loading
close
SON DAKİKALAR

İsveçlilerin Tatil Tercihi Türkiye

İsveçlilerin Tatil Tercihi Türkiye
Tarih: 16.03.2012 - 18:35
Kategori: Seyahat

İsveçlilerin yaz aylarında tatil tercihi Türkiye. Geçen yıl İsveç'ten Türkiye'ye giden turist sayısında yüzde 28'lik artış yaşandı...

2011 yılında İsveç'ten Türkiye'ye giden turist sayısında yüzde 28'lik artış olduğu bildirildi.
Dünyayı etkisi altına alan ekonomik krize rağmen İsveçliler yurt dışında tatil yapmaktan vazgeçmiyor. İsveç turizm gezileri ile ilgili istatistik araştırma yapan TBE'nin verdiği bilgilere göre, yurt dışında tatil yapan İsveçlilerin sayısında yüzde 11 oranında artış olduğu açıklandı.

Antalya ilk sırada

Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği Turizm Müşaviri Filiz Köse yaptığı açıklamada, 2011 yılında tatilini Türkiye'de geçiren İsveçli sayısının 571 bin 917 olduğunu açıkladı.
Bu rakamın 2010 yılı ile kıyaslandığında yüzde 28 oranında artış gösterdiğini söyleyen Köse, ''Hem müşavirliğimizce yaptırılan pazar araştırması hem de tur operatörlerinin açıklamaları ve basın haberleri 2011 yılında 'Antalya'nın İsveç'te birinci Akdeniz destinasyonu olduğunu gösteriyor'' dedi.

Antalya destinasyonunun, Alanya, Side, Manavgat, Beldibi, Belek, Kemer, Kaş ve Kalkan'ı kapsadığını kaydeden Köse, Antalya'dan sonra İsveç'te 2011 yılında Bodrum'un Türkiye'nin St Tropezi olarak tur operatörlerince satışa sunulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü hatırlattı. Köse, İstanbul'un da eşsiz tarihi güzelliği, doğası, sanat yaşamı, mutfağı, gece yaşamı ile son yıllarda hızla büyüyen şehir destinasyonu olduğunu belirtti. İsveçlilerin tatillerinde ilgi gösterdikleri Türkiye'deki yerlerin başında ayrıca, Kapadokya ile birlikte Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Fethiye, Sarıgerme'nın geldiği bildirildi.

Kış turizmine de ilgi var

2012 yılı Ocak ayında bir önceki yıllara oranla yüzde 30'luk artış olduğu kaydedildi. Kış aylarında yaşanan artışa neden olarak kültür turizmine olan ilgi, golf, futbol gibi sportif faaliyetlere yönelik taleplerin yanı sıra macera turizmi gösteriliyor.

Filiz Köse, müşavirlik olarak İsveç'te 2012 yılında amaçlarının Türkiye'ye yönelik turizm hareketini 12 aya yaymak olduğunu açıklayarak, ''Bu sene itibarı ile diğer destinasyonların yanı sıra Bodrum'dan sonra Marmaris ve Fethiye'ye yönelik turizm hareketinde artış beklenmektedir. Bunun yanı sıra kongre ve sağlık turizmi gibi turizm hareketinin artmasına yönelik çalışmalar sürecektir'' dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları