loading
close
SON DAKİKALAR

Hüda Kaya'nın Ailesinden açıklama; Hüda Kaya'ya Özgürlük!

Hüda Kaya'nın Ailesinden açıklama; Hüda Kaya'ya Özgürlük!
Tarih: 28.04.2024 - 16:30
Kategori: Gündem

Hüda Kaya'nın ailesinden hukuksuz tutukluluk hali hakkında açıklama; Kimliği, görüşü, mahallesi ne olursa olsun haktan, hukuktan ve adaletten yana olan herkesi Hüda Kaya’ya özgürlük demeye çağırıyoruz.

Hüda Kaya'nın Ailesinin açıklaması:

"HÜDA KAYA’YA ÖZGÜRLÜK

Annemiz Hüda Kaya yıllardır hakkında açılan haksız hukuksuz soruşturmaları bilmesine rağmen, ülke yargısının siyasi talimatlar ve rüşvet çarkları ile işleyen bir garabete dönüştüğünü, hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun uygulandığı bir süreç yaşandığını bilmesine rağmen, milletvekili iken dahi gece yarısı evi basılarak yatak odasına dalınarak kelepçelenip gözaltına alınmış olmasına rağmen hem vekilliği sürecinde hem vekillik sürecinden sonra defalarca yurt dışına gidip geri dönmüş, hakkındaki soruşturmalarla ilgili savcılıklara gitmiş, ifadelerini vermiştir.

Tüm bunlar gayet iyi biliniyorken, yıllar önceki davanın aylar önce başlatılan tekrar soruşturması kapsamında kaçma şüphesi nedeniyle tutuklanmıştır. Avukatımızın da belirttiği gibi, savcılığa defalarca hem yazılı hem sözlü “ben buradayım, ifademi vermek istiyorum” demesine rağmen savcılık annemizden haftalarca kaçmış ve hukuksuzca firari kararı çıkarmıştır. Annemiz, bu kaçak kararı varken dahi başka soruşturmalarla ilgili İstanbul Başsavcılığı’na gidip imzalı beyanlar vermiştir. Ancak bilindiği gibi bir kurguyla gözaltına alınmış, kelepçelenme görüntüleri güvenlik kameralarından yandaş ajanslara servis edilmiş, akabinde Kobani dosyası denilmiş ancak dosya hakkında bir soru bile sorulmadan tutuklanmıştır. On aydır dosyası hakkında gizlilik kararı var ve er geç beraat edeceğine inandığımız bir kumpas dosyadan dolayı altı aydır rehin tutulmaktadır.

Siyasi talimatlarla yürütülen bu hukuksuz uygulamaları annemiz gibi biz de reddediyoruz. Bu haksızlığa karşı itirazımızı yükseltecek ve bedeli ne olursa olsun annemizin yanında olmaya dün olduğu gibi bugün de devam edeceğiz. Kimliği, görüşü, mahallesi ne olursa olsun haktan, hukuktan ve adaletten yana olan herkesi Hüda Kaya’ya özgürlük demeye çağırıyoruz.

Bugün saat 17.00'de başlatılacak olan sosyal medya kampanyasına haktan, hukuktan ve adaletten yana olan herkesi destek vermeye  davet ediyoruz.

Dayanışma gösteren, selamlarını, dualarını, mektuplarını eksik etmeyen herkese annemiz adına teşekkür ediyoruz. 

Hüda Kaya'nın Ailesi"

Hüda Kaya'nın Avukatı Zilan Leventoğlu açıklamasında;

"Hak ve adalet savunucusu Hüda Kaya, kendisi hakkında on ay önce açılan soruşturma sebebiyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına defalarca kez ifade vermek için hazır olduğunu belirtmesine ve ulaşılabilir olmasına rağmen, İstanbul Başsavcılığı’na farklı dosyalarla ilgili ifade veriyor olmasına rağmen, bilet tarihini haftalar önceden bildirip neden hala ifade alınmadığını sormasına rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hukuksuzca verdiği kaçak kararı nedeniyle "kaçma şüphesi" gerekçe gösterilerek 1 Kasım 2023'te tutuklandı. Soru soracak bir şey bile bulamayan Sulh Ceza Hakiminin verdiği bu kararın ve savcılığın kaçarak gizlice verdiği ‘kaçak kararının’ tamamen keyfi, hukuksuz, dayanaksız olduğu ve siyasi bir komplo amacı güttüğü aşikardır. Havalimanı güvenlik kameralarının önünde kelepçelenmesi ve bu görüntülerin hukuksuz bir şekilde bir saat içerisinde havuz medya ajanslarına servis edilmesi başlı başına bu kumpası ortaya koymaktadır.

Bu mesnetsiz kaçak kararına karşı müvekkilimiz Hüda Kaya’nın ikametinde olduğunu, her zaman ulaşılabilir olduğunu, milletvekilliği sonrasında üç kere yurt dışına gidip geri döndüğünü, İstanbul Başsavcılığı’na ifade verdiği gibi Ankara Başsavcılığı’na da ne zaman istenirse ifade verebileceğini yazılı ve sözlü defalarca beyan etmemize, itirazlarda bulunmamıza ,bizzat Hüda Kaya’nın da savcılığı defalarca arayıp bu kaçak kararının neden verildiğini sormasına ve ifade vermek istediğini söylemesine rağmen haftalarca savcılık bizden kaçmış, kaçaklık kararını kaldırmamış ve müvekkilimizin ifadesini almayarak tutuklanmasına neden olmuştur.

Akabinde 6 aydır her hafta yaptığımız tutukluluğa itiraz ve tahliye talepleri 1-2 cümlelik aynı matbu gerekçelerle reddedilmiştir. İkametinde olan ve telefonları açık olan biri hakkında kaçak kararı hangi nedenle ve nasıl verilebilmiştir? Daha bir hafta önce İstanbul Başsavcılığı’na gidip ifade veren biri hakkında Ankara Başsavcılığı neye dayanarak kaçak kararı vermiştir? Hakkında haftalar önce verilmiş kaçaklık kararı olan biri farklı dosyalarla ilgili başka savcılıklara nasıl ifade verip evine geri dönebilmektedir? Hakkında kaçaklık kararı olan biri savcılığa defalarca ben buradayım, ifade vermek istiyorum demesine rağmen bu karar neden kaldırılmamış ve Hüda Kaya’nın ifadesi alınmamıştır? Avukatının kaçak kararına itirazlarına savcılık haftalarca neden kör kalmıştır? On aydır devam eden ve yıllar öncesine ait soruşturma dosyasının gizlilik kararı neden kaldırılmamıştır ve neden Hüda Kaya hâlâ ne ile suçlandığını bilmeden tutukludur? Kaçak kararını anında ve hukuksuzca verebilen Ankara Başsavcılığı neden aylardır aleyhinde tek bir delil bulamadığı Hüda Kaya hakkında bir adım atmamaktadır? Tüm bunların cevabını biliyoruz. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Hüda Kaya hakkında hukuksuz bir kaçak kararı çıkarmış, itirazları görmezden gelmiş, Hüda Kaya’dan kaçarak sanki Hüda Kaya kaçıyor gibi bir algı yaratılmasına ve kaçma şüphesiyle tutuklanmasına zemin hazırlamıştır.

Herhangi bir suç şüphesi, suç delili üzerinden bir yakalama kararı ve tutukluluk gerçekleşmiş değildir. Delilden sanığa gitmek yerine, sanıktan delile gidilerek önce tutuklayalım, cezalandıralım sonra delil toplarız, üretiriz denmiştir. 6 ay boyunca ortada iddianame yok ve bize hala delil topluyoruz deniyorsa bu apaçık önce infaz edelim sonra kılıf buluruz uygulamasıdır. Tedbir niteliği asla taşımayan bilakis tamamen cezalandırma amacıyla verilen tutukluluk kararı müvekkilimizin siyasi rehine olduğunun açıkça göstergesidir.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu keyfi tutumunun ve siyasi komplo sürecinin de hukuken peşini bırakmayacağımızı bildirmek isteriz.

Altı aydır bir somut delil, bir dosya, bir iddianame, bir duruşma günü ortaya konulabilmiş değildir. Bu haksız, hukuksuz, keyfi ve siyasi rehin uygulamalarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları