loading
close
SON DAKİKALAR

Fed Başkanı Powell: Yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artışları sürmeli

Fed Başkanı Powell: Yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artışları sürmeli
Tarih: 22.06.2022 - 19:13
Kategori: Ekonomi

Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu'nda yaptığı konuşmada faiz artışlarının devamını uygun olacağını düşündüklerini söyleyerek, çeşitli şoklara karşı "çevik" olması gerektiğine vurgu yaptı.

Fed, politika faizini 75 baz puan artırmış, 28 yılın en yüksek faiz artışı gerçekleşmişti.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi yarıyıl sunum konuşması yayımlanan Powell “Devam eden faiz artışlarının uygun olduğunu düşünüyoruz. Enflasyon yukarı yönlü sürpriz yaptı ve daha fazla sürpriz kapıda olabilir. Bu yüzden gelecek veriye ve görünümün gelişimine yanıt verirken çevik olmalıyız” dedi.

Powell’ın konuşması büyük ölçüde geçen haftaki faiz kararında verdiği mesajları yeniden vurguladı. Fed geçtiğimiz hafta 1994’ten bu yana ilk kez tek seferde 75 baz puanlık faiz artışı yapmış ve faiz bandını %yüzde 1,5- yüzde 1,75’e yükseltmişti.

Powell geçtiğimiz hafta temmuz toplantısı için bir başka 75 baz puanlık artış ile birlikte 50 baz puanlık hamlenin de masada olduğunu söylemişti. Fed Üyesi Christopher Waller bu hafta sonu yaptığı konuşmada 75 baz puanlık faiz artışını destekleyeceğini duyurmuştu.

Enflasyon mesajı

Powell Senato konuşmasında, “Yüksek enflasyonun yarattığı zorlukların farkındayız. Enflasyonu düşürme hedefine güçlü bir şekilde bağlıyız. Bunun için süratle hareket ediyoruz” dedi.

Amerikan ekonomisinin çok güçlü olduğunu belirten Powell “Ekonomi daha sıkı para politikasıyla baş edebilecek konumda” değerlendirmesini yaptı.

Powell çarşamba günü işgücü piyasası için “aşırı sıkı” yorumunu yaptı. Powell “Finansal koşulların sıkılaşması ekonomiyi soğutmaya devam edecek ve talebin arzla daha iyi bir denge yakalamasını sağlayacak” dedi.

Son verilere göre ABD’de TÜFE geçtiğimiz ay yıllık yüzde 8,6 ile 40 yılın zirvesinde gerçekleşti. Artan yaşam maliyeti birçok Amerikalıyı zorlarken ABD Başkanı Joe Biden’a olan destek de Kasım ayındaki ara seçimler öncesi geriliyor.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları