loading
close
SON DAKİKALAR

Google'da 30 milyar doları yönetirken albüm yapacak!

Google'da 30 milyar doları yönetirken albüm yapacak!
Tarih: 11.02.2012 - 19:50
Kategori: Ekonomi

Şimdi 170 milyar dolarlık Google'ın reklam yöneticisi olan ve 15 müzik aleti çalan Taylan Yıldız, albüm çıkarmaya hazırlanıyor

İnternet devi Google'ın yıllık 30 milyar dolarlık reklam gelirlerinin optimizasyonundan sorumlu yöneticisi olan Taylan Yıldız, teknoloji dünyasındaki gelişmelerin yanında müzik endüstrisine de girmeye hazırlanıyor. San Francisco'da yaşadığı evi müzik stüdyosuna çeviren Yıldız, “Cura, bağlama, cümbüş, akordeon başta olmak üzere 15'e yakın müzik aleti çalıyorum. Youtube'ta müzikle ilgili çalışmalarımı ve videolarımı yayınladığım özel bir kanal açtım. Yakında kendi şarkılarımdan oluşan ilk albümümü de çıkaracağım” dedi. 

‘AMERİKALILARA BAĞLAMA DERSİ VERDİM’ 
Boğaziçi Üniversitesi'ndeyken Kardeş Türküler’le de konserler verdiğini ve ardından gittiği ABD'de Anatolia adlı bir grupta müzikle uğraşmaya devam ettiğini söyleyen Yıldız, “Anatolia’yla birlikte ABD'nin çeşitli bölgelerinde konserler vererek, geçimime katkıda bulundum. Hatta Amerikalılara bağlama dersi bile verdim” diye konuştu. 2008’de MEST adlı müzik grubunu kurduğunu ve San Francisco’nun başlıca müzik kulüplerinde konserler verdiğini anlatan Yıldız, “Evimde kendi bestelerimi kaydetmek için bir müzik stüdyosu da kurdum. Şu anda 20'ye yakın bestem var ve albüm çıkarmaya hazırlanıyorum. Müzik şirketlerinin tekliflerine de açığım” diyor. 

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNDEN MEZUN
7 Mayıs 1980'de Ankara'da doğan Yıldız, 1 yaşında konuşmayı, 3 yaşında ise kendi kendine okuma yazmayı öğrenmiş. 1986’da İzmir'de ilkokula başlayan Yıldız'ın 1. sınıf macerası, öğretmenlerinin “Bizim öğretebileceğimiz bir şey yok” demesiyle sadece 1 ay sürmüş ve 2. sınıfa geçmiş. 1994'te İzmir Fen Lisesi'ne giren Yıldız, lise 2. sınıftayken (15 yaşında), master tezi düzeyinde gösterilen, Soma Termik Santralı'nda atık küllerin içindeki yanmamış kömürlerin geri kazanımı ve kül dağlarının çevresel etkileri konulu bir proje geliştirdi. Lise yıllarında İzmir Devlet Opera ve Balesi Koro Şefi'nden akordeon dersleri almaya başlayan Yıldız, 1997'de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne girdi.

BİYOMETRİ TEKNOLOJİLERİ ÜZERİNE ÇALIŞTI
Üniversitedeyken müzikten kopmayan Yıldız, Kardeş Türküler Grubu’yla konser verip Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ile müzik yaptı; diğer yandan da Boğaziçi Üniversitesi Yapay Görme Laboratuvarı'nda, parmak izi, retina, ses gibi biyometri teknolojileri üzerinde çalıştı. 2001'de üniversiteden “onur derecesi”yle mezun olan Yıldız, ABD'de University of Massachusetts Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptı. 

CALIFORNIA TAHVİLLERİ ONDAN SORULMUŞTU 
2003'te tüm dünyadan yılda en fazla 2 kişinin kabul edildiği Stanford Üniversitesi'ndeki işletme doktorası pazarlama programına tam burslu olarak girdi. Şu ana kadar bu programa girmeyi başarabilen tek Türk olan Yıldız, krizle sarsılan ABD'de Merrill Lynch ve Goldman Sachs gibi finans şirketlerinin kurduğu California Hazine Bonosu Birliği'ne danışman olup, belediye tahvillerinin satış optimizasyonundan sorumlu oldu. 2007'de henüz doktora programını bitirmeden, Stanford Üniversitesi'nin bulunduğu San Francisco'nun Silikon Vadisi Bölgesi'nde 4’üncü yılına giren Yıldız, Google'dan aldığı teklifi kabul ederek işe başladı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları