loading
close
SON DAKİKALAR

İmamoğlu, İstanbulluları Cumartesi yağacak yoğun kar ve buzlanma konusunda uyardı

İmamoğlu, İstanbulluları Cumartesi yağacak yoğun kar ve buzlanma konusunda uyardı
Tarih: 11.03.2022 - 23:47
Kategori: Yerel

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kent genelinde devam eden yoğun kar yağışıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İBB, tüm birimleriyle 9 Mart Çarşamba gününden itibaren alarm durumunda çalışmalarını sürdürüyor. Olumsuz hava koşulları öncesinde şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için gerekli tüm önlemleri aldı. Çalışmalar AKOM koordinasyonunda yönetiliyor.

BAŞKAN İMAMOĞLU’NDAN İSTANBULLULARA CUMARTESİ UYARISI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kent genelinde devam eden yoğun kar yağışıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Liman Başkanlığı’nın özellikle görüş mesafesi ve diğer fırtına gibi hassasiyetlerden dolayı boğaz hattındaki ulaşımı durdurduğunu ifade eden İmamoğlu, T5 Eminönü- Alibeyköy Tramvay Hattı’ndaki arızanın giderilmesi için çalışıldığını, hat üzerindeki seferlerin İETT otobüsleriyle yapıldığını ifade etti. Cumartesi günü kar yağışının daha da etkili olacağına dikkat çeken İmamoğlu, “Cumartesi 4-5 beş günün en yoğun kar yağışının olacağı gün. Dolayısıyla bu hassasiyeti özellikle yarın için gösterin ve evinizde kalın, araç kullanmayın. Toplu taşıma kullanın” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sabah saatlerinde etkili olmaya başlayan Sibirya kökenli soğuk hava dalgası ile kar yağışıyla ilgili bilgileri paylaştığı basın toplantısı düzenledi. Toplantı, Eyüpsultan’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) gerçekleştirildi. Meteoroloji tahminleri doğrultusunda bir durum yaşandığını belirten İmamoğlu, bölgesel kar yağışlarının yer yer etkili olmasıyla yolda yığılmalar olduğunu söyleyerek, “Bazı yerlerde 2-3 saatlik yağışla beraber 10- 15 santime kadar kar biriktirebilen yağışlar aldı. Bu bölge özellikle Basın Ekspres yolu, TEM bağlantısı ve yine kuzeye doğru devam eder hattına yoğunlaştı sabah. AKOM’da haritadan şu an gördüğümüz kadarıyla kentin üzerine oturmuş bir bulut yoğunluğu var. Dolayısıyla yağış, gün boyu devam edecek. Dönem dönem biraz hafifleme olduğu gözükse de bu vatandaşlarımızı lütfen aldatmasın. Çünkü ani bastıran kar yağışıyla bir anda yığın haline gelebiliyor. Ben de bu sabah erken saatlerinde benzer bir olay yaşadım. Bir anda hiçbir şey yokken TEM otoyolu üzerinde  bir buçuk kilometre mesafede araç giderken, o bölümde kar bastırınca açıkçası yoldaki karın altı santime kadar ulaştığına şahit oldum” şeklinde konuştu.

“16 MİLYON VATANDAŞIMIZIN BİZİMLE UYUM İÇERİSİNDE OLMASI ÇOK ZARURİ”

Vatandaşlarla işbirliği konusunun altını çizen Başkan İmamoğlu, “Cuma günü, yoğun bir gün normalde İstanbul'da ama Valiliğimizin aldığı tedbirler hem idari tatil hem okulların tatil edilmesi ki; az önce Ticaret Odası Başkanının da açıklamasını gördüm. AVM'lerin de 12.00’den sonra açılıp yine 19.00’da kapanması gibi birtakım tedbirler var. Bütün bu tedbirlerin yanı sıra bir miktar TIR girişleri açıldı ama yine sabah saatlerinde TIR girişleri kapatıldı. Şu anda otobüs seferleriyle ilgili otogardan otobüs çıkışları kapatıldı. O bakımdan hani bütün bu tedbirler var ama esas olan 16 milyon vatandaşımızın bizimle uyum içerisinde olmaları çok zaruri. Zorunlu olmadığı sürece lütfen vatandaşlarımız trafiğe çıkmasınlar. Gerçekten çok ciddi bir tedbirle, bütün şehrin ulaşılabilmesi, erişilebilmesi hususunda yoğun bir çalışma var. Burada esas olan öncelikli işlerin aksamaması birtakım hususların yerine getirilmesi. Allah korusun ki, can sağlığı, işte ambulans, yangın Allah korusun itfaiye gibi birçok hizmetlerin aksamaması konusunda önceliğin olduğunu ve ona dönük vatandaşlarımızın duyarlı olmaları gerektiğinin altını çizelim” diye konuştu.

“CUMARTESİ KAR YAĞIŞININ EN ETKİLİ OLACAĞI GÜN OLACAK”

Konuşmasında Cumartesi günü etkili olacak kar yağışı ile ilgili bilgi veren İmamoğlu, “Meteorolojiyle ilgili bilgi aldığım yetkili arkadaşlarımın ifadesiyle cumartesi günü, yani yarın kar yağışı hususunda belki de en yoğun gün olacak. Gerçekten çok yoğun bir kar yağışı beklenmekte. Bu kar yağışı olacağına göre cumartesi günü bu tedbirlerin daha da üst seviyede olması gerektiği, vatandaşlarımızın daha da yoğun bir biçimde bu katkıyı vermesi gerektiğinin altını çizelim. Zaten hafta sonuna girmiş oluyoruz. Daha bu konuda tedbirli ve rahat olacağını düşünüyorum vatandaşlarımızın. Dediğim gibi cumartesi gerçekten bu dört beş günlük kar yağışı içerisinde en yoğun kar beklenilen gün olduğunun altını çizelim. Bazı yerlerde bir anda o gün, 15 – 20 santimlik kar kalınlığına ulaşılabileceği, konusunda arkadaşlarım bilgi verdi. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermeleri kıymetli. Acil olarak çıkmak zorunda olan araçların da mutlaka kar lastiklerini kullanmalarını ve gerekli tedbirleri alması da şarttır diye altını çizerim. Don ve buzlanma riski yine söz konusu. Özellikle karın bir an için durdu ve ayaz yaptığı gece saatlerinde bu söz konu. Yoğun bir tuzlamanın hem kurumumuz tarafından hem de diğer kurumlar tarafından devam ettiğini, sadece üç gün içerisinde 30 bin tonun üzerinde tuz kullanıldığını buradan ifade edelim; ki solüsyon ihtiyacı gereken noktalarda da solüsyon kullanımının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtelim. Bu verdiğim sayı sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan sayı. Diğer kurum ve kuruluşların da kullandıkları ayrı” diye konuştu.

“T5 HATTINDAKİ ARIZA İÇİN YOĞUN BİR ÇABA İÇERİSİNDELER, SEFERLERİ İETT EK SEFERLERİYLE DESTEKLİYORUZ”

Kentin ulaşım sistemleri hakkında bilgileri de paylaşan Başkan İmamoğlu, “Toplu taşıma konusunda daha önce de ifade ettiğimiz gibi raylı sistemler gece 02.00’ye kadar.  İETT hatlarımız devam ediyor. Gece 24.00’e kadar devam edeceğini duyurduğumuz Şehir Hatlarıyla ilgili ne yazık ki; Liman Başkanlığı’nın özellikle görüş mesafesi ve diğer fırtına gibi hassasiyetlerden dolayı Boğaz hattındaki ulaşımı durdurduğunu da buradan beyan edelim. Bir gelişme olursa zaten sizlerle bunu paylaşacağız. Dolayısıyla şu anda Şehir Hatları hizmet veremiyor. Sadece T5 hattımızda Eminönü - Alibeyköy hattında, zeminden enerji beslenen hat olduğundan, kar yığıntısı oluşumca kesintiler oluşabiliyor. Arkadaşlarım o arızayı gidermek için yoğun çaba içerisindeler. Şu an o hatta da İETT'miz otobüs seferleriyle bu mağduriyeti gidermek adına Haliç kıyısı boyunca ek seferlerle vatandaşlarımızı destekliyoruz. Diğer bütün hizmetlerimiz aksamadan devam ediyor. Hem vatandaşlarımıza kumanya olsun, mobil tuvalet olsun, hassas noktalarda. Ama en önemlisi evsiz vatandaşlarımızı hizmetimiz devam ediyor. Şu an itibariyle 629 evsiz vatandaşımızı misafir ettiğimizi, bütün ihtiyaçlarını karşıladığımızı İstanbul'daki bütün hemşehrilerimizin bilmesini istiyorum. Sokak hayvanları konusunda da yine ihtiyaçlarını gidermeyle ilgili yoğun bir çalışma devam ediyor. Günlük 2 ton besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımının da sürdüğünü belirtelim” dedi.

“CUMARTESİ PROGRAM DÜŞÜNÜYORSANIZ LÜTFEN YAPMAYIN”

İmamoğlu, “Yağışın belli aralıklarla durmuş olması vatandaşlarımızı lütfen aldatmasın. Çıktığınız yola çıktığınız noktada hiçbir şey olmayabilir. Birkaç kilometre ileride size ani bir kar yağışıyla karşılayabilir Hava koşulları ve hazırlıksız yakalandığınız bir ortamda başka insanların hayatını da tehlikeye atabilirsiniz. Dolayısıyla lütfen başta bütün kar küreme gibi teknik araçlarımızın hizmetlerinin daha iyi yapabilmesi için, sadece Büyükşehir Belediyemiz değil, 39 ilçe belediyemiz, Karayolları, Kuzey Marmara Otoyolu, İCA  gibi kurumlarımızın da verdiği hizmetlerin aksamaması için, sizlerin trafiğe çıkmaması en hassas husus. Tekrar altını çizelim. Cumartesi için ekstra bir program düşünüyorsanız lütfen yapmayın. Çünkü cumartesi 4-5 beş günün en yoğun kar yağışının olacağı gün. Dolayısıyla bu hassasiyeti özellikle yarın için gösterin ve evinizde kalın, araç kullanmayın. Toplu taşıma kullanın” dedi.

HAVA TAHMİNİ

İstanbul’da Sibirya kökenli soğuk hava dalgası ile birlikte kar yağışı 11 Mart Cuma sabah 05.00’ten itibaren Avrupa Yakası’nda etkili olmaya başladı. Yağışlar ilerleyen saatlerde Anadolu Yakası’na yayıldı. Şiddetli kar yağışı 07.00 itibariyle il genelinde etkili oldu.

Soğuk ve yağışlı hava henüz bölgemizi terk etmiş değil, Cumartesi günü yağışlar bugünden çok daha etkili. Kar yağışların yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak gün boyu kuvvetli yer yer yoğun şekilde il genelinde etkili olması bekleniyor.

Bu geceden itibaren pazar sabahına kadar kuvvetli kar sağanaklarının yaşanması bekleniyor. Halihazırdaki kar örtüsünün üzerine 20-25 cm ekleyebileceği öngörülüyor.

KAR KALINLIKLARI

Cumartesi ve sonrasındaki günlerde görülecek kar yağışı neticesinde, toplamda Boğaz çevresindeki ilçelerde 15-30 cm, Çatalca, Arnavutköy, Büyükçekmece, Silivri Çekmeköy, Şile, Sancaktepe, Kartal,  gibi Anadolu yakasının doğu ilçelerinde 30-50 cm yüksekliklerinde kar kalınlıklarının oluşabileceği öngörülüyor.

Dünden itibaren gerçekleşen kar yağışları neticesinde şehir merkezinde (Kadıköy, Beşiktaş, Fatih) 5-15 cm, şehir merkezi dışında kalan kırsal yüksek kesimlerde (Çatalca, Arnavutköy, Silivri Sarıyer, Beykoz, Samandıra, Çekmeköy, Kartal, Pendik, Şile) 15-30 cm aralığında kar kalınlıkları kaydedildi.

 DON VE BUZLANMA RİSKİ

Bu gece sıcaklığın 0 derece ve altına inmesi ile kent genelinde don ve buzlanma riski bulunuyor. Trafikte araç kullanan sürücülerin mutlaka kış lastiği kullanması, mümkünse toplu ulaşımı tercih etmesi tavsiye ediliyor. Yaya olarak dışarı çıkan İstanbulluların da kaldırımlardaki gizli buzlanmalara karşı dikkatli olmaları önem taşıyor.

İBB’NİN ÇALIŞMALARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm birimleriyle Çarşamba gününden itibaren alarm durumunda çalışmalarını sürdürüyor. Olumsuz hava koşulları öncesinde şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için gerekli tüm önlemleri alındı. Çalışmalar AKOM koordinasyonunda yönetiliyor.

Kar ve kış şartlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında 2.000 araç- iş makinesi ve 9.500 personel ile görev yapıyor. Kar yağışı ve buzlanmaya karşı ekiplerimiz yollarda, otobüs duraklarında, üstgeçitlerde, meydanlarda, hastane-hal-otogar gibi kamu alanlarında kar küreme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ERKEN UYARI VE KAMERALAR

İBB birimleri ve 25 dış birim ile koordinasyon içinde yürütülen çalışmalarda; Buzlanma Erken Uyarı Sistemi (BEUS), trafik kamera görüntüleri ve alınan ihbarlar doğrultusunda müdahale çalışmaları hızla gerçekleştiriliyor.

KULLANILAN GÜNLÜK TUZ VE STOK

Son 3 günde İBB Yol Bakım Ekipleri toplam 38 bin 927 ton tuz kullandı.  İhtiyaç halinde  9.080’i kamu ve ilçe belediyelerine verildi. Yine son 3 günde 800 ton solüsyon kullanıldı. İBB’nin stoklarında şu anda 172 bin 303 ton tuz ile 1290 ton solüsyon hazır tutuluyor.

·    Karayolları Ekipleri                              : 7.045 ton tuz,  327 ton üre

·    ICA (YSS Köprüsü ve Çevre Yolları) : 1.418 ton tuz, 238 ton solüsyon, 112 ton üre

·    KMO (Kuzey Marmara Otoyolu)        : 1.024 ton tuz, 322 ton solüsyon

TOPLU ULAŞIM

Kar yağışı boyunca; Metrobüs sabaha kadar, raylı sistemler 02.00’ye kadar, vapurlar ise 24.00’e kadar çalışıyor. İETT yoğun kar yağışı nedeniyle yoğunluğa göre ek seferler koyuyor. Öğlene kadar yerel trafiğe kapalı olan boğaz trafiğe açıldı. Şehir Hatları seferleri 24.00’a kadar devam edecek. Deniz Taksiler 24 saat vatandaşın  hizmetinde.  . İETT’de sefer hızı kar yağışlarına göre değişiklik gösteriyor. Ancak ihtiyaca göre ek seferler koyuluyor. İSPARK otoparkları, 70 bini aşkın araç kapasitesiyle 24 saat açık.

İETT, ayın 9’unda 4 milyon 25 bin yolcu taşınırken; ayın 10’unda 2 milyon 487 bin yolcu taşıdı. (Özel Halk Otobüsleri, metrobüs ve ulaşım AŞ dahil)

Metro İstanbul ise; 9 Mart: 2 milyon 268 bin 10 Mart: 1 milyon 514 bin yolcu taşıdı.

TRAFİK DEĞERLENDİRMESİ

Trafikte sabah saatlerinde köprü bağlantılarında ve bazı ana yollarda kısmi, ancak akıcı yoğunluklar yaşandı. Kapanan yollar, kritik noktalarda bekletilen çekicilerle hızla açılıyor. Önemli bir kaza veya trafiği aksatacak bir durum yaşanmadı. Trafik yoğunluğu 11 mart sabah saatlerinde yüzde 42’de seyretti. İstanbul trafiği, saat 20.00 itibariyle genel olarak açık ve yoğunluk yüzde 20.

KUMANYA / MOBİL MALZEME DAĞITIMI

İşletmeler Müdürlüğü Lojistik ekipleri tarafından kış şartlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında 09-11 Mart 2022 tarihleri arasında sahada çalışan personelimize ve il genelinde ulaşım ağı üzerindeki belirlenen 40 noktada vatandaşlarımıza toplam 147.000 kumanya ve 79.000 mobil malzeme (sıcak içecek, çorba, kek, su) dağıtımı yapılıyor.

MOBİL TUVALET HİZMETİ

Ulaşım ağı üzerindeki kritik noktalarda, FSM Köprüsü (Asya ve Avrupa girişleri), Çamlıca Gişeler (Avrupa istikameti), Mahmutbey Gişeler (Asya ve Avrupa istikameti) ve Hadımköy Gişelerde (Beylikdüzü istikameti) konuşlanan 6 mobil tuvalet ile hizmet verilmektedir.

EVSİZLERE KIŞ HİZMETİ

İBB Darülaceze Müdürlüğü koordinasyonda, halihazırda 526 erkek (Esenyurt), 33 kadın (Kayışdağı) ile ailelerden oluşan 53 kişi (Fatih) olmak üzere toplam 612 evsiz vatandaş misafir ediliyor. Evsiz vatandaşlara banyo, tıraş, kıyafet, sıcak yemek ve barınma hizmeti, sağlık taraması ve ilaç desteği, aileye teslim veya memleketine gönderme vb. hizmetler veriliyor. Bölgesel istihdam ofisleri vasıtasıyla iş olanağı sağlanıyor.

SOKAK HAYVANLARINA MAMA HİZMETİ

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından havaların soğumasıyla şehrin ücra noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanları için, 655 noktada günlük 2 ton besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımı yapılıyor.

İBB KIŞ ÇALIŞMALARI MÜDAHALE KAPASİTESİ

Sorumlu Yol Ağı : 4.023 km

 Personel Sayısı : 9.500

 Araç ve iş Makinesi Sayısı : 2.000

Tuz Stoku : 172.303 ton (11.03.2022 itibariyle)

Kutu Tuz (kritik noktalara) : 350 adet

 Solüsyon Durumu : 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için) : 153

 Kurtarıcı Vinç - Çekici Sayısı : 27 adet (15 kurtarıcı vinç, 12 çekici)

Metrobüs Güzergâhı : 187 km (33 iş makinesi)

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi : 60 istasyon

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları