loading
close
SON DAKİKALAR

Muharrem İnce bakanlık mı istiyor?

Barış Pehlivan
Tarih: 10.03.2023
Kaynak: Barış Pehlivan - Cumhuriyet

Barış Pehlivan; Yok öyle bir şey. Ben hiç kimseyle hiçbir şey konuşmadım. Hepsi palavra. Yalova milletvekili arkadaşımızın kızı vefat etti, 38 yaşında. Ben cenaze için Yalova’ya geldim. Ama okuyorum haberleri ve gülüyorum sadece.

Kulislerde konuşulan iddiayı ilk deneyimli gazeteci Erdoğan Aktaş yazdı: 

Altan Öymen ve Hikmet Çetin, CHP genel başkanına bir öneride bulundu. İki tecrübeli siyasetçi Muharrem İnce konusunu açarak önerilerini dile getirdi: 

‘Bu kadar parti ile ittifak yapıyorsunuz. Onlara milletvekili kontenjanı veriyorsunuz. Muharrem İnce de CHP’nin öz evladı. Onu da bir şekilde CHP listelerine dahil ederseniz çok iyi olur.’ 

Bu öneri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da çok olumlu karşılandı. Şimdi CHP temsilcileri Memleket Partisi ile temasa geçecek.” 

Söylentiler bitmedi. İnce’nin kurulacak yeni iktidarda milli eğitim bakanı olmayı istediği de ileri sürüldü.  

Peki, gerçek neydi? 

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’yi aradım ve sorularımı sordum. Bakın, İnce nasıl yanıtlar verdi... 

CHP’den sizinle görüşme teklifi geldi mi hiç? 

-Hayır gelmedi. 

Peki, gelirse nasıl yaklaşırsınız? 

-Bu sorunun cevabı yok şimdilik. 

Ne demek o? 

-Yani şimdi buna bir şey söylesem, “Bana teklif gelsin” demek gibi anlaşılır. Gelmeyen bir teklif üzerine konuşulmaz ki... 

Şunu merak ediyorum... Sizin Milli Eğitim bakanlığını istediğiniz iddia ediliyor. Doğru mu bu? 

-Yok öyle bir şey. Ben hiç kimseyle hiçbir şey konuşmadım. Hepsi palavra. Yalova milletvekili arkadaşımızın kızı vefat etti, 38 yaşında. Ben cenaze için Yalova’ya geldim. Ama okuyorum haberleri ve gülüyorum sadece. 

‘ZOR DURUMDA BIRAKMAK İÇİN YAPIYORLAR’ 

Yani “kesinlikle CHP ile görüşmeye gitmem” gibi bir rezerviniz yok değil mi? 

-Bana hiçbir teklif gelmedi. Giderim ya da gitmem... Ben herkesle görüşürüm ama gelmiş olan bir teklif yok. Pazar günü de partimizin üyeleri sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanı adayımızı belirleyecekler. Bizim tüzüğümüz öyle.

Oradaki aday da siz olacaksınız?

-Eee tabii... 

Siz Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına adaylığını destekleme gibi bir ihtimali hiç masanıza koyacak mısınız? 

-Ben Muharrem İnce’nin adaylığını destekliyorum, şu anda. 

Peki, görüşme olursa Kemal Bey’le? 

-Görüşmeden bir şey diyemem ki ben ona... Görüşmedim, yani öyle bir talep gelmedi. Yok, milli eğitim bakanlığını istedi, yok CHP listelerinden milletvekili adayı olacak... Bunlar komik şeyler. Hikmet Çetin ve Altan Öymen olayı da doğru değil. Yok öyle bir şey. Bunların hepsi palavra. Bunlar, CHP’deki birtakım mahfillerin bilerek uydurmaları.

Sizi partide istemeleri güzel bir şey değil mi? 

-İstediklerinden değil ki bu. Kamuoyu önünde zor durumda bırakmak için yapıyorlar. İstemek gibi bir talepleri yok. Bu oyuna gelmemek lazım, medyanın da bir kısmı bu oyuna geliyor. 

Evet... 

Muharrem İnce’nin yanıtları böyle. Muharrem İnce’ye dair teklifi Kılıçdaroğlu’na ilettiği söylenen Altan Öymen’i de aradım. Öymen de doğrulamadı bu iddiayı:

“Hiç hatırlamıyorum böyle bir şeyin konuşulduğunu. Hikmet Çetin de nereden çıktığına şaşırmış.” 

Bunun üzerine CHP kulislerinde bazı isimlerle görüştüm. İddianın parti genel merkezinin de kulağına geldiğini öğrendim. Edindiğim izlenim, İnce’nin kapıyı kapalı tutmadığı yönünde. Ancak CHP cephesi de şu an için böyle bir görüşmenin planlanmadığını belirtti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları