loading
close
SON DAKİKALAR

Görevden alınan belediye başkanı Vefa Salman belediye önünde açıklama yapacak

Görevden alınan belediye başkanı Vefa Salman belediye önünde açıklama yapacak
Tarih: 27.02.2020 - 22:55
Kategori: Yerel

İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; Hak, Hukuk, Adalet için 28 Şubat 2020 Cuma günü Yalova Belediyesi önünde saat:12.00'da açıklama yapacak.

Yalova belediye başkanı Vefa Salman sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı çağrıda; "Belediyemizde yapılan usulsüzlüğü ortaya çıkaran Belediye Başkanı olarak savcılığa bizzat başvuran benim görevden uzaklaştırılmamla ilgili bu hukuksuz karara karşı tepkimizi ortaya koymak için yarın Belediye binası önünde buluşuyoruz." dedi.

Ne olmuştu?

Bugün Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve şu an tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırıldı.

Yalova Belediyesi'nde muhasebe çalışanı Reşat Elgin'in yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip ortadan kaybolduğu anlaşılmış, belediye muhasebeci hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, Elgin Denizli'de yakalanmıştı. Soruşturma kapsamında belediye başkan yardımcısı Halit Güleç gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Yolsuzluğu ihbar eden Belediye Başkanı Vefa Salman, yaşanan gelişmeler sonrasında yaptığı açıklamada "Yalova Belediyesi'nde ihale yolsuzluğuyla ilgili yalan haberler çıkmaya başladı. Olay siyasallaştırılmaya çalışılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu işin içine çakilmesi son derece yanlıştır. Bu olayı tespit eden bizim arkadaşlarımızdır. Dolandırıcılık olayı 2018 nisan ayında başlamış, 23 Ocak'a kadar devam etmiş. 41 seferde 1 milyon 428 lira para iç edilmiştir. Bu durum tarafıma aksettiği anda adli mercilere suç duyurusunda buılunmuş, idari takikata başlanmıştır. Kimse yanlış algı oluşturmaya çalışmasın" demişti.

Belediye Başkanı Vefa Salman bugün İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzklaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

Yalova Belediyesinde nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, irtikap, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, zimmet ve ilgili mevzuata göre suç oluşturan eylemler ve Belediye hesaplarında kanuna aykırı olarak yapılmış olan iş ve işlemlerle ilgili olarak Yalova Belediye Başkanlığı yetkilileri hakkında 10.02.2010 tarihinde ön inceleme yapmak üzere 3(üç) Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir.

Mülkiye Müfettişlerince yapılan incelemelerde; Yalova Belediyesinin gelirlerinin büyük çoğunluğunun usulsüz bir şekilde Belediyenin vergi, resim ve harçlarının toplandığı bir hesaba aktarıldığı, 26.02.2020 tarihi itibariyle bu hesaptan Belediyeyle hiçbir alacak ilişkisi olmayan kişilere 11.428.433,00 TL aktarım yapıldığının tespit edildiği, bu kapsamda Mali Hizmetlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Halit GÜLEÇ, Mali İşler Müdürü Şenay Reyhan KAŞ, Mali Hizmetler Müdürlüğü personeli Reşat ELGİN ve Belediye görevlisi Bahar TAŞKÖMÜR’ün aralarında bulunduğu bazı kişilerin Yalova Cumhuriyet Başsavcılığının 2020/1986 sayılı soruşturma dosyası kapsamında tutuklandığı, şu anki tespitler kapsamında bahse konu hesabın yaklaşık 2,5 yıldır muvazaalı şekilde kullanıldığı, bu işlemlerde Belediye Başkanının sorumluluğunun olduğu, bununla birlikte Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2020/1986 sayılı soruşturma dosyasında Yalova Belediyesinin 2014 yılından itibaren hafriyat dökümü, moloz taşıma, temizlik, iş makinası çalıştırma, park bahçe bakımı, dere temizliği, moloz dökümü gibi kontrol ve tespiti zor olan işlerinin % 32’sinin üç - dört firma tarafından üstlenildiği, bu firmaların da anılan usulsüz işlemlerle ilgili hesap hareketlerinin olduğu, yine 2020/1986 sayılı soruşturma kapsamında alınan ifadelerde Belediye Başkanı Vefa SALMAN’ın daha önceden kendisinin imtiyaz sahibi olduğu, şu anki imtiyaz sahibinin ise akrabası olduğu bir tüzel kişiliğe Belediye ile ilişkili olabileceği değerlendirilen çeşitli yöntemlerle para aktarıldığına ifade edildiğine ilişkin tespitler yapılmıştır.
Mülkiye Müfettişlerince bu tespitler kapsamında Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN hakkında tevdi raporu düzenlenerek 26.02.2020 tarihinde Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca da Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN hakkında “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet” suçlarından soruşturma başlatılmıştır.

Bu kapsamda Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişlerinin önerileri doğrultusunda; kamu zararına neden olan suç iddialarının önemli ve ciddi iddialar olması, usulsüz yapılan harcamaların sağlıklı ve güvenilir biçimde tespitinin devamının gerektirmesi, soruşturmaya başlanıldığından itibaren usulsüz ödeme ve işlemlerle ilgili tespitlerin artarak devam etmesi, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığının 2020/3088 sayılı soruşturma dosyasında Belediye Başkanı Vefa SALMAN hakkında “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet” suçlarından soruşturma yürütülüyor olması, Belediye Başkanının belediyenin en üst yöneticisi olma sıfatıyla birçok işleme etki edebilecek yetkiye sahip olması, yürütülen adli ve idari soruşturmanın selameti; suç delillerinin yok edilmesi, karartılması ya da değiştirilmesinin engellenmesi amacıyla Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN ve şu an tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit GÜLEÇ Anayasanın 127 nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları