loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

İlhan Erdost'un ölümünün 42. yılı

İlhan Erdost'un ölümünün 42. yılı
Tarih: 07.11.2022 - 06:54
Kategori: Yurt

Yayıncı İlhan Erdost'un Mamak Cezaevi’nde öldürülmesinin üzerinden 42 yıl geçti.

İlhan Erdost, ağabeyi Muzaffer Erdost ile 7 Kasım 1980'de gözaltına alınarak götürüldüğü Mamak Askeri Cezaevi'nde dövülerek öldürüldü.

İlhan Erdost kimdir?

İlhan Erdost, 17 Aralık 1944’te Tokat, Artova'da doğdu. Ailesinin geçim sıkıntısı ve 2. Dünya Savaşı yüzünden ilkokulu bitirdikten sonra çalışmaya başladı. Daha sonra Ağabeyi Muzaffer İlhan Erdost ile birlikte Ankara'ya yerleşti. Burada tekrar okula başladı. Lise yıllarında Atatürkçü düşünceyi benimsedi. 27 Mayıs Darbesi'nin olduğu sıralarda, 16 yaşındayken, düşünceleri bu darbenin çerçevesinde sola yakın bir çizgiye oturdu.

Erdost, liseden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. Aynı zamanda Muzaffer Erdost'un kurduğu Sol Yayınları'nda da çalıştığı için okulu bitiremedi. Muzaffer Erdost'un 12 Mart 1971'de hapse girmesinin ardından, Sol Yayınları ve Onur yayınları'nın sorumluluğunu üstlendi. Bu sırada eşi Gül Erdost ile evlendi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası, yasak yayın basmak ve bulundurmak iddiasıyla gözaltına alındı. 7 Kasım 1980'de Mamak Cezaevi'nde görevli erler tarafından dövülerek öldürüldü.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları