loading
close
SON DAKİKALAR

Gül, kanser hastası 4 mahkûmu affetti

Gül, kanser hastası 4 mahkûmu affetti
Tarih: 11.02.2012 - 19:38
Kategori: Gündem

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adlî Tıp Kurumu'nca saptanan sürekli hastalık hali nedeniyle hükümlü 4 mahkumun kalan cezalarını affetti.

Edinilen bilgiye göre, akciğer kanseri olan Taş'ın iki, böbrek ve akciğer kanseri olan Bozsüt'ün 6 aylık cezaları kalmıştı. Böbrek kanseri olan Genç'in 5 yıl, pankreas kanseri olan Ekinci'nin de 12 yıl hapis yatması gerekiyordu. Gül'ün affıyla birlikte söz konusu hükümlüler cezalarını tamamlamadan tahliye olacak.

Abdullah Gül, af yetkisini en az kullanan cumhurbaşkanlarından biri oldu. Gül, görev süresi boyunca son dört hükümlüyle birlikte sadece 23 kişiyi affetti. Gül'ün af konusunda çok titiz davrandığı ve seçici olduğu biliniyor. Özellikle geçmiş dönemlerde af mekanizmasına oldukça fazla başvurulması eleştiri konusu olmuştu. Eski cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer 261, Süleyman Demirel ise 95 mahkûmu affederek bu yetkilerini oldukça sık kullandı. Cumhurbaşkanları, Anayasa'nın 104. maddesindeki yetkilerini kullanarak mahkûmları affedebiliyor. Fakat bunun için bir dizi işlem gerekiyor. Bir kişinin cumhurbaşkanının af yetkisinden yararlanabilmesi için öncelikle yargısal sürecin tamamlanması ve o kişinin hüküm giymesi şart. Hükümlü olan kişi Adli Tıp'tan onaylı, Anayasa'da belirtilen sürekli hastalık, sakatlık gibi sebepleri taşıyan sağlık raporunu aldıktan sonra Adalet Bakanlığı'na başvuruyor. Dosya bakanlıktan Köşk'e gönderiliyor.

Gül'den, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'na onay

Öte yandan Gül, 'Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nu onayladı. Yasa, Abdullah Gül'ün görev süresini 7 yıl olarak belirliyor ve bir daha aday olamamasını öngörüyor. Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel ve Kenan Evren de ikinci kez cumhurbaşkanı olamayacak. Gül, emekli vekil maaşlarının düzenlemesine ilişkin kanunu da onayladı. Milletvekili emekli aylıkları, Cumhurbaşkanı emekli aylığı ödeneğinin yüzde 45'i oranında belirlenecek. Daha önceki yasada bu oran yüzde 60 olarak yer almıştı.

Gül, 'Cumhurbaşkanı'na sorun' uygulaması kapsamında en çok oy alanlar arasından seçilen 10 sorunun sahibiyle de yarın Köşk'te bir araya gelecek. Buluşma, cumartesi Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinden yayınlanacak.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları