loading
close
SON DAKİKALAR

Havaya ateş açan mangandalar, 2 yılda 35 insanın ölümüne neden oldu

Havaya ateş açan mangandalar, 2 yılda 35 insanın ölümüne neden oldu
Tarih: 10.05.2019 - 14:14
Kategori: Yurt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2017 ve 2018 yılının Eylül ayına kadar 35 vatandaşın havaya ateş açılması sonucu hayatını kaybettiğini, bunlardan 10’un çocuk olduğunu açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, düğün, asker uğurlaması gibi etkinliklerde havaya ateş açılması sonucu çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasını, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

MAGANDA KURŞUNU, 35 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ, 600 KİŞİYİ YARALADI

Gürer’in önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Soylu, “01 Ocak 2017-01 Eylül 2018 tarihleri arasında 35 vatandaşımız havaya ateş açılması suretiyle hayatım kaybederken 600 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Bahse konu tarihler arasında 10 çocuk ölürken 311 çocuk yaralanmıştır” açıklamasında bulundu.

"EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE EMİR…"

Bakan Soylu, “Düğün, nişan, sünnet, asker uğurlaması, bayramlar ve spor müsabakaları gibi günlerin üzüntü ve hüzün sebebi olmaması, huzur ve güven ortamının bozulmaması, ateşli silahların kullanılmasının engellenmesi, toplumda infial yaratan ve maganda kurşunu ile meydana gelen olayların en aza indirilmesi için önleyici tedbirlerin arttırılması, fail ve delillerin tespit edilerek adli işlemlerin yapılması, herhangi bir güvenlik ya da denetim zafiyetine meydan verilmemesi için 81 İl Emniyet Müdürlüğüne emir yazı yazılmıştır” ifadelerini kullandı.

CHP'li Gürer, kutlama amaçlı ateşli silah kullanımına yönelik denetim ve önlemlerin takibinde sıkı bir denetim gerektiğini belirterek, “Kimi etkinlik, şenlik ve düğün gibi düzenlenen toplantılarda  geleneksel olduğu gerekçesi ile göz yumuluyor. Önlemlerin  izlenmesi ve cana mal olan olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin tavizsiz alınmasını gerekmektedir” dedi.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları