loading
close
SON DAKİKALAR

Kadın sanatçılar, kadına yönelik şiddetle mücadele için bir araya geliyor

Kadın sanatçılar, kadına yönelik şiddetle mücadele için bir araya geliyor
Tarih: 07.02.2017 - 12:38
Kategori: Kadın

Mor Çatı, kadınların şiddetten uzak bir hayat kurmalarına ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek olmak için 24 Şubat’ta “İki Soluk Arası Dayanışma” Sergisi düzenliyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 27 yıldır şiddete maruz kalan kadınlara, hukuksal, psikolojik ve sosyal destek vererek, kadına yönelik şiddetle bağımsız bir vakıf olarak mücadele ediyor ve bunu kurduğu dayanışma ağlarından aldığı destek ve güçle gerçekleştiriyor. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaşırken Mor Çatı bu kez de kadın sanatçılar ile bir dayanışma ağı kuruyor. Kasım ayında Mor Çatı, küratör ve sanatçı Arzu Yayıntaş’ın desteğiyle, dayanışma sergisi için kadın sanatçılara bir çağrı yaptı ve çağrısına 30 kadın sanatçıdan yanıt geldi. Sanatçılardan kimisi Mor Çatı yararına orijinal işini bağışlarken kimisi de kartpostal satışı için eserinin kullanım hakkını verdi.

Mor Çatı daha önce farklı projeler için kadın sanatçı, illüstratör ve tasarımcılarla işbirliği yapmıştı ama ilk kez bu kadar büyük bir sanatçı grubuyla ortak bir projede buluşuyor.

Sanatçılar tarafından Mor Çatı’ya bağışlanan eserlerin sergilenip, satışa sunulacağı “İki Soluk Arası Dayanışma” Sergisi 24 Şubat -24 Mart 2017 tarihleri arasında Zapata Moda’da izleyici ile buluşacak. 

Sergide, bağışlanan 24 orijinal eserin yanı sıra 20 eser de kartpostal formatında basılıp satışa sunulacak. Kartpostallar sergi sonrasında Mor Çatı ürünleri arasında yer alarak Dayanışma Merkezi’nden satılmaya devam edecek ve böylece kadın sanatçılar ile Mor Çatı arasında kurulan dayanışma, kadına yönelik şiddetle mücadele tarihinde kalıcı olarak yerini almış olacak.

Mor Çatı’ya destek olan sanatçılar şöyle: 

Arzu Yayıntaş, Ayşecan Kurtay, Azra Deniz Okyay, Balca Ergener, Beyza Boynudelik, Canan, Çiğdem Yılmaz, Didem Ünlü, Elif Varol Ergen, Ekin Saçlıoğlu, Fulya Çetin, Gözde İlkin, Gülçin Aksoy, Güneş Terkol, H.Berrin Simavlıoğlu, Işıl Güleçyüz, Lara Ögel, Nalan Yırtmaç, Neriman Polat, Nurcan Gündoğan, Özgür Çimen, Özlem Şimşek, Peri Demirbaş, Sevil Tunaboylu, Şafak Şule Kemancı, Tuse Tamer, Ülgen Semerci, Yasemin Özcan, Yeşim Ağaoğlu, Zeyno Pekünlü.


Zapata Moda adres: Caferağa Mahallesi, Şevki Bey Sokak, No: 31/A, Kadıköy, İstanbul

Bilgi İçin: Yasemin Temizarabacı/ Esen Özdemir
Mail: morcati@morcati.org.tr
Tel: 0212 292 52 31/32 


Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları