loading
close
SON DAKİKALAR

Evinin balkonundan inşaat çalışmasını izleyen yurttaş tarihi eseri fark etti

Evinin balkonundan inşaat çalışmasını izleyen yurttaş tarihi eseri fark etti
Tarih: 14.01.2021 - 13:02
Kategori: Yurt

Bursa'da balkonundan inşaat çalışmalarını izleyen yurttaş 2 bin yıllık tarihi eserin molozlar altında kalmasını engelledi.

Bursa'da, evinin balkonunda bir inşaatın çevre düzenlenme çalışmalarını izleyen Erdoğan Tunaboylu, iş makinesinin topraktan bir taş çıkardığını gördü.

Taşı suyla yıkayarak incelediği sırada kabartmaları fark eden Tunaboylu, durumu yetkililere bildirdi.

Yetkililerce yapılan incelemede, taşın erken Roma Dönemi’ne ait mezar steli olduğu belirlendi.

Tunaboylu, "Bugün inşaat alanında çevre düzenlemesi yapılırken mutfaktan yemek aldım. Dışarıya baktığımda kepçenin topraktan düzgün bir parça çıkardığını gördüm. Daha sonra parçaları incelemek istedim. Önce alttaki parçayı inceledim. Kabartma aradım ama onda yoktu. Toprağın altındaki parçaya da bakmak istedim. O taşta ilk olarak üçgen şekli fark ettim. Tek kişi kaldırmak çok zordu. Daha sonra eniştemle kapımın önüne taşıdım. Taşı yıkadık ve kabartma olduğunu fark ettik. Gerekli yerlere durumu bildirdik from Erdoğan Tunaboylu

Bugün inşaat alanında çevre düzenlemesi yapılırken mutfaktan yemek aldım. Dışarıya baktığımda kepçenin topraktan düzgün bir parça çıkardığını gördüm. Daha sonra parçaları incelemek istedim. Önce alttaki parçayı inceledim. Kabartma aradım ama onda yoktu. Toprağın altındaki parçaya da bakmak istedim. O taşta ilk olarak üçgen şekli fark ettim. Tek kişi kaldırmak çok zordu. Daha sonra eniştemle kapımın önüne taşıdım. Taşı yıkadık ve kabartma olduğunu fark ettik. Gerekli yerlere durumu bildirdik" dedi.

2 bin yıllık olduğu tahmin edilen mezar steli, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekiplerince korumaya alındı. Taşın, incelenmek üzere arkeoloji müzesine götürüleceği öğrenildi.

 

Kaynak : DHA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları