Hangi parti kaç ilde belediye kazandı?
31 Mart yerel seçim sonuçları birçok yerde resmi olmasa da kesinleşti ve kazanan partiler belli oldu.
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre 81 ilde sonuçlar ortaya çıktı.
Buna göre AKP 39 il, CHP 21 il, MHP 11 il, HDP 8 il, TKP 1 il ve Bağımsız aday 1 il belediyesini kazandı.
26 İLDE BAŞKANLIK EL DEĞİŞTİRDİ
81 ilde resmi olmayan sonuçlara göre il belediye başkanlıklarından 26'sında parti değişikliği meydana geldi.
Bu duruma göre partilerin kazandığı ve kaybettiği illerin bilançosu şöyle:
PARTİLER KAZANILAN BAŞKANLIKLAR KAYBEDİLEN BAŞKANLIKLAR
AKP 6 15
CHP 10 3
MHP 7 4
TKP 1 -
HDP 1 4
Resmi olmayan sonuçlara göre 81 ilde belediye başkanlığını kazanan partiler ile seçim bölgelerindeki eski sonuçlar şöyle:
İLLER KAZANAN ADAY PARTİ ESKİ BAŞKAN PARTİ
01 Adana Zeydan Karalar CHP (M.İ.) Hüseyin Sözlü MHP
02 Adıyaman Süleyman Kılınç AKP Fehmi Hüsrev kutlu AKP
03 Afyon Mehmet Zeybek AKP Burhanettin Çoban AKP
04 Ağrı Savcı Sayan AKP (C.İ.) Sırrı Sakik DBP (KAYYUM)
05 Amasya Mehmet Sarı MHP Cafer Özdemir AKP
06 Ankara Mansur Yavaş CHP (M.İ.) İbrahim Melih Gökçek AKP
07 Antalya Muhittin Böcek CHP (M.İ) M.Menderes Türel AKP
08 Artvin Demirhan Elçin CHP (M.İ.) Mehmet Kocatepe AKP
09 Aydın Özlem Çerçioğlu CHP (M.İ.) Özlem Çerçioğlu CHP
10 Balıkesir Yücel Yılmaz AKP (C.İ.) Ahmet Edip Uğur AKP
11 Bilecik Semih Şahin CHP (M.İ.) Selim Yağcı AKP
12 Bingöl Erdal Arıkan AKP Yücel Barakazı AKP
13 Bitlis Nesrullah Tanğlay AKP (C.İ.) Hüseyin Olan DBP (KAYYUM)
14 Bolu Tanju Özcan CHP (M.İ.) Alaaddin Yılmaz AKP
15 Burdur Ali Orkun Ercengiz CHP (M.İ.) Ali Orkun Ercengiz CHP
16 Bursa Alinur Aktaş AKP (C.İ.) Recep Altepe AKP
17 Çanakkale Ülgür Gökhan CHP (M.İ.) Ülgür Gökhan CHP
18 Çankırı İsmail Hakkı Esen MHP İrfan Dinç AKP
19 Çorum Halil İbrahim Aşgın AKP Muzaffer Külcü AKP
20 Denizli Osman Zolan AKP (C.İ.) Osman Zolan AKP
21 Diyarbakır Adnan Selçuk Mızraklı HDP Gültan Kışanak DBP (KAYYUM)
22 Edirne Recep Gürkan CHP (M.İ.) Recep Gürkan CHP
23 Elazığ Şahin Şerifoğulları AKP Mücahit Yanılmaz AKP
24 Erzincan Bekir Aksun MHP Cemalettin Başsoy AKP
25 Erzurum Mehmet Sekmen AKP (C.İ.) Mehmet Sekmen AKP
26 Eskişehir Yılmaz Büyükerşen CHP (M.İ.) Yılmaz Büyükerşen CHP
27 Gaziantep Fatma Şahin AKP (C.İ.) Fatma Şahin AKP
28 Giresun Aytekin Şenliklioğlu AKP Kerim Aksu CHP
29 Gümüşhane Ercan Çimen AKP Ercan Çimen AKP
30 Hakkari Cihan Karaman HDP Dilek Hatipoğlu BDP (KAYYUM)
31 Hatay Lütfü Savaş CHP (M.İ.) Lütfü Savaş CHP
32 Isparta Şükrü Başdeğirmen AKP Yusuf Ziya Günaydın MHP
33 İçel (Mersin) Vahap Seçer CHP Burhanettin Kocamaz MHP
34 İstanbul Ekrem İmamoğlu CHP Kadir Topbaş AKP
35 İzmir M.Tunç Soyer CHP (M.İ.) Aziz Kocaoğlu CHP
36 Kars Ayhan Bilgen HDP Murtaza Karaçanta MHP
37 Kastamonu Rahmi Galip Vidinlioğlu MHP Tahsin Babaş AKP
38 Kayseri Memduh Büyükkılıç AKP (C.İ) Mehmet Özhaseki AKP
39 Kırklareli Mehmet Siyam Kesimoğlu BAĞIMSIZ Mehmet Siyam Kesimoğlu CHP
40 Kırşehir Selahattin Ekicioğlu CHP (M.İ.) Yaşar Bahçeci AKP
41 Kocaeli Tahir Büyükakın AKP (C.İ.) İbrahim Karaosmanoğlu AKP
42 Konya Uğur İbrahim Altay AKP (C.İ.) Tahir Akyürek AKP
43 Kütahya Alim Işık MHP Kamil Saraçoğlu AKP
44 Malatya Selahattin Gürkan AKP (C.İ.) Ahmet Çakır AKP
45 Manisa Cengiz Ergün MHP (C.İ.) Cengiz Ergün MHP
46 K.Maraş Hayrettin Güngör AKP (C.İ.) Fatih Mehmet Erkoç AKP
47 Mardin Ahmet Türk HDP Ahmet Türk BAĞIMSIZ
48 Muğla Osman Gürün CHP (M.İ.) Osman Gürün CHP
49 Muş Feyat Asya AKP (C.İ.) Feyat Asya AKP
50 Nevşehir Rasim Arı AKP Hasan Ünver AKP
51 Niğde Emrah Özdemir AKP Faruk Akdoğan AKP
52 Ordu Mehmet Hilmi Güler AKP (C.İ.) Enver Yılmaz AKP
53 Rize Rahmi Metin AKP (C.İ.) Reşat Kasap AKP
54 Sakarya Ekrem Yüce AKP (C.İ.) Zeki Toçoğlu AKP
55 Samsun Mustafa Demir AKP (C.İ.) Yusuf Ziya Yılmaz AKP
56 Siirt Berivan Helen Işık HDP Tuncer Bakırhan DBP (KAYYUM)
57 Sinop Barış Ayhan CHP (M.İ.) Baki Ergül CHP
58 Sivas Hilmi Bilgin AKP Sami Aydın AKP
59 Tekirdağ Kadir Albayrak CHP (M.İ.) Kadir Albayrak CHP
60 Tokat Eyüp Eroğlu AKP Eyüp Eroğlu AKP
61 Trabzon Murat Zorloğlu AKP (C.İ.) Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu AKP
62 Tunceli Fatih Mehmet Maçoğlu TKP Mehmet Ali Bul DBP (KAYYUM)
63 Şanlıurfa Zeynel Abidin Beyazgül AKP (C.İ.) Celalettin Güvenç AKP
64 Uşak Mehmet Çakın AKP Nurullah Çahan AKP
65 Van Bedia Özgökçe Ertan HDP Bekir Kaya DBP (KAYYUM)
66 Yozgat Celal Köse AKP Kazım Arslan AKP
67 Zonguldak Ömer Selim Alan AKP Muharrem Akdemir CHP
68 Aksaray Evren Dinçer AKP Haluk Şahin Yazgı AKP
69 Bayburt Hükmü Pekmezci MHP Mete Memiş AKP
70 Karaman Savaş Kalaycı MHP Ertuğrul Çalışkan AKP
71 Kırıkkale Mehmet Saygılı AKP Mehmet Saygılı AKP
72 Batman Mehmet Demir HDP Sabri Özdemir DBP (KAYYUM)
73 Şırnak Mehmet Yarka AKP (C.İ.) Serhat Kadırhan DBP (KAYYUM)
74 Bartın Cemal Akın MHP Cemal Akın MHP
75 Ardahan Faruk Demir CHP Faruk Köksoy AKP
76 Iğdır İsa Yaşar Tezel MHP (C.İ.) Murat Yikit DBP (KAYYUM)
77 Yalova Vefa Salman CHP (M.İ.) Vefa Salman CHP
78 Karabük Rafet Vergili MHP Rafet Vergili MHP
79 Kilis Mehmet Abdi Bulut AKP Hasan Kara AKP
80 Osmaniye Kadir Kara MHP (C.İ.) Kadir kara MHP
81 Düzce Faruk Özlü AKP Mehmet Keleş AKP
ÜYE YORUMLARI
Yorum YapFacebook Yorumları