'Cumhur İttifakı' açıklaması: Madem ki 'Biz yolumuza gideriz' diyorlar, biz de 'herkes kendi yoluna' deriz

Erdoğan'dan 'Cumhur İttifakı' açıklaması: Madem ki 'Biz yolumuza gideriz' diyorlar, biz de 'herkes kendi yoluna' deriz
Tarih: 23.10.2018 - 12:18
Kategori: Gündem

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP grubunda konuştu. Erdoğan, Bahçeli'nin yerelde ittifak yapmayacaklarına dair açıklamalarına, "Madem ki 'Biz yolumuza gideriz' diyorlar, biz de herkes kendi yoluna deriz" sözleriyle karşılık verdi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapmak istiyorum. 

Kaşıkçı evlilik işlemleri için konsolosluğa gidiyor. Konsolosluk çalışanlarından bazılarının aceleyle ülkelerine gitmeeleri hazırlık çalışmaları yapıldığına işaret ediyor. 1 Ekim'de 3 kişilik ekip önce otele yerleşiyor sonra konsolosluğa gidiyor. 

2 Ekim'de 3 kişilik ekip otele gelip yerleşiyor. aralarında generallerin de bulunduğu 9 kişilik ekip başka otele gidiyor. 15 kişilik ekip 9.50 ile 11.00 saatleri arasında konsolosluğa geliyor. Aynı gün Londra'dan İstanbul'a dönen Kaşıkçı 8'de konsolosluk  binasına giriyor. Bir daha kendisinden haber alınamıyor. 17.50'de ülkemiz resmi makamlarına Kaşıkçı'nın konsololuk binasında alıkonduğu ya da başına bir şey geldiği başvurusu yapılıyor. İstihbarata birimlerimiz tahkikat başlatıyor. İnceleme sonucunda Kaşıkçı'nın konsolosluktan çıkmadığı kesinlik kaznaıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız soruşturma açıyor. Soruşturma derinleştikçe ilginç bilgilere ulaşılıyor. 

Cinayet arefesinden başlayarak 15 Suudi istihbaratçı, güvenlikçi ve adli tıpçının ülkemize geldikleri görülüyor. Kıyafeti, gözlüğü, Kaşıkçı'ya benzetimeye çalışılan bir kişinin tarifeli uçakla Riyad'a hareket ettiği belirtiliyor. Türk çalışanlara izin veriyor. Suudi Arabistan Kaşıkçı'ın öldürüldüğü iddiaları önce reddediyor. Konsolos, Reuters muhabirini davet ederek lakayt bir havada kendinin satmaya çalışıyor. 

Emniyet ve savcılarımız yeni belgeler ortaya çıkarmaya gayret ediyor. 

Suudi Arabistan'dan 11 Ekim'de gelen bir heyet inceleme gerçekleşti. 

Bu olay İstanbul'da cereyan ediyor. Sorumluluk makamında olanlar olarak sorgulamak hakkımız. Bu cinayet karşısında sessiz kalmayacağımızı ifade ettik. Kİmseyi zan altında bırakmamak için araştırmaların sonucunu bekledik. Suudi Kral ile yaptığımız görüşmede elimizdeki bulguları anlattım. 

İnceleme heyetleri çalışma yaptı. Gelen inceleme heyetine ve kral hazretlerine başkonsolosun kifayetsizliği ile ilgili fikrimi söyledim. Başkonsolos böylece göreve alındı.

İnceleme sonrası Suudi Arabistan cinayeti kabul etti. Kaşıkçı'nın arbede sırasında öldüğü söylendi. Aynı gün Kral ile görüşme gerçekleştirdik, olaya karışan 18 kişinin tutuklandığını ifade etti.Gelen 15 kişi, artı 3 kişi konsoloslukta görevli kişiler. 

21 Ekim'de de ABD Başkanı Trump ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirerek olayın aydınlatılması konusunda mutabık kaldık. Biz uluslararsı hukuka uygun şekilde yönettik. Buna karşı karalama kampanyaları yürütüldü. Ülkemizin itibarına yönelik bu suikast girişimleri bizi gerçekleri aramadan alıkoyamadı, alıkoyamaz. 

Bu cinayet Suudi Arabistan toprağı sayılan konsolosluk binasında işlenmiş olabilir ama burası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindedir. 

Cemal Kaşıkçı'nın dünya çapında tanına bir gazeteci olması bize bir sorumluluk da yüklüyor. Türkiye bu meselenin takipçisidir. Cemal Kaşıkçı'nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor deliller. 

Suudi Arabistan yönetimi cinayeti kabul ederek önemli bir adım atmıştır. Sorumluluarı gereken cezalera çarptırmalarını bekliyoruz. Cinayetin planlı olduğuna dair emareler var. 

Olayla ilgili 15 kişi cinayet günü niçin İstanbul'da toplanmıştır? Biz bu soruya cevap alıyoruz. Kimden emir alarak gelmişlerdir? Konsolosluk binası neden günler sonra incelemeye açılmıştır? Niçin ceset hala ortada yok, niçin cinayet ortadayken farklı ifadeler kullanılmıştır? Yerli işbirlikçiden bahsediliyor, kimdir bu yerli işbirlikçi? 

Hiç kimse bu sorular cevaplanmadan meselenin üzerinin kapatılacağını aklından dahi geçirmesin.

Güvenlik birimlerimizin elindeki bilgiler hadisenin planlı olduğuna işaret ediyor.

Varsa, cinayetle bağlantılı diğer ülkelerdeki ortaklarının da soruşturmaya dahil edilmesi gerekir.

Af tartışması

Suudi Arabistan kralı ve üst yönetimine çağrı yapıyorum. 18 tutuklunun yargılanmasının İstanbul'da yapılması teklifimdir, talebimdir.

(Af konusu) MHP ile yeni yönetim sistemimizin hayata geçirilmesi sürecinde önce Meclis'te, 16 Nisan halkoylamasında ve 24 Haziran'da önemli işbirliği yapıldı. Mileltimizin sesine kulak verdik ve samimi bir dayanışmanın içinde olduk. 2 partinin her konuda aynı çizgiyi takip etmesi gerekmiyor. Anlaştığımız hususlarda birlikte hareket ederken farklı konularda her birimiz ayrı yolu takip ederiz. MHP ile af, Danıştay kararı ve EYT ile farklı düşünüyoruz. Af meselesi ilk gündeme geldiğinde talimatı verdim, masaya yatırın, dedim. Teklife sıcak bakmadığımızı anlatmaya çalıştık. Devlet kendisine işlenen suçlara karşı af yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşı işlenen suçları af yetkisine devlet sahip değildir. Adalet mülkün esasıysa adil davranmaya mecburuz. Kalkıp da uyuşturucu baronlarıyla torbacılık yapanları ayrı değerlendirilmesini anlamak mümkün değil. 

Bizi izleyen milletime sesleniyorum. Bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Aldatılmış... Ne demek aldatılmış. Bunlar 6-7 yaşında çocuk mu? Bunlar hem içen hem satan hem aracılığını yapan kişiler. Öbür tarafta can alan kişilere mi kader mahkumu diyeceğiz? Cezaevinden çıkarıyorsunuz daha fazla hırsızlık yapıyor, bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz? 

Sosyal medyadaki açıklamaların yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünüyorum.

Öğrenci Andı açıklaması

Danıştay, yetki aşımı yaparak bu konudaki düzenlemeyi iptal etmiştir. Bu karar bir takım eski hastalıkların bünyemizde yaşadığını gösteriyor. Tek parti CHP'si dönemindeki uygulamayı bugünün özgürlükçü Türkiye'sinde sürdürmeye çalışmak doğru değildir.

Bize göre milletimizin en büyük andı İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşı dışında bir and tanımıyoruz, tanımayacağız. Bunlar ülkemizin hak hukuk mücadelesinde sembolik anlamı olan ifadelerdir. Ben Türk'üm ama Türkçü değilim. Irkçılık dinimizde yasaklanmıştır. Türkçülük yapma hakkınız vardır ama Kürt vatandaşımın Kürtçülük yapma hakkı doğar. Türk Türklüğü ile, Kürt Kürtlüğü ile, Roman Romanlığı ile övünsün ama ırkçılık boyutuna taşımayalım.

Bahçeli'ye 'Bekir Bozdağ' tepkisi

Irkçı değilim diyeceksin, benim bakanlık yapmış milletvekilime hakaret edeceksin. Bakanımıza yönelik tehdidi ve hakareti bir genel başkana yakıştıramadım. Yol arkadaşımı feda edemem bunu bilmeleri lazım. Benim bu yol arkadaşımın yakından uzaktan ırkçılıkla alakası yok. Kökeni Kürt olabilir ama bu millete hizmet etmiştir. Niye saptırma yapıyoruz? Bu bakanın memlekete en büyük hizmetler yaptığına şahidiz. Hiçbir arkadaşımızın hakarete uğrayıp tehdit edilmesine müsaade edemeyiz.

Artık bu tür meselelerdeki görüş farklılıklarının Cumhur İttifakı'na gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Biz bu ittifakı geleceğe taşımak istiyoruz. Cumhur İttifakı'nı günlük siyasi tartışmaların üstünde tutmak istedik. MHP çok farklı bir tercih yaptı. Yerel seçimlerde madem ki 'biz yolumuza gideriz' diyorlar. Biz de herkes kendi yoluna deriz."

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları