loading
close
SON DAKİKALAR

Hizmet ve başarı varsa alkışlarım

Yazgülü Aldoğan
Tarih: 09.02.2019
Kaynak: Cumhuriyet

Yazgülü Aldoğan: Keşke daha çok kadın belediye başkanı olsa! Aydın’ın Topuklu Efesi Özlem Çerçioğlu’na da kocaman bir selam. Böyle çalışkan, iş bitirici ve sıcacık olur, kentleri daha yaşanır kılarlar!

Yerel seçimler öncesi partilerin açıkladığı adaylar seçmen için önemlidir. Tanıyor muyum, iş yapabilir mi, diye düşünür. Genel seçimde parti aidiyeti milletvekili adayının üzerine çıkar ama belediye daha halka dokunan bir hizmet. Adeta evi güzelleştirecek, temizleyip toparlayacak, o nedenle kadına da çok yakıştırırım. Bir tek koltuk kavgası yapan partiler bu fikirde değil ki listelerde kadın aday göremedik. Olana sahip çıkmalı. Gerçi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Fatma Şahin’in benim desteğime hiç ihtiyacı yok. Sakınmadan hatta övünerek kendisi de söylüyor: Başta Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’li Adalet Bakanı Gül, Gaziantep milletvekilleri, zaten hep yanında. Ama kişinin kendisinde iş yoksa, hizmet de olmaz. Fatma Şahin’i Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sırasında tanımıştım. Bakanlıktan sonra belediye başkanlığı görevi verildiğinde harcanıyor mu diye düşündük ama o sadece hemşerilerine değil, krizle birlikte kucağında bulduğu yüz binlerce Suriyeli göçmene de hizmette kusur etmedi. Gece 11’den önce evine gitmiyormuş. “Bakanlık mı başkanlık mı” diye sorduğumda başkanlığın hizmet etmek için daha icracı bir görev olduğundan kendisini mutlu ettiğini, ama Suriyeli göçmenler konusunun da belediyeyi çok zorladığını itiraf ediyor. Son gelişmelerden umutlu. Suriyelilerin 400 bini geri dönmüş; “Bir milyonu da güvenlik koridoru oluşturulduğunda geri dönmek istiyor. Zaten oraları da biz inşa edeceğiz, ticareti bizimle yapacaklar. Şimdiden açtığımız Karkamış Sınır Kapısı’ndan günde 120 TIR geçiyor, 100’ü de kuyrukta bekliyor” diye anlatıyor. Belediye hedeflerini de turizm, tarım, taşıma, lojistik üzerine kurmuş. Yaptıklarını anlatırken ayrı heyecanlanıyor, yapacaklarını anlatırken ayrı. Gaziantep’i gastronomi zenginliğiyle turizm merkezi yapma çabası büyük. “Ustalık dönemi eserim, 4 milyon metrekare genişliğiyle New York Central Park’tan büyük olacak” dediği Medeniyet Şehri ve metro projesi etkileyici.

Antep’e deniz geliyor!

Fatma Şahin ve ekibinin başarıyla hazırlanmış, teknik sunumundan etkilenmemek zor. Fırat Nehri’yle buluşma ve adeta şehre deniz gelmesi çok güzel. “Stadyum, 15 havuz, 127 milyon TL’lik spor yatırımı yaptım” dediği zaman düşünüyor tabii insan. Bu hizmetler belediye başkanının başarısı ve vizyonunun yanında AKP’li olmasıyla da mümkün. AKP iktidarı, projelere kaynak ve izinleri muhalefet belediyelerine vermiyor. Şahin, “Projeniz iyiyse, özellikle çevre projelerine kaynak bulunuyor. Özkaynağın iki misli hibe bulduk. Birleşmiş Milletler’den ve Japonlardan, AB’den 200 milyon Avro aldık” diyor. Çevresinin hâlâ “Bakanım” diye hitap ettiği Şahin, AKP’nin en eskilerinden, iki dönem milletvekilliği ve bakanlık ilişkilerinde kolaylık sağlıyor şüphesiz. “Devlet, yerel imkânlar ve hayırseverlerle el ele iş yapıyoruz” diyor. Ya işsizlik, ekonomik sıkıntılar? “Fabrika yangınları var mı” sorum o kadar absürd kaçıyor ki Fatma Hanım itfaiye ile ilgili bilgi vermeye kalkıyor! Dünyadaki fabrikasyon halının yüzde 75’i Antep’ten gidiyormuş. Organize Sanayi’de ihracat gayet iyiymiş. ABD’den geri alınıp Zeugma Müzesi’nde sergilenmeye başlayan parçaları merak ediyordum. Fatma Şahin, “Çingene Kızı’nın çenesi değil, bacısı geldi, Belkıs” diye görmeye götürüyor bir grup gazeteciyi. Şahane mozaiklerin sergilendiği müzeyi bir kez de beraber geziyoruz. Keşke daha çok kadın belediye başkanı olsa! Aydın’ın Topuklu Efesi Özlem Çerçioğlu’na da kocaman bir selam. Böyle çalışkan, iş bitirici ve sıcacık olur, kentleri daha yaşanır kılarlar!

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları