loading
close
SON DAKİKALAR

Genel Sağlık-İş: Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü kutlu olsun

Genel Sağlık-İş: Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü kutlu olsun
Tarih: 18.03.2019 - 11:24
Kategori: Sendika

Genel Sağlık-İş'ten Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünde yapılan açıklamada, "Emperyalizme karşı Çanakkale’de yazılan bağımsızlık destanını yaşatmak ve tarihsel gerçekler ışığında gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir" denildi.

Genel Sağlık-İş Sendikası'ndan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapıldı.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Bugün Ulusumuzun emperyalizme karşı savaşında gücünü bütün dünyaya gösterdiği kahramanlıkla dolu 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü.

19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal 3 Mayıs 1915 saat 19.00’da kuvvetlerine verdiği emirde şöyle der: “Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar yoksun kalmasına neden olacağını hepinize hatırlatırım.” Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından tam 104 yıl önce söylenen bu sözler bir ulusun geleceğini tayin etmiştir.
Çanakkale’de vatanına ve bağımsızlığına yönelen emperyalist saldırılara karşı özgürlük ve bağımsızlığını savunan Ulusumuz, tüm olanaksızlıklar içerisinde büyük bir zafer kazanmıştır. Çanakkale Zaferi; bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk ulusunun neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır.

Çanakkale savaşları ve kazanılan zaferler; ulus bilincini ortaya çıkarmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına zemin hazırlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Cephesi'ndeki cesaretini, kararlılığını, askeri dehasını ve bağımsızlık inancını gören ulusumuz; Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün liderliğinde büyük bir destan yazmıştır.

Çanakkale’de 8,5 ay süren muharebeler boyunca cepheden 110.220 yaralı, 70.939 hasta ve hava değişimine ihtiyacı olanlar hastanelere sevk edilmiştir. Hastanelerde bu süreçte 48.268 hasta, 22.619 yaralı tedavi edilmiş; sağlıkçıların özverili çalışması ile cephede önemli bir bulaşıcı hastalık meydana gelmemiştir.

Emperyalizme karşı Çanakkale’de yazılan bağımsızlık destanını yaşatmak ve tarihsel gerçekler ışığında gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir.

Genel Sağlık-İş olarak başta ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu topraklar için canlarını veren şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, Çanakkale muharebeleri süresince cephede ve gerisinde sağlık hizmetlerini omuzlayanları minnetle anıyoruz."

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları