loading
close
SON DAKİKALAR

Galler Pen’den tutuklu şair İlham Çomak’a “uluslararası onursal üyelik”

Galler Pen’den tutuklu şair İlham Çomak’a “uluslararası onursal üyelik”
Tarih: 03.03.2021 - 13:00
Kategori: Kültür & Sanat

27 yıldır tutuklu şair İlhan Sami Çomak'ın Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği online bir etkinlikle kutlanacak.

1994 yılında henüz 21 yaşında ve İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken işkence gördüğü on altı günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanan ve AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) tarafından 2007 yılında adil yargılanmadığına hükmedilen tutuklu Kürt şair İlhan Sami Çomak Galler Pen tarafından “Uluslararası Onursal Üyeliğe” layık görüldü.

 

PEN Norveç ve PEN Galler işbirliği ile, tutuklu Kürt şair İlhan Sami Çomak’ın ve Galler PEN tarafından kendisine layık görülen Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği’nin verilmesi ve doğum gününü kutlamak amacıyla 8 Mart tarihinde online bir müzik ve şiir etkinliği düzenlenecek. Etkinlik, GMT saati ile 17:00’da ve TR saati ile 20:00’da gerçekleşecek.

Şarkıcı Suna Alan’ın Nûdem Durak ve tüm politik tutsaklar için bestelediği Dargerînok (Sarmaşık) isimli şarkısı ile başlayacak etkinlik, PEN Norveç Türkiye Danışmanı Caroline Stockford’ın konuşması ile açılacak. Şair Çomak’ın annesinin de katılacaği etkinlikte, Çomak’ın vasisi İpek Özel de mesajlarını iletecekler.

İki bölüm şeklinde gerçekleşecek etkinliğin ilk programında; Alice Oswald, Galler PEN Başkanı Menna Elfyn, Norveçli şair Aasne Linnestå ve Yeni Zelandalı şair Sophia Wilson şiir okuyacaklar. Devamında şair Çomak’ın çalışmalarını anlatacak Türkiye Yazarlar Sendikası Üyesi Hakkı Zariç’in ardından şair Nilay Özer, Çomak’ın bir şiirini okuyacak. Ardından Çomak’ın Onursal Üye seçilmesine dair Galler PEN’e yönelik ele aldığı mesajı okunacak.

Etkinliğin ikinci bölümünde Caryl Bryn, Çomak’ın “Burda Neler Yok” şiirini Galce arp eşliğinde okuyacak. Çomak için şiirlerini okuyacak üç Amerikalı şairin ardından program, Çomak’ın şiirlerinin operatik yorumu ile Øivind Hånes ve Karsten Brustad’ın videosunun gösterimi gerçekleşecek.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları