loading
close
SON DAKİKALAR

Gerici Nurettin Yıldız'ın dava açtığı Zafer Arapkirli hakim karşısına çıktı

Gerici Nurettin Yıldız'ın dava açtığı Zafer Arapkirli hakim karşısına çıktı
Tarih: 11.07.2019 - 18:03
Kategori: Gündem

Gerici Nurettin Yıldız’ın “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” söylemlerine, sosyal medya üzerinden tepki gösteren gazeteci Zafer Arapkirli hakim karşısını çıktı.

Gazeteci Zafer Arapkirli, Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı Nurettin Yıldız’ın "6 yaşındaki çocuk evlenebilir” şeklinde skandal sözlerine Twitter hesabından "Evinize gittiğinizde karınızın, kızınızın suratına nasıl bakıyorsunuz? Bunu mu savunuyorsunuz? Bu lafların altına imza atıp yayınlasın burada. Utanmıyorlarsa! Kepazeliği ahlaksızlığı nasıl savunuyorsun. Bu aşağılık pisliklere kimse dur demeyecek mi?" şeklinde tepki göstermişti. Nurettin Yıldız, Arapkirli'ye bu paylaşımı dolayısıyla 'hakaret' davası açmıştı.

Zafer Arapkirli bugün hakim karşısına çıktı.

Arapkirli, savunmasında "En savunmasız  konumdaki çocuklarımızın ve özellikle kız çocuklarımızın kimi  zaman evde, kimi zaman sokakta kimi zaman da kendilerini  emanet ettrimiz eğitim kurumlarında, kurslarda çeşitli saldırılara, tacizlere hatta daha da kötüsü cinsel saldırılara maruz kaldığına her geçen gün tanık olmaktayız" dedi.

Mahkeme, Arapkirli'nin sanvunmasını yapmasının ardından duruşma aralık ayına ertelendi.

Zafer Arapkirli'nin mahkemede yaptığı savunma şöyle:

"62 yaşımda, hayatımda ilk defa sanık olarak Mahkemeye çıkıyorum. Yaşadığımız ülkede dezavantailı kesimlerin başında, kadınlar,  çocuklar ve özellikle de kız çocukları gelmektedir. En savunmasız  konumdaki çocuklarımızın ve özellikle kız çocuklarımızın kimi  zaman evde, kimi zaman sokakta kimi zaman da kendilerini  emanet ettrimiz eğitim kurumlarında, kurslarda çeşitli saldırılara, tacizlere hatta daha da kötüsü cinsel saldırılara maruz kaldığına her geçen gün tanık olmaktayız. Çocuklarımızın maruz kaldığı en vahim saldırılardan biri de (burada saldırı fiilini özellikle kullanyorum) kız çocuklarının oyun yaşında daha bebek sayılacak yaşlarında evlendirilmesidir. Yani, yetişkin kadın muamelesi görerek, (mahkemenizin affına  sığınıyorum zifafa, gerdeğe sokulmasıdır.
Yasalarımıza göre zaten suç olan bu eylem her türlü evrensel, biyolojik, kültürel ve sosyolojik kaidelere de aykırı bir durumdur. Bu ayıbın toplumsal yaşamımızdan silinmesi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının uğruna mücadele etmesi gereken bir olgudur. Hepimizin görevi sayılmalıdır.
Ama buna rağmen, toplumumuzda, üstelik maalesef akademik unvan sahibi olduğunu iddia eden hoca sıfatlı bazı şahıslar, yaygın basın yayın organlarında radyolarda, televizyonlarda, gazete sütunlarında ve sosyal medyada, dini görünümlü fetva adı altında bu konuda yani yukarıda saydığım ayıplar konusunda propaganda yaparak toplumu zehirlemekte ve bu toplumsal yaranın üzerine adeta benzin dökmektedir.

Bu örnekten olarak hakkımda bugün burada yargılanmamı gereken şikayette bulunan şahıs bu tür sözde fetvaları ile tanınmış birisidir. Şikayete konu olan beyanatında, 6 yaşındaki kız çocuklarıyla dahi evlenilebileceğini savunmuştur.
Bunları duyup okuduğumda, her sorumlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi, üstüne üstlük eğitim görmüş bir insan ve görevi topluma haber vermek, toplumu uyandırmak olan bir gazeteci ve daha da önemlisi, bir kız çocuk babası sıfatımla tepki göstermek istedim. Sosyal medyada iddianameye konu olan paylaşımda bulundum. Çünkü bu tür beyan ve yayınların toplumun cahil ve feodal baskılardan etkilenmiş insanlar üzerinde daha fazla olumsuz etki yapmasına tahammül edemedim.
Şikayetçi şahsı tanımıyorum. Karşılaşmışlığım, tanışıklığım, aynı ortamda bulunmuşluğum bir husumetim, garezım alıp veremediğim yoktur. Dolayısıyla şahsi bir hakaret kastı da söz konusu değildir. Tamamen yukarıda anlattığım toplumsal yaralara gösterdiğim duyarlılıktan ve hukuk devletimizi, Medeni Kanun'u, evlilik yaşını, kuralını hiçe sayan sözlere itiraz çerçevesinde dile getirilmiş bir aydın tepkisidir.

Bu nedenle hakkımda davanın düşmesini ve beraatimi talep ediyorum."
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları