loading
close
SON DAKİKALAR

Müjde, kıl biber 50TL iken 30TL’ye düşmüş!

Şükran Soner
Tarih: 07.05.2022
Kaynak: Şükran Soner - Cumhuriyet

Şükran Soner: Migros’ta iş bulabilmişler 15 bin 584, Carrefor’a alınanlar 16 bin 457, BİM’de 17 bin 768, A101’e yerleştirilenler 19 bin 357, ŞOK’ta çalışanlar 21 bin 968.

Bir kilo kıl biber, domates, sarmısak, en ucuzundan sıvı yağla kızartma yapmaya kalkışın kaça patlar dersiniz? Olsa olsa dört kişi paylaşabilir. Sorgulamaya kalkarsanız midenize oturabilir, nefis tadına karşın ağzınızın tadını kaçırabilir.

Öğretmen diplomalılar üzerinden yapılmış taze bir çalışma, çok çarpıcı sonuçları ile medyada çok yaygın dolaşımda olunca, birisini gözünüzden kaçırıp atlasanız diğerini gözünüze sokabilir. Hani Saray erkinin gözünüze gözünüze sokmaya dönük açıklamalarında bakanlığın çok övünülen öğretmenlerin kadroya alınması haberi var ya, 15 bin öğretmeni kapsıyormuş. Yetmese de yoktan iyidir diyecekken, öğretmen örgütlenmelerinin yaptıkları bu çalışmanın raporunda yer alan diğer bölümler gözünüze batıveriyor.

İş bulamadıkları için öğretmenlik yerine her işe bulaşan öğretmenlerimizin kayıtlı, sigortalı çalışabilen şanslı sayılanlarının, çalıştıkları ürün satışı işlerinin her türlüsünde, her işte çalışmaya onay vermek zorunda kalmışlarının dağılımı yeterince çarpıcı, düşündürücü. Bakanlığın kadroya aldığı sayıların devede kulak kaldığını gösteren verileri, reklam işlevlerine karşın, “kader utansın” diyerek artış sıralamasına göre paylaşmamak olmuyor. Satış mağazalarında çokça karşılaşabileceğiniz öğretmen diplomalılarımızın ekmek parası için yaptıkları çeşitli işler arasında eğitimlerine en uygun düşeni olsa olsa kasiyerlik olabilir. Eh, yönetim işlerine verilenlerinin de eğitimleri ile bağdaştığı söylenebilir. Gerisi mal nakliyeciliği ile temizlik olmak üzere sıralanabilir. Migros’ta iş bulabilmişler 15 bin 584, Carrefor’a alınanlar 16 bin 457, BİM’de 17 bin 768, A101’e yerleştirilenler 19 bin 357, ŞOK’ta çalışanlar 21 bin 968.

İyi bayramlar!..

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları