loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

İletişim başkanı basın mesleğinde taraf olamaz

İletişim başkanı basın mesleğinde taraf olamaz
Tarih: 15.06.2022 - 19:21
Kategori: Siyaset

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanının ve AKP'nin propagandasını yapan İletişim Başkanlığını, halkın haber alma hakkı için görev yapan basın mesleğinin içinde tanımlanmasının, taraflardan biri olmasının kabul edilemez.

İLETİŞİM BAŞKANI BASIN MESLEĞİNDE TARAF OLAMAZ

Enformasyon yasası olarak bilinen ancak basın örgütlerinin “sansür yasası” diye tanımladığı kanun teklifinin görüşmelerine dün Adalet Komisyonunda devam edildi.

Adalet Komisyon üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanının ve AKP'nin propagandasını yapan İletişim Başkanlığını, halkın haber alma hakkı için görev yapan basın mesleğinin içinde tanımlanmasının, taraflardan biri olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bülbül, “Basın özgürlüğünün önünde en büyük engel olan böylesi bir Kurumun kanunda yerinin olması sansürlü bir basının devamı niteliğinde olacaktır. İletişim Başkanlığına Basın Kanunu'nda yetki verilmesi Anayasa'nın 2, 5, 10, 12, 13, 28 ve 26'ncı maddelerine açıkça aykırıdır” dedi.

BİK’E SORULAN SORULARA YANIT MHP’DEN

Bülbül, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) basın kuruluşlarına verdiği ilan ve cezalarını açıklamamakla eleştirdi. Anayasa’yı hatırlatan Bülbül, tüm kurumların Anayasa’ya bağlı olduğunu ve şeffaf olması gerektiğini söyledi. Basın İlan Kurumu hangi basın kuruluşuna ne kadar ilan ve ne kadar ceza verdiğini açıklamasını isteyen Bülbül’e yanıt MHP’li Fethi Yıldız’dan geldi. Yıldız, basın kuruluşlarının ismi verilemeden toplam ilanların sitede yayınlandığını söyledi.

Basın İlan Kurumu’nun sitesinde “Hakkımızda” başlığı altında “2021 yılı sonu itibariyle 613 milyon Türk Lirasını bulmuştur” şeklinde açıklama yapıldığı görüldü.

KABUL EDİLİRSE 9 ÜYEDEN 5’İNİ ALTUN SEÇECEK!

Basın kartı için oluşturulacak komisyonun 9 üyesinin 5’ini İletişim Başkanlığı tarafından seçilmesini “akıl tutulması” olarak yorumladı. Bülbül, komisyon üyelerinin meslek örgütlerinden seçilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca süreli yayın vasfını kaybeden kurumlarda çalışan gazetecilerin basın kartı hakkının geri alınmasının gazetecilerin sosyal haklarına müdahale olduğunu belirten Bülbül, maddenin geri çekilmesini istedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları