loading
close
Dolar: 5,70 TL
Euro: 6,30 TL
Sterlin: 7,15 TL
SON DAKİKALAR

Eski Halkevleri Genel Başkanı Kadri Kaplan son yolcuğuluna uğurlandı

Eski Halkevleri Genel Başkanı Kadri Kaplan son yolcuğuluna uğurlandı
Tarih: 23.01.2019 - 11:40
Kategori: Yaşam

Milli Birlik Komitesi üyelerinden ve eski Halkevleri Genel Başkanı Kadri Kaplan, Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı.

98 yaşında yaşamını yitiren Milli Birlik Komitesi üyelerinden ve eski Halkevleri Genel Başkanı Kadri Kaplan için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi.  Kaplan'ın cenazesi daha sonra Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. 

Kadri kaplan kimdir?

Asker, siyaset adamı, MBK üyesi, senatör. 1921, İstanbul doğumlu. Kara Harp Okulu ile 1956’da Harp Akademisini bitirerek kurmay subay oldu. Silâhlı Kuvvetlerin çeşitli birlik ve karargâhlarında görev yaptı. 27 Mayıs 1960 İhtilâlini gerçekleştiren askeri kadro içinde yer aldı ve aynı süreçte kurulan Milli Birlik Komitesi (MBK)’ne girdi. MBK’nin hukuki varlığı sona erince, 1961’de kurmay yarbay rütbesinde iken emekliye ayrılarak tabii senatör olarak 12 Eylül 1980 tarihine kadar Cumhuriyet Senatosunda yasama görevi yaptı.   

Kadri Kaplan, 27 Mayıs Milli Devrim Derneğinin kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF)’na Dev-Genç adının verilmesini önerdi. 1967- 76 yılları arasında Halkevlerinin genel başkanlığı yaptı. Suna Kili’nin 27 Mayıs Devrimi Kurucu Meclis ve 1961 Anayasası (1998) adlı kitabının yazılmasına katkıda bulundu.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları