loading
close
SON DAKİKALAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan Ekonomik gerçekler

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan Ekonomik gerçekler
Tarih: 01.03.2022 - 14:58
Kategori: Yerel

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında kent ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş; EXPO’nun sahibi Hatay Halkı ve Türkiye Cumhuriyeti'dir.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında kent ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Savaş programda ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi genel başkanlarının Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelip ortak metin imzalamasını değerlendirdi.

Altı liderin ortak metne imza atmasını ülke ideallerini gerçekleştirme adına önemli bir adım olduğunu söyleyen Savaş, “Türkiye öyle bir pozisyona geldi ki kişiler, kendi ideolojilerinden çok ülke ideallerini düşünür oldu. Sayın genel başkanlarımız, yıllardır özlemini çektiğimiz cümleleri ortak metinle deklare etmiş. Zaman açısından da çok isabetli bir deklarasyon oldu. İnsanlarımız da bu metinde yer alan ifadeler çerçevesinde bir Türkiye istiyor” diyerek altı liderin bir araya gelmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

“PARLAMENTER SİSTEM DEMOKRASİNİN TECELLİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için iktidarın koalisyon hükümeti benzetmesine cevap veren Savaş, “Parlamenter sistem demokrasinin tecellisi için çok önemlidir. Geçmişte koalisyon hükümetlerinde belki sıkıntı yaşadık ama 20 yıllık süreye baktığımızda gerek Meclis’te gerek ekonomik göstergelerde bugünler koalisyon günlerini bile arattı. Koalisyon günlerinden herkes ders almıştır ama 20 yıllık geçmişimizden de alınacak çok fazla ders var” diyerek ortak metnin Türkiye için çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Lütfü Savaş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve bu işgalin Hatay’a ve Türkiye’ye yansımasını da değerlendirdi.

Savaşın uzamasının Rusya’nın aleyhine olacağını ifade eden Lütfü Savaş, “Savaş uzarsa önce Rusya ve Ukrayna sıkıntı çeker. Sonra da enerji ve tarım konularında bu ülkelere bağımlı olduğumuz için tıpkı Suriye’de olduğu gibi biz sıkıntı çekeriz. Bunun için yıllardır kırsal kalkınma projelerine ağırlık veriyoruz” diye açıklamalarda bulundu.

KIRSAL KALKINMADA BİLİMSEL BAKIŞ AÇISI

Kırsal kalkınma atılımlarında hiçbir zaman politik davranmadıklarını söyleyen Savaş, “Biz bu konuya hep bilimsel çerçeveden baktık. Dünya artık teknoloji ve tarıma eviriliyor. Dünya endüstri 5.0’ı konuşuyor. En iyi elemanlar çalışsak bile en az 100 yılda dünya ülkelerini teknolojide yakalayabiliriz. Ancak çok verimli bir coğrafyaya sahibiz. Eğer bu coğrafyada insanlarımızı doğru yönlendirirsek 5 yıl içinde tarımda söz sahibi olan ilk 5 ülke içinde yer alabiliriz” ifadelerini kullandı.

Hatay’daki tarımla uğraşan insan sayısının yüzde 74 azaldığını vurgulayan Savaş, tarımla uğraşan insan sayımız 36 binlerden 9 binlere düştüğünü söyledi.

HBB 20 BİN AİLEYE DESTEK OLACAK

Kırsal kalkınma projesi kapsamında hayvancılığı da desteklerini anlatan Savaş, “Büyükbaş hayvanların tırnak bakımını yaparak et ve süt verimlerine katkı sunduk. Şehirdeki arıcıların dörtte birine destek verdik. Üreticilerimiz güneş paneli aldı. Projemizden faydalanan aile sayısı 9 bine yaklaştı. Yükte ağır pahada hafif ürünler üretiyoruz. Dereotu, maydanoz, fesleğen, süs biberi, ceviz, badem, alıç, tatlı patates ve taze soğan gibi ürünleri çiftçimize ektirip, mahsulü teknolojiyle buluşturup pazara satıyoruz. Böylelikle 3-5 dönüm arazisi olan üreticilerimize destek oluyoruz” diyerek gelecek yılın sonunda 20 bin aileye destek olacaklarının altını çizdi.

KIRSAL KALKINMADAKİ AMAÇ ÜRETİCİNİN KENDİNE YETEBİLMESİ

Hatay’da temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan 74 bin ailenin olduğunu açıklayan HBB Başkanı Savaş, “Biz insanlara balık tutmayı öğreteceğiz. Kırsaldaki insanımızı kendi kendine yeter duruma getireceğiz. Bunu yaparken işsizliği azaltamaya katkı sağlamış, şehirlerdeki gettolaşmayı azaltmış ve topraklarınızın verimli kullanılmasını sağlamış oluyoruz” diyerek kırsal kalkınma projesini seçim yatırımı olarak yapmadıklarını vurguladı.

Programın ilerleyen dakikalarında kent ve ülke ekonomisi detaylıca konuşuldu.

Hatay’ın hak ettiği 5. Teşvik Bölgesi’ne alınması için çok çaba harcadığını söyleyen Savaş, “İktidar partisi dâhil olmak üzere tüm siyasi parti ve STK temsilcilerine çağrıda bulundum. Ancak iktidar partisi temsilcileri görmezden gelip samimi davranmadı. Geçen sene sadece bazı ilçelerimiz beşinci bölgeye alındı” dedi.

SAVAŞ İKTİDAR PARTİSİ TEMSİLCİLERİNE SESLENDİ

Hatay’da kişi başına düşen yurt içi milli gelirin 9 yılda 7 bin 202 dolardan 5 bin 367 dolara gerilediğini aktaran Savaş, “Şehrimize giriş yapan yerli ve yabancı turist sayısı 12 yılda yüzde 84 buçuk azaldı. Yaklaşık 15 ülkeye ihracat yapamaz olduk. Nakliye sektörümüz yüzde 35 daraldı. Yılda 110 bin TIR ihracat yaparken bu veri bin 400’e düştü. 2021 yılında 25 milyar lira vergi öderken 670 milyon liralık ödenek almışız. Ödediğimiz verginin yüzde 2,68’i genel bütçeden bize ayrılmış” diyerek bu tablonun iyileştirilmesi için iktidar partisinin Hatay’daki temsilcilerine seslendi.

Başkan Savaş, iktidar temsilcilerinin 1 Nisan’da başlayacak Expo’21 Hatay’a destek olmadıklarını belirtti.

“EXPO’NUN SAHİBİ HATAY HALKI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR”

Hatay’ın mutfağıyla, tıbbi aromatik ve endemik bitkileriyle, tarım ürünleriyle öne çıktığını söyleyen Savaş, “Expo tüm bunların hayat bulacağı bir organizasyon olacak. Ama iktidar partisinin buradaki temsilcileri buna destek olmak istemedi. CHP ve Lütfü Savaş bu işi başaracak diye gözleri kaldırmadı. Ancak Expo’nun sahibi Hatay halkı ve Türkiye Cumhuriyeti’dir. Projelerimizi hayata geçirirken yanımızda sadece Hatay halkı vardı. Onlar da bize yeter” diyerek hemşehrilerinin destek ve sevgileri ile tüm zorlukların üstesinden geldiklerini ifade etti.

Lütfü Savaş, İskenderun’un Serbest Bölge ilan edilmesi için yaptığı çağrıyı bir kez daha yineledi.

SERBEST BÖLGE VE VİZYON ÇALIŞTAYI YAPILACAK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında bu konuda çalışmaları başlattığını söyleyen Savaş, “1956 yılından da İskenderun’un Serbest Bölge ilan edilmesi Resmi Gazete’de yayımlanmış. Kayseri’de bile Serbest Bölge var. Hatay ilk kanunlaşan yer olmasına rağmen gerçekleşmemiş. 20 yıllık bir iktidar neden bunu yapmadı? Yaz aylarında dünyanın birçok bölgesinde şirket yöneticilerini, bakanlıkları, STK’ları ve

uluslararası kuruluşları çağırarak Serbest Bölge ve Vizyon Çalıştayı yapacağız” diyerek Serbest Bölge olmanın çok büyük ekonomik avantajlar getireceğini aktardı.

Lütfü Savaş, programın ikinci bölümünde HBB Meclis’inde alınan karar ile indirilen su fiyatlarına karşın doğal gaz, elektrik ve akaryakıta yapılan zamları gündeme taşıdı.

Savaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Doğalgaz fiyatları son 6 yılda konutta yüzde 174, sanayide ise yüzde 800 oranında arttı. Eğer yüzde 60’tan fazla kullanıyorsanız yüzde bin 250 arttı. Sadece 2021 yılında akaryakıta 79 kez zam yapıldı. Son 5 yılda paramız dolar karşısında yüzde 360, avro karşısında yüzde 384 değer kaybetti. Asgari ücret dolar karşısında 5 yılda yüzde 34 değer kaybetti. 20 yıl önce iktidara geldiklerinde açlık ve sefaletle savaşacağız diyenler bunu açıklasın. İktidarın il başkanı çöp konteynerlerinin etrafında yiyecek ve giyecek arayan insanlara baksın. HATSU’nun 640 bin abonesinin 250 bini faturasını ödeyemiyor”

Savaş, su fiyatlarında yapılan indirimden sonra HATSU’nun kendini çeviremediğini söyledi.

“HER ŞEYE RAĞMEN HATAY’IN 11 BÖLGESİNDE ALTYAPI ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

30 büyükşehir belediyesi arasında suyu en ucuz veren 2. belediye olduklarını söyleyen Başkan Savaş, “Suyun metreküpünü atık su bedeli ile birlikte 4,06 liraya veriyoruz. Ancak maliyetimiz 12,84 liradır. İktidar temsilcileri su fiyatlarını düşürmek yerine maliyetleri düşürsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir. Her şeye rağmen Hatay’ın 11 bölgesinde altyapı çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Sorumluluk alanlarında olmamasına rağmen birçok iş yerinin altyapısını HBB ve HATSU’nun yaptığını açıklayan Savaş, “Özellikle mobilyacılar sitesinin, Reyhanlı’nın paket arıtma tesisinin, ayakkabıcılar sitesinin altyapısını biz yaptık. İleride yapılacak organize hayvancılık sitesi için de destek söz verdik. Çünkü bunlar insanımıza iş kapısı olarak dönecek” diye konuştu.

Başkan Savaş, vatandaşlardan gelen sorulara da cevap verdi.

Defne Turunçlu’daki arıtma tesisini yerinde yenileyeceklerini söyleyen Savaş, projeye yaz aylarında başlayıp 13-14 ayda bitireceklerini ifade etti.

Lütfü Savaş, her türlü olumsuzluğa rağmen HATSU’nun 2021 yılında çok büyük yatırımların altına imza attığını söyledi.

SAVAŞ HATSU’NUN HİZMETLERİNİ TEK TEK SIRALADI

İlçelerde yapılan arıtma tesislerin 200 milyon lira maliyetle yapıldığının bilgisini paylaşan Lütfü Savaş, “Reyhanlı, Yayladağı, Kumlu ve Altınözü’nde arıtma tesisi yapacağız. 317 milyon liraya bin 228 kilometrelik kanalizasyon ve yağmur suyu hattı döşedik. 11 milyon lira maliyetle 35 tane içme suyu deposu yaptık. 2014-2021 yılları arasında 265 adet içme suyu sondaj çalışması yaptık. Yine aynı yıllar arasında 403 milyon lira maliyetle 2 bin 534 kilometre içme suyu hattı döşedik” diyerek devam eden ve yeni yapılacak projelerin maliyetlerini ve detaylarını aktardı.

HATSU’DAN 1 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Defne’den Antakya’ya Yayladağı’ndan Reyhanlı’ya kadar devam eden tüm altyapı çalışmalarını sıralayan Savaş, 2014 yılından 2021’e kadar HATSU yatırımlarına 1 milyar 50 lira harcandığını açıkladı.

“İKTİDARIN ZULMÜNE RAĞMEN BAŞARILIYIZ

HATSU’nun borçla doğduğunu bir kez daha yineleyen Savaş, “İskenderun’un 1999 yılında kalan borcunu bile faiziyle biz ödedik. 850 milyon lira borçla aldığımız ve iktidarın il temsilcilerinin zulmüne rağmen bu

kadar yatırım yapabildiysek çok başarılı olmuşuz. Tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Şu şartlarda ayakta durdukları için dururken de hizmet ve yatırıma devam ettikleri için onlara teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları