loading
close
SON DAKİKALAR

İstiklal Caddesinde patlama 6 kişi öldü, 81 kişi yaralandı

İstiklal Caddesinde patlama 6 kişi öldü, 81 kişi yaralandı
Tarih: 14.11.2022 - 00:05
Kategori: Gündem

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişi yaşamını yitirdi, 2'si ağır 81 kişi yaralandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırının ilk saatlerinde "Terör kokusu var, bir kadının rol aldığı düşünülüyor" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, "Kadın olduğunu değerlendirdiğimiz bir saldırganın bombayı patlatması sonucu oluşan bir terör eylemi olduğunu değerlendiriyoruz." bilgisini paylaştı.

Patlamanın bulunduğu alanda polis ekipleri güvenlik önlemi alarak caddeye giriş-çıkış kapatıldı.. 

RTÜK, İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca patlamada yaralanan 81 kişiden 39'unun taburcu edildiğini açıkladı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu"Bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce gözaltına alındı" dedi. Soylu, saldırıda hayatını kaybedenlerin kimliklerini de açıkladı.

İstiklal Caddesi'ndeki patlama anı öncesinde banka oturan şüpheli dikkat çekti

Büyük bir alev eşliğinde meydana gelen patlama, Taksim Meydanı'ndan Tünel istikametine doğru Demirören AVM'ye gelmeden, Mis Sokak'ın İstiklal Caddesi'ne açıldığı bölgede oldu.

İlk bilgilere göre, patlamanın, İstiklal Caddesi'nin iki kenarında dizili olduğu dükkânlarda değil caddenin ortasında olduğu tahmin ediliyor. Görüntülere göre; patlama, İstiklal Caddesi'nde Mango ve Colins mağazalarının açığındaki oturma banklı saksıların önünde meydana geldi, saksılı bankta oturan siyah kıyafetli ve kapüşonlu bir kişinin yanına poşet içinde bir paket yerleştirerek beklediği dikkat çekti.

Taksim İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldiği ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi gönderildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, "İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Yaralılarımız tedavi altına alınmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz." paylaşımını yaptı.

İmamoğlu: İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız
 
Twitter hesabından "İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız" paylaşımını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu'nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, "İstanbulluların bu anlamda gönlü ferah olsun. Hep birlikte aşarız. Birlikte hareket etmeliyiz ve birlikte süreci yönetmeliyiz, çözmeliyiz. Bu manada devletimizin hangi kurumu olursa olsun hep birlikte sürece dair sorumluluğu alacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın." değerlendirmesini yaptı.
 
İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı İstiklal Caddesi'nde
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay patlamanın ardından programlarını yarıda keserek İstiklal Caddesi'ne geldi.

Bakan Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  "İstiklal caddesindeki patlamada 6 kişi hayatını kaybetti, 53 yaralımız var. İlk müdahaleler olay yerine ulaşan ekiplerce yapıldı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum." açıklamasını yaptı.

RTÜK: Patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise patlamaya ilişkin olarak, "Beyoğlu Taksim'de bir patlama haberi aldık. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Lütfen kaynağı belirsiz bilgilere itibar etmeyelim, güvenli kaynaklardan bilgi sahibi olalım. Farkında olmadan yanlış bilgiyi yaymayalım. İstanbulumuza çok geçmiş olsun" 1dedi. RTÜK, patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

Soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Bugün İstiklal caddesinde meydanında gelen patlama nedeniyle İstanbul cumhuriyet başsavcılığımız tarafından soruşturma başlatılmış olup 5 cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Ayrıca İstanbul sulh ceza Hakimliği tarafından patlama olayı ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verilmiştir" denildi.

Sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara yönelik de soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstiklal Caddesi'ndeki patlamayla ilgili sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara yönelik soruşturma başlattı.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Soruşturmaları Bürosu tarafından İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamaya ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz haber ve paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Sosyal medyaya erişim güçlüğü

Patlamanın ardından sosyal medyaya erişim güçlüğü yaşanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Taksim'de meydana gelen patlama sonrası ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

Adalet Bakanı: Soruşturmanın etkin yürütülmesi için sekiz Cumhuriyet Savcısı ve iki Cumhuriyet Başsavcı Vekili görevlendirildi
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldığını ve sekiz Cumhuriyet Savcısı ve iki Cumhuriyet Başsavcı vekilinin görevlendirildiğini duyurdu.

Bakan Bozdağ Twitter hesabından yaptığı paylaşımında,

“Güvenlik güçlerimizin kısa sürede fail ya da failleri tespit edip yakalayacağından, soruşturma sonucunda da hadisenin bütün boyutları ile aydınlatılacağından hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı patlamayla ilgili adlî tahkikat başlatmıştır. Soruşturmanın etkin yürütülmesi için sekiz Cumhuriyet Savcısı ve iki Cumhuriyet Başsavcı Vekili görevlendirilmiştir. Hadise bütün yönleriyle etkin bir şekilde soruşturulmaktadır. İstanbul Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet; yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Siyasilerden açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu;

İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun!

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzacebi internetin kısıtlamasına dikkat çekerek yaptığı paylaşımda; 

5 saat önce yazdığım twit: İstiklal Caddesinde patlamanın olduğu yere Beyoğlu İlçe Başkanımız Ali Asker Ekici ve arkadaşlarımızla gittik. Güvenlik güçleri soruşturmasını sürdürüyor. Terör kuvvetli ihtimal. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener;

İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun…

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu;

İstiklal Caddesi’nde bir patlama meydana geldiğini ve can kayıplarının olduğunu üzüntüyle öğrendim. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Başımız sağ olsun…

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan;

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Çok üzgünüm. Can kaybının artmamasını umut ediyorum.

Bu tweeti VPN sayesinde paylaşabiliyorum. Güya halkın paniğe kapılmaması için yayın yasağı getirenler, tüm medyayı baskılayarak herkesi daha çok korkutuyor. @tcbestepe Halkın haber alma özgürlüğünü baltalamayın, milleti korkutmayın.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu;

Başımız Sağ Olsun. İstanbul İstiklal Caddesi'nde yaşanan patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal;

İstiklâl Caddesi'nde gerçekleşen patlamada yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Umuyoruz ki Türkiye, yakın geçmişte acı ile tecrübe ettiği günleri ve anları bir kez daha yaşamaz!

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları