loading
close
SON DAKİKALAR

HDP: Hukuk dışı baskını kabul etmiyoruz

HDP: Hukuk dışı baskını kabul etmiyoruz
Tarih: 24.01.2021 - 15:53
Kategori: Gündem

HDP, Esenyurt ilçe örgütüne düzenlenen polis baskını sonrası açıklamada bulundu.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Esenyurt ilçe binası dün gece geç saatlerde polis tarafından basıldı. Baskına ilişkin açıklama yapan HDP baskının hukuk dışı olduğunu ve kabul etmeyeceklerini vurguladı.

HDP resmi sitesinden yayımladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
 
"Esenyurt İlçe binamıza 23 Ocak 2021 tarihinde gece saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlenmiş, hiç bir yöneticimizin haberi olmaksızın parti binamızın kapısı koçbaşı ile kırılmış, İlçe Eş Başkanlarımız Dilan Kılıç ve Ercan Sağlam gözaltına alınmıştır.

Esenyurt ilçe binamıza gece vakti Cumhuriyet Savcısının sözlü talimatı ile yapılan bu baskın korsanvari baskındır. Bırakın demokratik hukuk devletinde, asgari yasal koşullarda bile böylesine keyfi ve korsanca baskın asla kabul edilemez. Söz konusu baskın ile 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunun 118 ve 119’uncu Maddeleri bizzat savcı ve kolluk eliyle, açıkça ihlal edilmiştir. Bu maddelere göre gece saatlerinde arama yapılamayacağı gibi, kolluk görevlilerinin arama yapabilmesi için Hakim kararı gereklidir. Hakim kararı olmadan, sözlü talimat ile ilçe binamıza gece vakti yapılan baskın, hukuku hiçe sayan polis devleti uygulamasıdır. Hiçbir yöneticimiz olmadan saatlerce içerde kalan polisin neye el koyduğunu ve bu el koyma işlemini neye göre gerçekleştirdiğini bilmiyoruz.
Bu baskın partimize yönelik kumpas operasyonlarının, karalama kampanyalarının yeni bir versiyonudur. Açlık grevleri gerekçesiyle yapılan baskınlar, sayın Öcalan’ın posterleri gerekçe yapılarak düzenlenen saldırılar acizliktir. Sayın Öcalan, Kürt sorununda çözümün adresidir ve devlet tarafından çözüm sürecinde muhatap alınarak bu gerçek teyit edilmiştir.

Partimizi kriminalize ederek ve hukuku ayaklar altına alarak yapılan operasyonlar, iktidarın hukuk reformu söylemlerinin neye denk düştüğünün göstergesidir. AKP-MHP otoriter rejiminin bu uygulamaları hukukun katledilmesidir, faşizme zirve yaptırmaktır, korkularının tetiklediği saldırganlıktır.
Partimiz demokratik legal bir partidir ve iktidara karşı en net muhalefeti yapan halkın sözüne tercüman olan bir partidir. Saldırıların hedefinde yer almasının nedeni budur. Bu vesileyle ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, demokratik, meşru, hukuki mücadelemizden tek bir adım geri atmadan kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Bu açık hukuksuzluğu en sert biçimde kınıyor ve kanunsuz emri veren savcı ve uygulayan polisler hakkında gerekli her türlü hukuki işleme başvuracağımızı bildiriyoruz. Bu operasyondan medet uman, çektikleri son derece şaibeli, hukuksuz görüntülerden medet uman siyasetçiler hem acizliklerini dışa vurmuştur hem de bu hukuksuzluğun sorumlusu olduklarını ilan etmişlerdir. Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kazanacağız"

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları