loading
close
SON DAKİKALAR

İBB, temmuz ayının 2. oturumu için toplandı: Esenler Otogarı İSPARK'a devredildi

İBB, temmuz ayının 2. oturumu için toplandı: Esenler Otogarı İSPARK'a devredildi
Tarih: 11.07.2019 - 13:16
Kategori: Yerel

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Ekrem İmamoğlu başkanlığında temmuz ayının 2. oturumu için toplandı.

Ekrem İmamoğlu'nun 23 Haziran seçimini kazanıp mazbatasını almasının ardından ilk olarak 8 Temmuz'da toplanmıştı. Temmuz ayının 2. oturumu bugün gerçekleştiriliyor.
2. oturumda Srebrenitsa Soykırımı'nın 24. yıl dönümü dolayısıyla 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Ekrem İmamoğlu 15 Temmuz'da darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybedenler için 11.45'te İBB önünde tören yapılacağını, öğle namazının ardından ise Şehzade Camii'nde mevlit okutulacağını duyurdu.
İBB Meclisi'ndeki bazı diyaloglar şöyle:
Ekrem İmamoğlu: Türkiye'nin en büyük ayıbı partizanlık ve siyasi parti bağımlılığı. Bu talimatla bazı işleri yapma bağımlılığı Türkiye'nin önünü kapamaktadır. Meydanlarda 25 belediye başkanımız var diyenler gibi değil 39 belediye başkanımız var, diyorum. İsterdim ki davet ettiğimiz toplantıya bütün arkadaşlarımız katılsın. 16 arkadaşımız katılacağını bildirmişti, geriye dönüş alamadım.
Mecis'te bu işler 2 günde, bilemediniz 3 gün dedim. İlla ki 2 gün olacak diye tanım yapmadım. Ben de bu Meclis'te 5 yıldır buradayım, 10 yıl olanlar da vardır. 
Saat 2'de denilen toplantı bazen 3'te, 4'te başlıyor. 10'da mı denildi 10'da mı başlasın. Komisyonlar istedikleri zaman toplanırlar. 5 gün boyunca saat 4 diye duyurup koridorları lobiye dönüşen bir Meclis istemiyorum, dedim. Saygı ve nezaketi elden bırakmadan çalışalım. İşimiz varsa 5 gün... Anlıyorum ne demek istediğinizi, ben 5 gün de gelirim. 
Meclis'in demokrat ruhuna zara verecek bir davranışta bulunmayız. Eksiklerimiz olabilir, çıkar söylerim.
Tevfik Göksu: Demokrasilerin temel kaynağı yerelden güçlenmesi önemli. Demokrasiyi yüceltecek olan bir uygulayıcılarız. Zman zaman eksiklerimiz olabilir, birbirimize hatırlatırız. Saygıdeğer cumhurbaşkanımızın zaman zaman ifade ettiği '25 belediye başkanımız var' ifadesini ironi yaptınız. Cumhurbaşkanımız herkes benim başkanım dedi.
Davet konusunda bilgilendirme yapılsaydı... Özel kalem aranarak yemeğe davet ediliyoruz. Zatı alinizle oturup İstanbul'u konuşmayı isteriz. 
Komisyon odalarının kapıları lobilere dönmesin dediniz. 10 yıldır buradayım hiç böyle bir şey görmedim. 
Burası İBB Meclisi, büyük bir meclis. Mikrofon kapatmayla ilgili tutumunuzun doğru olamdığını düşünüyorum.
Kendi grup başkanvekilinizin sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz.
Ekrem İmamoğlu: Tevfik bey canlı yayını çok sevdi. Bu konuşma bana yine cevap hakkı doğurdu, bu devam eder gider. Arzu ettiğim zamn dilimini anlamlı kullanmak.
Tek başına sayın cumhurbaşkanı tek başına '25 belediye başkanımız var' demedi. Zaman zaman Binali Yıldırım da söyledi. 39 belediye başkanıyla istişare ederek toplantı düzenleyecek bir makama sahip değili. Ben 1 hafta öncesinden yazılı olarak makamlarınıza gönderdim. Sadece yemek yediğimiz toplantıya özel kalemimiz çağrıldı gittik. 1 hafta önce yazdığımız toplantıya 17 arkadaşınızın geleceğini bildirdiği halde gelmeemsini anlayamadım. Ben olsan özgür irademle giderdim.
Benim grup başkanvekilimin beğenmedim diye söylerim. 
(AKP grup başkanvekilinin 'Ekrem' demesi) Ben size Tevfik demem, sizinle o özelde ilişkim yok. Bu ahlaki davranışla ilgili onu hatırlattım.
Göksel beyden öğreneceğim bir şey varsa öğrenirim, bundan sakınmam. 
Tevfik Göksu: Saygıdeğer cumhurbaşkanımız genel başkanımızdır. Bu, referandumda yüzde 52 ile olmuştur.
Ekrem İmamoğlu: Sizin için öyle, partinizin genel başkanı. Benim için cumhurbaşkanı. 
Doğan Subaşı: Başkanım geçen dönem belediye başkanıydınız. Kaç defa Mevlüt Uysal'dan randevu istediniz, verilmiyordu. Siz davet ettiniz. Bu size yapılmış haksızlık. 14 CHP'li belediye başkanı var. Hiçbirinin özel kalem müdürü onaylanmadı. Çevre Şehircilik müdürü niye tıkıyor? AK Partili belediyelerde böyle bir şey yok. Şirketlere niye müdahale ediliyor? Oylamalara gireceğiz, ne kadar İstanbul'un sorunlarına sahip çıkıyorsunuz göreceğiz.
Tevfik Göksu: 10 yıldır meclisteyim. Borçlanma tartışmalarının tanığıyım. CHP'nin meclislerde nasıl tavır takındığını biliyoruz. CHP borçlanmanın faziletlerini anlattı, devir böyle değişir. Tarık bey, 'siz bize borç bıraktınız' diye kibirli bir tavır sergiliyor, bu hoş değil. İBB'nin borcu var diyor Tarık bey. İBB'nin o kadar borcu yok. O 2036'ya kadar ödemesi gereken borç. İnsaflı olun. Biz muhalefet anlayışıyla yapsaydık, hayır dedik. Acil ihtiyaçlar var, dediniz. Bunu gözardı edemeyiz. Borçlanma yetkisi veriyoruz. Teşekkür almamız gerek. İcranın talebine evet diyoruz, suç işliyor gibi bir tavır hoş değil. İBB'nin borç diye ifade ettiğiniz rakamları karşılayacak gücü var."
İBB Meclisi'nin 2. oturumunda Esenler Otogarı'nın İSPARK'a devredilmesi kararlaştırıldı.
 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları