loading
close
SON DAKİKALAR

Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti

Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti
Tarih: 15.10.2019 - 09:57
Kategori: Yaşam

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti.

12 Eylül döneminde uzun süre tutuklu kalan ve işkence gören Garbis Altınoğlu'nun geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. 
 
istanbulgercegi.com Genel Yayın Yönetmeni İmambakır Üküş, Altınoğlu'nun hayatını kaybetmesi üzerine yaptığı paylaşımda "Türkiye'de devrim ve sosyalizm için verilen mücadelenin öncü isimlerinden Garbis Altınoğlu hayatını kaybetti. 12 Eylül döneminde en ağır ve en uzun süreli işkencelerine maruz kaldı. Gördüğü işkencelerden sağ çıkması mucize olan biriydi. Hep mücadele içinde oldu. Direnişin simgesiydi. Devrime ve sosyalizme adanmış onurlu bir hayat yaşadı. Maraş ve Antep'te akıl almaz işkencelere maruz kaldı. İşkencede ve cezaevinde büyük bir direniş örneği sergiledi. O dönemin "efsane" ismiydi. Zamansız ölümüne çok üzüldüm. Ölüm adın kalleş olsun" ifadelerini kullandı.
 
Altunoğlu, 1 Eylül 2010'da NTV'den Burak Cop’a verdiği röoprtajda "Pek çok devrimcinin gördüğü işkenceleri, bir parça fazlasıyla ben de gördüm; Ermeni kökenli bir komünist olmam nedeniyle bu konuda da ayrıcalıklıydım” demişti.

Sinop Cezaevi’nde 1987 ve 1988 arasında, 7 ay boyunca yeraltındaki bir hücrede tek başına tutulduğunu anlatan Altınoğlu, şunları söylemişti:

“Ölmemeyi nasıl başardığımı ben de merak ediyorum. Yakalandığım sırada (31 Aralık 1981) meydana gelen boğuşmada polisin elinde patlayan tabancadan çıkan mermi beni öldürebilirdi. Bunu ‘sadece’ sağ gözümü yitirmek suretiyle atlattım. 2 Şubat 1984’de sevk edildiğimiz Antep E-Tipi Cezaevi girişinde tek tip elbise giymediğim için vahşice dövüldüm. Ardından ağır bir rahatsızlık geçirdim ve uzun süre bir şey yiyemedim. 2 Mart’ta helikopterle Çukurova Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmasaydım, belki de ölebilirdim.”
 
Garbis Altınoğlu kimdir?

Garbis Altınoğlu, 1946’da Amasya’da doğdu. 1960’lı yıllarda sol düşünceyle tanıştı. Proleter Devrimci Aydınlık grubundan ayrılarak İbrahim Kaypakkaya ile birlikte TKP-ML, ardından MLKP örgütünün kurucuları arasında yer aldı. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları