loading
close
SON DAKİKALAR

Gezi davasında beraat kararının bozulmasına Mimarlar Odası'ndan tepki: Evrensel hukuk normlarına ve yerleşik yargı usullerine aykırı

Gezi davasında beraat kararının bozulmasına Mimarlar Odası'ndan tepki: Evrensel hukuk normlarına ve yerleşik yargı usullerine aykırı
Tarih: 27.01.2021 - 12:02
Kategori: Gündem

TMMOB Mimarlar Odası, İstinaf mahkemesi'nin Gezi Davası'nda 9 kişi hakkında verilen beraat kararlarını bozmasına tepki gösterdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 22 Ocak'ta İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Gezi Parkı direnişine ilişkin 9 kişi hakkında verilen beraat kararlarına yönelik yapılan istinaf başvurularını karara bağladı.

Ceza dairesi, Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden hakkında verilen beraat kararlarına ilişkin hükmün bozulmasına karar verdi.

TMMOB Mimarlar Odası, beraat kararlarının bozulmasına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, "Mahkeme tarafından verilen bu karar; yasal açıdan ve evrensel bir hukuk ölçütü olarak kabul edilen 'hiç kimse daha önce nihai olarak mahkûm edildiği veya beraat ettiği bir suçtan dolayı yeniden yargılanamaz veya cezalandırılamaz' ilkesine aykırıdır" denildi.

Mimarlar Odası'nın açıklaması şöyle:
"Üyemiz Mimar Mücella Yapıcı’nın, Şehir Plancısı Dr.Tayfun Kahraman’ın ve Avukat Can Atalay’ın da aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında Gezi Davası’nda verilen beraat kararının, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması, evrensel hukuk normlarına ve yerleşik yargı usullerine aykırıdır.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Mimar Mücella Yapıcı’nın da aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında, 18.Şubat.2020 tarihinde Gezi Parkı direnişi odaklı olaylara ilişkin dava sonucunda, yüklenen suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığından beraat kararı vermiştir. Mahkeme, dava konusu fiillerin Anayasa’nın güvence altına aldığı toplanma ve dernek kurma özgürlükleri kapsamında olduğunu, Taksim Dayanışması’nın bir suç örgütü olduğuna dair hiçbir delil bulunmadığını açıkça  belirtmiştir.

Mahkeme tarafından verilen bu karar; yasal açıdan ve evrensel bir hukuk ölçütü olarak kabul edilen “hiç kimse daha önce nihai olarak mahkûm edildiği veya beraat ettiği bir suçtan dolayı yeniden yargılanamaz veya cezalandırılamaz” ilkesine aykırıdır.

Bu konu, aynı suçtan iki kez yargılanmama ve cezalandırılmama hakkı, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinin 7. Ek Protokolü ile düzenlenmiştir. 22 Kasım 1984 tarihinde kabul edilen bu Ek Protokol Türkiye’de 1 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş, olağanüstü hallerde dahi bu güvenceye aykırı hiçbir tedbir ve kısıtlamaya gidilemeyeceği karara bağlanmıştır.

Söz konusu protokol gereğince ve hukuk devleti açısından değerlendirildiğinde, hiç kimse bir devletin ceza yargılaması usulüne ve yasaya uygun olarak kesin bir hükümle mahkûm edildiği ya da beraat ettiği bir suçtan dolayı yeniden yargılanamaz veya mahkum edilemez. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları