loading
close
SON DAKİKALAR

İmamoğlu; İstanbul'da Cumartesi gün boyu belli molalarla akşama kadar etkili bir kar yağışı olacak tedbirli olalım'

İmamoğlu; İstanbul'da Cumartesi gün boyu belli molalarla akşama kadar etkili bir kar yağışı olacak tedbirli olalım'
Tarih: 19.03.2022 - 00:46
Kategori: Yerel

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte Cuma sabahtan itibaren başlayan ve akşam saatlerinde etkisini artırmaya başlayan kar yağışıyla ilgili AKOM'dan vatandaşları canlı yayında bilgilendirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte etkili olan kar yağışıyla ilgili vatandaşlara bilgilendirmede bulundu. “İstanbul'da şu anda her şey gayet iyi gidiyor” diyen İmamoğlu, “Cumartesi gün boyu, belli molalarla akşama kadar etkili bir kar yağışı söz konusu İstanbul'da. İlgili tüm kurumların açıklamalarını vatandaşlarımızın takip etmelerini ve ona göre hareket etmelerini diliyorum. İnşallah sıkıntısız bir hafta sonunu geçirip, tahmin ediyorum ki kar yağışını hep birlikte bu sene adına uğurlamış olacağız diye düşünüyorum. Yarının tedbirli geçirilmesini, vatandaşlarımızın yetkililerin, yetkili kurumların, bizlerin açıklamalarını takip etmelerini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte Cuma sabahtan itibaren başlayan ve akşam saatlerinde etkisini artırmaya başlayan kar yağışıyla ilgili vatandaşları bilgilendirdi. Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) kamuoyuna bilgilendirmelerde bulunan İmamoğlu, “Bu sene mart ayı, gerçekten son yılların belki de en yağışlı, en fazla kar alan yılını yaşıyor. Dün itibariyle, valiliğimizde yaptığımız toplantı sonrası cuma, cumartesi ve pazar günlerini kapsayan bir kar yağışının İstanbul'umuzda etkili olacağını ifade etmiştik. Sonrasında Sayın Valimizin bugüne dönük okulları tatil etmesiyle beraber, bugün daha sorunsuz bir gün geçirdik diyebilirim” dedi.

“YARIN GÜN BOYU BELLİ ARALIKLARLA KAR VAR”

“Yarın gün boyu, belli molalarla akşama kadar etkili bir kar yağışı söz konusu İstanbul'da” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“O açıdan yarının tedbirli geçirilmesini, vatandaşlarımız tarafından özellikle yetkililerin, yetkili kurumların, bizlerin açıklamalarını takip etmelerini diliyoruz. Ve araçla mümkün olduğu kadar çıkmamaları, mümkün olduğu kadar mutlaka toplu taşımanın kullanılması önemli bir husus. Çok mecbur kalındığında da çıkılan araçların elbette ki kış koşullarına uygun olmasına dikkat etsinler. Kar yağışının akşamın ilerleyen saatlerine doğru daha etkili olması bekleniyor. İnşallah sağlıkla, huzurla vatandaşlarımızın evine vardığı, bütün görevli arkadaşlarımızın da görevlerini yerine getirdiği bir gün diliyorum. Metro seferleri gece ikiye kadar devam edecek. Gün boyu İETT, 39 bin 257 sefer düzenledi. İhtiyaç halinde de belli hatlara, ek seferleri olacak. Tabii yine özellikle metro seferlerimizin de gece 02.00’ye kadar süreceğini tekrar etmiş olayım.”

“SİZLERİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİM”

İstanbul genelinde karla mücadele çalışmalarının her alanda devam edeceğini vurgulayan İmamoğlu, İBB depolarında yeterli miktarda tuzun bulunduğunun altını çizdi. İBB’nin, yaklaşık 9 bin 500 çalışan ve 2000’in üzerinde araç ekipmanıyla sahada var olmaya devam edeceğini belirten İmamoğlu, evsizlere yönelik hizmetlerin de aralıksız devam ettirildiğini kaydetti. Metrobüs güzergahının sürekli açık olması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını aktaran İmamoğlu, sokak hayvanlarıyla ilgili tedbirlerin de Veterinerlik Müdürlüğü vasıtasıyla sürdüğünü ifade etti. İBB’nin ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli biçimde çalışmaya devam ettiğini belirten İmamoğlu, “İstanbul'da şu anda her şey gayet iyi gidiyor. İlgili tüm kurumların açıklamalarını vatandaşlarımızın takip etmelerini ve ona göre hareket etmelerini de diliyorum. İnşallah sıkıntısız bir hafta sonunu geçirip, tahmin ediyorum ki kar yağışını hep birlikte bu sene adına uğurlamış olacağız diye düşünüyorum. Yarın yine AKOM'dan bir arada olacağız, birlikte olacağız. Ben, sizleri buradaki arkadaşlarımla bilgilendirmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

İBB Karla mücadele verileri 18 Mart 2022 Cuma

Sabah saatleri itibarıyla kuzey ilçelerimizde (Arnavutköy, Eyüp, Sarıyer, Beykoz ve Şile) etkisini arttıran kar yağışı, akşam saatlerine kadar il genelinde aralıklarla kuvvetli şekilde etkili olmuştur. Hâlihazırda il genelinde devam eden aralıklı yerel kar yağışı geçişlerinin önümüzdeki 1-2 saat daha molalarla devam etmesi, devamında yağışların etkisini azaltması, gece yarısından itibaren yeniden yer yer kuvvetli şekilde il genelinde gün boyunca etkili olması beklenmektedir.

ULAŞIM

Şehir hatları seferlerinde görüş mesafesindeki düşüş nedeniyle zaman zaman iptaller ve gecikmeler yaşanıyor.

Metro seferleri gece saat 2’ye kadar devam ediyor.

Gün boyu İETT,  31 bin 257 sefer düzenledi. İhtiyaç halinde ek otobüs seferleri konulacak.

KULLANILAN GÜNLÜK TUZ VE STOK

İstanbul genelinde aralıklarla etkili olan kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ekipler tarafından yollarda, meydanlarda, metro giriş ve çıkışlarında, otobüs duraklarında, alt ve üstgeçitlerde vb. kar küreme ve tuzlama çalışmaları yapılmakta, tehlike arz eden parçalara/ buz sarkıntılarına müdahale edilmektedir.

Kullanılan toplam tuz miktarları (17 Mart 2022 20.00 - 18 Mart 2022 20.00 arası)

İBB Yol Bakım Ekipleri: 9.896 ton tuz, 70 ton solüsyon

(4.114 ton tuz ilçe belediyeleri ve kamu kurumlarına verilmiştir)

Karayolları Ekipleri: 310 ton tuz

ICA (YSS Köprüsü ve Çevre Yolları): 455 ton tuz, 40 ton solüsyon, 30 ton üre

KMO (Kuzey Marmara Otoyolu): 346 ton tuz, 156 ton solüsyon

KUMANYA / MOBİL MALZEME DAĞITIMI

İşletmeler Müdürlüğü Lojistik ekipleri tarafından kış şartlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında 17 Mart 2022 tarihi itibarıyla sahada çalışan personelimize ve il genelinde ulaşım ağı üzerindeki belirlenen 37 noktada vatandaşlarımıza toplam 55.000 kumanya ve 32.000 mobil malzeme (sıcak içecek, çorba, kek, su) dağıtımı yapılmaktadır.

MOBİL TUVALET HİZMETİ

Ulaşım ağı üzerindeki kritik noktalarda, FSM Köprüsü (Asya çıkışı ve Avrupa girişi), Çamlıca Gişeler (Avrupa istikameti), Mahmutbey Gişeler (Asya ve Avrupa istikameti) ve Hadımköy Gişelerde (Beylikdüzü istikameti) konuşlanan 6 mobil tuvalet ile hizmet verilmektedir.

EVSİZLERE KIŞ HİZMETİ

İBB Darülaceze Müdürlüğü koordinasyonunda, kış döneminde hava şartlarına göre evsiz vatandaşlar tesislerde misafir edilmektedir. Kayıtları yapılan evsiz vatandaşlara banyo, tıraş, kıyafet, sıcak yemek ve barınma hizmeti, sağlık taraması ve ilaç desteği, aileye teslim veya memleketine gönderme vb. hizmetler verilmekte, bölgesel istihdam ofisleri vasıtasıyla iş olanağı sağlanmaktadır.

Halihazırda 496 erkek (Esenyurt), 33 kadın (Kayışdağı) ile ailelerden oluşan 65 kişi (Fatih) olmak üzere toplam 594 evsiz vatandaş misafir edilmektedir.

01 Aralık 2021 tarihinden bugüne kadar toplam 2.356 evsiz vatandaş misafir edilmiştir.

SOKAK HAYVANLARINA MAMA HİZMETİ

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından havaların soğumasıyla şehrin ücra noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanları için; Haftada 655 noktada günlük 2 ton besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımı yapılmaktadır.

İBB KIŞ ÇALIŞMALARI MÜDAHALE KAPASİTESİ

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km

Personel Sayısı: 9.500

Araç ve iş Makinesi Sayısı: 2.000

Tuz Stoku: 115.211 ton (18.03.2022 itibarıyla)

Kutu Tuz (kritik noktalara) : 350 adet

Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için): 153

Kurtarıcı Vinç - Çekici Sayısı: 27 adet (15 kurtarıcı vinç, 12 çekici)

Metrobüs Güzergâhı: 104 km (taranan güzergâh 187 km, 33 iş makinesi)

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi: 60 istasyon

SORUN YAŞANAN NOKTALAR/ ÖNEMLİ OLAYLAR

Saat 12.14’te Sancaktepe Eyüpsultan Mahallesi İmam Rabbani Caddesi üzeri (320A -Sultanbeyli/ Samandıra-Üsküdar) İETT otobüsü ile ters yönden gelen tır kafa kafaya çarpışmıştır. Kazada yaralanan 2 hafif yaralı (İETT şoförü ile 1 yolcu) sağlık ekipleri tarafından hastaneye sevk edilmiştir. Saat 13.40’ta TEM Otoyolu Büyükçekmece Tepekent mevkii Ankara istikametinde 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında yaralanan 4 kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak sağlık ekiplerine teslim edilmiştir.

Saat 15.55’te Üsküdar Ümraniye istikameti Tantavi Tüneli girişinde 1 kamyonet orta bariyerlere çarparak kaza yapmıştır. Kazada yararlanan araç sürücüsü hastaneye sevk edilmiştir. Kısa süre trafiğe kapanan yol saat 17.40 itibarıyla kontrollü olarak trafiğe açılmıştır.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları