loading
close
SON DAKİKALAR

İşte nostaljik tren

İşte nostaljik tren
Tarih: 13.02.2012 - 10:27
Kategori: Seyahat

Van Gölü kıyısına getirildi. Turizme katkı sağlaması ve renkli görüntüler oluşturması bekleniyor...

Bitlis'in Van Gölü'ne kıyısı olan ilçelerinden Tatvan'da, sahil yolu güzergahı boyunca ''Nostaljik tren'' seferleri başladı.

Uygulamayı hayata geçiren işletmeci Burhan Peynir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tatvan sahil yolunda hizmet veren ve vatandaşlardan yoğun ilgi gören trene ''Sahil Yolu Ekspresi'' adını verdiklerini söyledi.

Gürültü kirliliği yapmayan ve mazotla çalışan trenin, bir lokomotif, 8 vagondan oluştuğunu belirten Peynir, ilçede yaşayan veya ziyarete gelenlerin sahil yolunda trenle tur attıklarını dile getirdi.

''Sahil Yolu Ekspresi''nde bulunan her vagonun 12 kişi aldığını ifade eden Peynir, ramazan ayı dolayısıyla gündüz saatlerinde daha az düzenlenen seferlerin, iftar saatinden sonra gece yarısına kadar devam ettiğini belirtti.

Peynir, şöyle konuştu:

''Özel tasarımla Gaziantep'te yaptırıp getirttiğimiz trenle, halka gün boyu hizmet vermeyi düşünüyoruz. Bir lokomotif ve 8 vagondan oluşan, toplam 96 kişi kapasiteli olan trenle, sahil yolunda 8 kilometrelik tur düzenliyoruz. Anons sistemi olan trenin güvenliğini de çok düşündük. Bu tren tamamen güvenli. Trenimiz özel müzik ve ışık sistemiyle de sahile farklı bir güzellik kazandırdı. Ayrıca güzergahımızda bulunan 3 gişeyle, hizmetimizi daha da genişlettik. Amacımız Tatvan'a güzellik katmak ve turizme de katkı sunmaktır.''

''TREN TURİZME KATKI SUNACAK''
Tatvan'ın yörede doğal güzellikleri ve coğrafi konumuyla dikkati çeken bir ilçe olduğunu belirten Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Necat Çinik ise ilçenin her geçen gün turizm potansiyelini artırdığını söyledi.

Tatvan sahil yolunun yaz aylarında vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğüne değinen Çinik, şunları kaydetti:

''İlçemiz özellikle yaz aylarında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelen birçok yerli turisti ağırlıyor. Özellikle Van Gölü sahilimiz renkli görüntülere sahne oluyor ve vatandaşlar burada gönüllerince eğlenmeye fırsatı buluyor. Canlı müzik, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları gibi birçok etkinliği sahilimizde görebiliyoruz. Son olarak bir vatandaşımız sahil yoluna nostaljik tren sistemi kurmayı önerdi. Günümüz teknolojisine uygun modern ve çevreye uyumlu olarak tasarlanan tren, ilçeye farklı bir görünüm kazandırdı. Yerli ve yabancı turistleri 8 kilometrelik sahil yolunda gezdirecek olan nostaljik tren, turizme de katkı sunacak.''

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları