loading
close
SON DAKİKALAR

Halk toplantıları Çavuşlu'dan devam etti

Halk toplantıları Çavuşlu'dan devam etti
Tarih: 12.02.2012 - 09:49
Kategori: Özel Haberler

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Bir yıl boyunca yaptıklarımızın hesabını vermeye geldik. Silivri Belediyesi’nde hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey olamaz” dedi.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçe genelinde gerçekleştirdiği halk toplantılarını sürdürüyor. Büyükçavuşlu Mahallesi’nde gerçekleştirdiği halk toplantısında mahalle sakinlerine ilçe genelinde sürdürülen çalışmalar ve Büyükçavuşlu Mahallesi’nde yapılanlar hakkında bilgi veren Başkan Işıklar, 2012’de hayata geçirmeyi planladığı projelerini de tanıttı. 

Silivri Belediyesi Mahalle Konseyleri Sorumlusu Muharrem Aydoğan’ın, konsey çalışmaları hakkında bilgi vererek başlayan toplantıda, 2011 yılı içinde yapılan çalışmalar video sunumla paylaşıldı.

Silivri Belediyesi Mahalle Konseylerinin kuruluş amacından ve çalışmalarından bahsederek konuşmasına başlayan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Mahalle konseylerinde aldığımız kararların ne kadarını gerçekleştirdik sizlere hesap vermek ve 2012’de yapacağımız çalışmalar hakkında görüşlerinizi almaya geldik. Biz Büyükçavuşlu’yu daha ileriye taşımak, kaynak ve imkânlarını arttırarak yaşanır bir kent haline dönüştürmek istiyoruz. 

Çavuşlu’nun Çerkezköy’e yakın olması nedeniyle ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerin Silivri’ye entegre olmasında zorluklar yaşasak da, bu sorunları çözüyoruz. Kimse durup dururken alt yapısı olmayan, ticari hareket gelişmemiş, sosyal ve kültürel yaşantının olmadığı bir yere gelip yatırım yapmaz. Bu yüzden Büyüçavuşlu’da çok yönlü çalışmalar düşünüyoruz. Biz belde belediyelerinin kapatılmasına karşıydık. Yerinde, yerinden yönetimin kapatılmaması gerekirdi. Belediyeler kapandı diye ağlaşmadık. Çok ciddi bir borç yükü altında 8 belediye teslim aldık.



Biz sosyal bir anlayışı ortaya koymak istiyoruz. Çavuşlu’da da bu anlayışla çalışmalarımıza başladık. Biz eksik ve yanlış çalışmalarda yapmış olabiliriz, bu hesabı vermek için buradayız. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey olamaz. Çavuşlu’da çalışmalarımıza yol düzenlemeleriyle başladık. Mahallemizin çok ciddi alt yapı sorunları var. Bu çağda fosseptikle yaşayan bir mahalle olması mümkün değil. Beldeleri kaderine terk eden anlayışa çözüm bulmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken öncelikli çalışma yayalaşma ile ilgili yol düzenleme çalışmalarıydı.

İlk olarak bununla başladık. Çevreden merkeze giden bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2012’de çok daha fazla sorunu çözmüş olacağız. Sizleri yoluyla, çevre şartlarıyla daha yaşanır bir Çavuşlu ile buluşturacağız. Bir yıl sonra burada birçok şeyin değiştiğini göreceksiniz.

Büyükçavuşlu Mahallemizde yol iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. Sokakların eski ve yeni hallerini hepiniz görüyorsunuz. Kanalizasyon çalışmalarından dolayı birçok yerde asfaltlama yapamıyoruz. Yürünemeyecek halde olan sokaklarımızı gezilebilir, geçilebilir hale getirdik. Bunlar bu şekilde kalmayacak. Caminin etrafında taş kaplama ve yeşil alan çalışmaları gerçekleştirdik. Diğer mahallelerimizde olduğu gibi tretuvarlarımızı geniş yapacağız. Çavuşlu’nun genelinde 2121 metre asfalt çalışması, 9123 metre parke ve tamir işleri yaptık. Bir kilometre yağmur suyu kanalı çalışması yaptığımız Çavuşlu’da en büyük eksiklerden biri olan düğün salonu çalışmalarına başladık. Mahalle Konseylerinde sık sık dile getirilen bu eksiği gidermek için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Kısa bir süre sonra masası, sandalyesi, ses düzeni ile birlikte, Büyükçavuşlu Spor Kulübü’ne teslimini yapacağız.



2011’de başlayıp, 2012 yılında devam edecek işlerimiz var. 2012 yılında Cumhuriyet Caddesi’nin tamamını bitireceğiz. Bunlar sadece fen işlerimizin yaptığı. Park bahçeler olarak düğün salonunun etrafını düzenleyeceğiz kapalı Pazar yerinin bulunduğu alan düzenlenecek. Çavuşlu’nun girişinde çarşının bulunduğu yeri sizlere yakışır bir şekilde düzenleyeceğiz. Silivri’de, Selimpaşa’da gördüğünüz meydan düzenlemesini Büyükçavuşlu’da da göreceksiniz. 

Beldeler kapatılmasının ardından 2,5 yıl geçti. Ben huzurunuzda söylüyorum bu projeleri bir lira, bir kova asfalt, bir tane taş desteği almadan yaptık. 45 trilyon borçla teslim aldığımız belediyeyi, 2 katı fazla yatırımla yapan anlayışa dönüştürdük. Artık Silivri Belediyesi’ni borcunu da öder, yatırımını da yapabilir hale getirdik. Halktan topladığımız kaynakları ve belediye imkânlarını doğru şekilde kullanarak bunların yapılabileceğini gösterdik.

Büyükçavuşlu’da eskiden olduğu gibi ticari hayatı canlandıracağız. Bu yoklukta, çaresizlikte bütün baskılara direnerek, Çavuşlu’yu bir şehir yapmaya Silivri merkezle Çavuşlu’yu birleştirme azmi ve çalışmasına devam edeceğiz. En büyük destekçimiz sizlersiniz. Allah insanı zor zamanda denermiş, biz böyle zorluklar içerisinde hizmet vermeye çalışıyoruz. 1,5 milyon nüfus olma ideali içerisinde olan ilçemizi daha yaşanır, modern ve çağdaş bir kent olmaya hazırlamaktan başka bir düşüncemiz yok. Alt yapı sorunu çözülsün 2012’de yapacağımız işler büyük ölçüde kolaylaşacak. 

Anayollar dahil, cadde ve sokakların tamirat ve bakımlarını yapacağız. Ticareti, ekonomisi, sosyal yaşantısı yok edilmiş, kaybedilmiş belediyeye rağmen burada tekrar demokratik, çağdaş ve modern yönetim anlayışını kurana kadar çabalarımız devam edecek. Bu güne kadar verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.” Işıklar’ın konuşmasının ardından Büyükçavuşlu Mahalle sakinleri sorun ve taleplerini Başkan Işıklar’a hem sözlü, hem de yazılı olarak aktardı. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları