loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

HDP'liler İstiklal Caddesi bombacısı Albashir'in MHP Güçlükonak İlçe Başkanı ile telefon trafiğini TBMM gündemine taşıyarak Bakanlar Soylu ve Bozdağ'a sordu!

HDP'liler İstiklal Caddesi bombacısı Albashir'in MHP Güçlükonak İlçe Başkanı ile telefon trafiğini TBMM gündemine taşıyarak Bakanlar Soylu ve Bozdağ'a sordu!
Tarih: 24.11.2022 - 11:15
Kategori: Gündem

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, bombacı Ahlam Albashir'in MHP Güçlükonak İlçe Başkanı Mehmet Emin İlhan’la telefon trafiği iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgili olarak tutuklanan Ahlam Albashir'in MHP Güçlükonak İlçe Başkanı Mehmet Emin İlhan’la telefon trafiği olduğu yönündeki iddialara ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergeleri verdi.

HDP'den Verilen Önergelerde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin öldüğü 81 kişinin yaralandığı insanlık düşmanlık bombalı saldırı ile ilgili soruşturma devam etmektedir. Saldırı ile ilgili ifadesi alınanlar arasında MHP’nin Şırnak Güçlükonak İlçe Başkanı Mehmet Emin İlhan’ın da olduğu ortaya çıkmış olup, Emniyetin İlhan’ın üzerine kayıtlı telefon hattından saldırgan ile görüşme trafiği tespit ettiği ve bu nedenle İlhan’ı ifadeye çağırdığı haberleri kamuoyuna yansımıştır. HTS kayıtlarına göre İlhan’ın üzerine kayıtlı bir telefon hattı ile Ahlam Albashır’ın kullandığı hat arasında iki kez arama yapıldığı ve kolluğa ifade verdiğine ilişkin basın tarafından yöneltilen sorulara “Üzerimize bir oyun oynamaya çalışmışlar, terör örgütü tarafından” dediği, nasıl bir oyun oynandığına dair soruya ise “Şu anda uygun değilim, konuşmak istemiyorum” ifadesini kullandığı bilgisi mevcuttur. Şırnak Valiliği ise konu ile ilgili olarak "GSM hattının, MHP Güçlükonak İlçe Başkanı Mehmet Emin İlhan adına Cizre ilçesinde bulunan GSM bayisi tarafından yasa dışı yollarla çıkarılarak hattın 3. şahsa verildiği ve söz konusu GSM bayisinin yasa dışı faaliyetlerinden dolayı daha önce kapatıldığı, bahse konu GSM hattının Mehmet Emin İlhan tarafından kullanılmadığı, Mehmet Emin İlhan’ın ifadesinin Cumhuriyet Başsavcılığınca alınmasına müteakip serbest bırakıldığı" açıklamasını yapmıştır.

Bu bağlamda;

1- Ahlam Albashir ile iki defa görüştüğü tespit edilen telefon numarasının, MHP Güçlükonak İlçe Başkanı’na ait olmadığına dair bilgi ilk önce Şırnak Valiliği ile mi paylaşılmıştır? Değilse, Vali bu bilgiye nasıl ulaşmıştır?

2- Neden Şırnak Valiliği bu açıklamayı yapmıştır? Bu açıklamanın yapılması Valinin görevi midir?

3- Numaranın MHP Güçlükonak İlçe Başkanı’na ait olmadığı bilgisi, sadece ilçe başkanının ifadesi üzerine mi netleşmiştir? Başka bir araştırma yapılmış mıdır?

4- Ahlam Albashir ile iki defa görüştüğü tespit edilen telefon numarasının MHP Güçlükonak İlçe Başkanı’na ait olmadığının, sinyal bilgileri ve diğer hususlar araştırılmaksızın, beyan edilmesi ceza mevzuatı açısından “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu” sayılır mı?

5- Bir kişinin şüpheli olup olmadığının tespiti yargı organları tarafından yürütülen soruşturma sonucuna göre yapılmıyor mu? Bu noktada, Şırnak Valiliği’nin, konunun gündem olmasının hemen akabinde MHP Güçlükonak İlçe Başkanı’nı olaydan vareste olduğuna yönelik açıklaması yargıyı etki altına almak anlamına geliyor mu?

6- Ahlam Albashir ile iki defa görüştüğü tespit edilen telefon numarası, MHP Güçlükonak İlçe Başkanı’nın fiilen kullandığı bir numara değilse, 2019 yılından beri bu numarayı kim kullanmakta idi? Bu bilgi kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

7- Ahlam Albashir ile iki defa görüştüğü tespit edilen telefon numarasının, 2019 yılından itibaren yaptığı tüm görüşmelere dair HTS kayıtları dosyaya ulaşmış mıdır? Bu telefon numarası ile MHP Güçlükonak İlçe Başkanı’nın yakınlarına ait başka görüşme kayıtları tespit edilmiş midir?

8- Ahlam Albashir ile iki defa görüştüğü tespit edilen telefon numarasının sinyal bilgileri alınmış mıdır? MHP ilçe başkanının bulunduğu, çalıştığı, ikamet ettiği yerlere yakın baz istasyonlarından olayın gerçekleştiği güne dair edinilen sinyal bilgileri ne şekildedir? Edinilen sinyal bilgileri bu telefon numarasının görüşme yaptığına dair veriler içeriyor mu?

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları