loading
close
SON DAKİKALAR

İBB'den zamları İBB yaptı açıklaması yapan TCDD'ye cevap; 'Zamlar konusunda TCDD çok samimiyse ulaşımı bedava bile yapabilir. Elinizi tutan yok'

İBB'den zamları İBB yaptı açıklaması yapan TCDD'ye cevap; 'Zamlar konusunda TCDD çok samimiyse ulaşımı bedava bile yapabilir. Elinizi tutan yok'
Tarih: 02.01.2022 - 10:59
Kategori: Yerel

İBB Sözcüsü Murat Ongun ve CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı'dan TCDD zamlarına ilişkin açıklama geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun basın danışmanı Murat Ongun TCDD'nin zamları İBB yaptı duyurusuna açıklama getirdi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun yaptığı açıklamada;

"Devlet “dedikodu” yapmaz. UKOME kararında imzalar mevcut. Son günlerde bazı kamu kurumlarımızın tavrı ile trol hesaplar arasında fark göremiyoruz. Devlet kurumları trolleşemez. %125 zamlı elektrik kullanacak TCDD çok samimiyse ulaşımı bedava bile yapabilir. Elinizi tutan yok." ifadelerini kullandı ve TCDD'nın kamuoyu bilgilendirmesini paylaştı.

TCDD paylaşımı; Kamuoyuna Duyuru!

CHP İstanbul Büyükşehir Grup sözcüsü Tarık Balyalı da ayrıca konu hakkında yaptığı açıklamada; 

"Ulaştırma Bakanlığı Marmaray zammını İBB yaptı diyor. Doğrusu şudur. İBB tarafından önerilen zam oranı, yapısı hükümet lehine değiştirilen UKOME’de “oybirliğiyle” kabul edildi.Bakanlıktan aynı duyarlılığı Boğaz Köprülerine, Otoyollara yapılan zamlarda da görmek istiyoruz." dedi.

TCDD'DEN AÇIKLAMA

01.01.2022 tarihi itibariyle Marmaray hattında uygulanmaya başlayan zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur.

2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’daki tüm Toplu Ulaşım hatlarına % 15 zam yapılmışken İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 ay sonra UKOME Kuruluna tekrar zam yapma teklifi getirmiştir. 16.12.2021 tarihinde UKOME gündemine İBB tarafından getirilen % 36'lık zam teklifi UKOME Kurulunca yüksek bulunarak reddedilmiştir.

24.12.2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İETT, Metrobüs, Metro dâhil tüm Toplu Ulaşım hatlarına  %36'lık zam teklifi tekrar gündeme getirilmiş ve TCDD temsilcilerimiz ile birlikte UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğu ile zam teklifi yüksek bulunarak %20,28 zam yapılması yönünde yazılı şerh konulmuştur.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME Kurulunun çoğunluk itiraz şerhine ve kurumumuzca Başkan onaylı UKOME kararının tarafımıza iletilmeden uygulama yapılamayacağının İBB yetkililerine yazılı ve sözlü olarak bildirilmesine rağmen hukuki dayanağı olmayan %36 oranındaki zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştur.

UKOME kararlarının yürürlüğe girmesi için, UKOME üyesi kurumların üyelerinin imza sürecinin tamamlanması ve kararın Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise henüz  imza süreci tamamlanmamış ve Başkan tarafından onaylanmamış tarifeyi UKOME Üyesi kuruluşlara göndermeden, hukuksuz şekilde uygulamaya başlamıştır.

Yapılan zammın imza süreci tamamlanmadan ve Başkan onaylı kararı kurumumuza iletilmeden Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattına yüklenmemesi için Belediye yetkilileriyle defalarca görüşülmüş olmasına ve yazılı itiraz ve ikazlarımıza rağmen zamlı tarife, Belediye Şirketi Belbim AŞ tarafından Marmaray turnikelerine yüklenmiştir.

UKOME Kurulu tarafından onaylanmamış ve imza süreci tamamlanmamış %36'lık bu zammın Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattında yürürlüğe konulmasından  sorumlu olmadığımızı ve en kısa sürede hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları