loading
close
SON DAKİKALAR

Gezi Parkı davasının gerekçeli kararı açıklandı

Gezi Parkı davasının gerekçeli kararı açıklandı
Tarih: 24.02.2020 - 16:58
Kategori: Gündem

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin 1'i tutuklu 6'sı firari 16 sanığın yargılandığı davada, 9 kişi hakkında verilen beraat ve Osman Kavala hakkındaki tahliye kararının gerekçesi açıklandı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu'nun aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında beraat kararı vermiş, tutuklu tek sanık olan Osman Kavala’nın da tahliyesine karar vermişti. Mahkeme bugün gerekçeli kararını açıkladı.

KAVALA'NIN FİNANSÖRLÜĞÜ İSPATLANMADI
Kararda, Osman Kavala'nın Gezi olaylarına katılanları finanse ettiği yönündeki iddialara konu olan tape kayıtlarının hukuka aykırı delil olarak kabul edildiği belirtilerek, Osman Kavala'nın Gezi eylemlerini finanse ettiğine yönelik bilgi ve belge bulunmadığının anlaşıldığı ifade edildi.

Mahkeme, 318 sayfalık gerekçeli kararında, Kavala'nın 840 gün tutuklu kalmasına gerekçe gösterilen, firari cemaat savcılarının talebiyle 2013’te alınan dinleme kararları için “yasadışı delil” tespitini yaptı. Tapelerin bu nedenle hükme esas alınamayacağı belirtildi. Kavala’nın tutuklanmasına gerekçe gösterilen tanık Murat Pabuç’un, iddianame hazırlanmadan sadece 3 gün önce savcılığa ihbarda bulunduğunun anlatıldığı kararda, ifadelerinin delil değerinin olmadığı da vurgulandı.

ALABORA'NIN DOSYASI AYRILDI
Gezi eylemlerini “vandallık” olarak niteleyen mahkeme, kararda, eylemlerin hükümeti zor durumda bırakmak, istifaya zorlamak amacını taşıdığını vurguladı. Aralarında Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu firari 6 sanığın eylemlerin altyapısını hazırladığı, Otpor/Canvas bağlantıları ile ilgili ilgili iddiaların ciddi olduğunu belirten mahkeme, bu nedenle dosyalarının ayrıldığını da karar altına aldı.

Mahkeme, gerekçeli kararında, beraatine karar verdiği, aralarında Kavala’nın da bulunduğu sanıkların, yargılandıkları suçtan beraat etmelerine rağmen Gezi eylemlerinin sürmesine, polise direnilmesine yönelik eylemlerde bulunduklarını belirtti. İddianamede yazılı olmayan bu suçlar yönünden savcılığa beraat eden isimler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu vurguladı.

"ZEHİRLİ AĞACIN MEYVESİ DE ZEHİRLİDİR" İLKESİ...
Gerekçeli kararda, "Yargıtay içtihatları ve "zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir" ilkesi de göz önüne alındığında iddianameye konu tapelerin yasak delil mahiyetinde bulundukları kabul edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak : T24

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları