loading
close
SON DAKİKALAR

İbrahim Yılmaz; 'Tüm emekli maaşları ile dul ve yetim aylıklarına gerçek enflasyona göre derhal seyyanen ek zam yapılsın'

İbrahim Yılmaz; 'Tüm emekli maaşları ile dul ve yetim aylıklarına gerçek enflasyona göre derhal seyyanen ek zam yapılsın'
Tarih: 24.04.2023 - 20:07
Kategori: Sendika

Sendika ve Emekli hareketinin öncü isimlerinden Tüm Emekliler Sendikası eski MYK üyesi ve Konak Şube temsilcilerinden İbrahim Yılmaz emeklilerin yaşadığı sorunları www.istanbulgercegi.com ile paylaştı.

EMEKLİLERİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUM
 
Emekli maaşı kiraya yetmiyor. Zamlar yağmur gibi yağıyor. Faturaları ödeyemiyoruz. Çarşıda, pazarda, markette ve mutfakta yangın var. İnsanca yaşamak istiyoruz. Geçinemiyoruz.
Ömrünün sonbaharını yaşayan biz milyonlarca emekli, iktidar tarafından sadaka gibi elimize tutuşturulan açlık sınırının ve asgari ücretin altındaki emekli maaşı ile geçinemiyoruz.
Milyonlarca emekli, bırakın yoksulluk sınırını açlık sınırının da altında, tüketici kredileri ve kredi kartları ile banka kuyruklarında yaşama savaşı veriyor.
Bizler, üçer-beşer maaş ve huzur hakkı istemiyoruz. Ömrümüzün sonbaharında insanca yaşanabilecek maaş istiyoruz.
Yıllarca çalıştık. Vergi ve sigorta primi ödedik. İnsanca yaşayabileceğimiz bir maaş hepimiz hakkı değil mi?
 
İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!
 
ACİL TALEPLERİMİZ VAR
 
1) Asgari ücret derhal açlık sınırının üzerine çıkarılsın. En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesi asgari ücretle eşitlensin. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında yılda dört ikramiye verilsin.
2) Tüm emekli maaşları ile dul ve yetim aylıklarına gerçek enflasyona göre derhal seyyanen ek zam yapılsın.
3) İntibak Yasası derhal çıkarılsın. 2000 öncesi ve sonrası emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilsin.
4) Aylık Bağlama Oranı yeniden yüzde 70’e çıkarılsın.
5) Emekli maaşlarından alınan tüm sağlık kesintileri kaldırılsın.
 
EMEKLİ SENDİKALARINA STATÜ YASASI ÇIKARILSIN
 
Milyonlarca emeklinin oylarıyla işbaşına gelen siyasi iktidara ve T.B.M.M.’ne düşen görev, mevzuattaki yasal boşluğun arkasına sığınarak emeklilerin sendikal haklarını engellemek değil, emekli yurttaşların insanca ve onurlu bir yaşama sahip olabilmelerini sağlamaktır.
Bu görev, aynı zamanda demokratik hak ve özgürlüklerin uygulanması bakımından da elzem ve kaçınılmaz bir görevdir.
Dolayısıyla, yapılması gereken şey emekli sendikalarını kapatmak için dava açmak değil, bu konuda gerekli olan Anayasal ve yasal düzenlemeleri bir an önce gerçekleştirmektir.
Emekli aylıklarının TÜİK’in açıkladığı sahte enflasyon oranlarına göre hükümet tarafından tek yanlı olarak belirlenmesi uygulamasına derhal son verilmelidir.
Emeklilerle dul ve yetimlerine ödenen aylıkların toplu sözleşme yoluyla belirlenmesi için; Anayasanın Sendika Kurma Hakkı’nı tanımlayan 51. Maddesi ile Toplu Sözleşme Hakkı’nı tanımlayan 53. Maddelerine, “Emekliler ile dul ve yetim aylığı alanlar” ibaresi eklenerek, emeklilerin sendika kurma ve toplu sözleşme hakkı Anayasal güvence altına alınmalı ve ilgili yasalarda gerekli değişiklikler yapılarak “Emekli Sendikaları Statü Yasası” mutlaka ve derhal çıkarılmalıdır.
 
TÜRKİYE’NİN BÜTÜN EMEKLİLERİ, BİRLEŞİN!
 
Bizler, yıllarca çalışıp yaşamını alınteri ile kazanmış, vergi ve sigorta primi ödemiş olan milyonlarca emekli yurttaşlar olarak asla çaresiz değiliz. Haklıyız ve güçlüyüz.
Artık söz bitti, şimdi birlik zamanıdır. Gücümüz birliğimizden gelir. Birleşirsek kazanırız, bölünürsek yok oluruz.
Ailelerimizle birlikte otuz milyonluk seçmen kitlesini oluşturan bizler birlikte güçlüyüz, birlikte başarabiliriz. Tek yapmamız gereken el ele vermek, yan yana gelmek ve omuz omuza yürümektir.
Tüm emeklilere insanca, onurlu, huzurlu ve mutlu bir yaşam için; çocuklarımıza ve torunlarımıza sosyal güvenceli ve güvenli bir gelecek için; toplu sözleşmeli sendika hakkı ve ülke çapında birleşik güçlü bir emekli hareketi için, Türkiye’nin bütün emeklileri birleşin!
Artık yeter! Devlet bütçesi ve maliye hazinesi, dolar milyarderi ve milyoneri bir avuç holding patronu ve müteahhit için değil, milyonlarca yoksul emekli için harcansın.
Yaşasın örgütlü mücadelemiz.
Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları