loading
close
SON DAKİKALAR

Erkan Mumcu'dan Barış Pınarı Harekatı yorumu: 'Türkiye gönüllü taşeron rolünü ret etmiştir'

Erkan Mumcu'dan Barış Pınarı Harekatı yorumu: 'Türkiye gönüllü taşeron rolünü ret etmiştir'
Tarih: 24.10.2019 - 10:07
Kategori: Gündem

AKP iktidarında MEB ile Turizm Bakanlığı yapan Erkan Mumcu, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin değerlendirmede bulundu. Mumcu harekatla ilgili olarak "Türkiye bekası ile ilgili itirazlarını diplomatik ve askerî araçlar ile ileri sürmüştür. Bu tutum kutlanmayı haketmiştir" ifadelerini kullandı. ...

AKP'nin ilk yıllarında bakanlık görevlerinde bulunan merkez sağın önemli isimlerinden Erkan Mumcu Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak Twitter'dan açıklamada bulundu. Erkan Muncu, harekat ve ateşkes sonrası ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmalara dair "Bu anlaşmalar ile bu devletlerin ypg yi himayesine almasına mutabakat bildirmiş mi yoksa fiili durumdan geri adım attırmış mı olduk? Bunu önümüzdeki on yıl gösterecektir" yorumda bulundu.

"Bölgemizde yaşayan Kürt topluluklarının hukukunu korumak hak ve ödevinin münhasıran Türkiye'ye ait olduğu gösterilmelidir" diyen Mumcu'nun Barış Pınarı Harekatı ve sonraki sürece ilişkin değerlendirmesi şöyle:

-ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmalar, aynı nedenle ya büyük başarı yahut başarısızlık olarak tarihe geçecek. Bu anlaşmalar ile bu devletlerin ypg yi himayesine almasına mutabakat bildirmiş mi yoksa fiili durumdan geri adım attırmış mı olduk? Bunu önümüzdeki on yıl gösterecektir.

-Şuradan bakınca kesinlikle bir duruş başarısıdır; Abd Irak'ın parçalanması sürecinde Türkiye siyasetine gördürdüğü işi, Suriye de gördüremediği gibi kararlı ve eylemli bir direnç ile karşılaşmıştır. Türkiye kendi bekası aleyhine gönüllü taşeron rolünü red etmiştir.

-Sadece taşeron rolünü reddetmekle de kalmayarak kendi bekası ile ilgili itirazlarını diplomatik ve askerî araçlar ile ileri sürmüştür. Bundan sonrasında ne olursa olsun salt bu tutum tartışma götürmez bir dirayettir ve kutlanmayı haketmiştir.

-Ypg nin himaye edilmesine muvafakat edilip edilmeyeceği, bunun hangi araç ve imkanlar ile başarılıp başarılamayacağı, önümüzdeki zamanların meselesidir. Bölgemizde yaşayan Kürt topluluklarının hukukunu korumak hak ve ödevinin münhasıran Türkiye'ye ait olduğu gösterilmelidir.

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları