loading
close
SON DAKİKALAR

Karaca'dan 'Edebiyatı bırakın, Yenişehir'den sefer ağını genişletin' çağrısı

Karaca'dan 'Edebiyatı bırakın, Yenişehir'den sefer ağını genişletin' çağrısı
Tarih: 16.10.2021 - 22:54
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve yönetimi yaptığı basın açıklamasında; 'Yenişehir Havaalanı’nın canlandırılması gündeme geldiğinde AKP iktidarının sorumluluğu hemen hemşeri dernekleri, STK’lar ve Bursa iş dünyasına yıkmaya kalkıyor.'

"BURSA'NIN PALAVRAYA KARNI TOK"

AKP merkezi ve yerel yönetimleri tarafından yolcuları İstanbul havaalanlarına yönlendirilen Bursa'nın hava ulaşımı her geçen gün kan kaybederken, AKP kanadından Yenişehir Havaalanı'nın yeniden canlandırılması konusunda sade suya tirit açıklamalar gelmeye devam ediyor. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Yenişehir Havaalanı önündeki kamuoyuna önceden duyurduğu basın açıklamasını yapacağı saatlerde sosyal medya üzerinden aynı konuda paylaşımda bulunan AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin'e cevap vererek, "Siyaset anlayışını Bursa'nın hızlı treni başta olmak üzere, yarım kalmış Bursa projeleri konusunda anlamı-geçerliliği ve gerçekliği bulunmayan rutin müjdeler uçurmak üzerine kurmuş olan AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin'in Yenişehir Havaalanı konusundaki sözleri de yersiz ve yetersiz. Bizim basın açıklaması yapacağımızdan haberdar olduğu için tam o saatte telefona sarılıp kendince sosyal medya ayarı çekmiş. AKP Bursa Milletvekili Yenişehir Havaalanı konusunda hemen herkese sorumluluklar yüklüyor ama galiba bir tek iktidar partisinin sorumluluğu yok. Adama sormazlar mı, partiniz 20 yıldır iktidarda, 20 yıldır neredeydiniz?" diye konuştu.

“20 YILLIK AKP İKTİDARI HİÇBİR ÇÖZÜM ÜRETEMEDİ”

Bursa’nın nüfusunun hinterlandıyla birlikte 5 milyona ulaştığını, böyle bir nüfus gücü ve sanayi üretimine sahip bir kentin yurtdışı bağlantılar bir yana yurtiçinde de yeterli bir hava ulaşımı ağı bulunmamasının aklı başında hiç kimseye izah edilemeyeceğini kaydeden Karaca, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Yenişehir Havaalanı'nın sivil havacılığa açıldıktan bir yıl sonra AKP iktidara geldi. AKP tam 20 yıldır iktidarda. Bu süre içerisinde Yenişehir Havaalanı'nı güçlendirmeyi bir kenara bırakın, Yenişehir'i İstanbul havaalanlarının gölgesinde bırakmak için her türlü algı operasyonuna girişmiş olan AKP iktidarının hava ulaşımına ilişkin Bursalılara ve çevre illerdeki komşularımıza anlatacağı hiçbir şey olamaz. Anlatırsa da masaldan başka bir şey olmaz. Bu çerçeveden bakıldığında, AKP Milletvekili Mustafa Esgin'in Yenişehir Havaalanı ile ilgili görüş açıklayacağımız gün sosyal medyadan paylaştığı ve herhangi bir zekavet emaresi taşımayan 'Buradan bir siyasi polemik çıkarmak, algı yapmaya çalışmak ancak Bursa'ya zarar vermek anlamına gelir' ifadesinin de bir anlamı yoktur. Bursa'nın hava ulaşımı konusunda 20 yıllık tek parti iktidarı boyunca hiçbir çözüm üretememiş AKP'li boş ümitler müjdecisinden alınacak bir siyası dersimiz yoktur. AKP'li vekil; Yenişehir Havaalanını neden canlandırmıyorsunuz, neden Yenişehir'e de teşvik uygulamıyorsunuz şeklindeki talep ve değerlendirmelerin Bursa'ya zarar vereceğini söyleyecek kadar komik duruma düşmüştür."

“AKP’NİN TEK YAPTIĞI İŞ, GÖZ BOYAMAK”

Yenişehir Havaalanı’nın canlandırılması gündeme geldiğinde AKP iktidarının sorumluluğu hemen hemşeri dernekleri, STK’lar ve Bursa iş dünyasına yıkmaya kalkışarak göz boyadığına işaret eden Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP’li vekilin sorumluluğu bütün Bursa’ya yıkmaya kalkmasının anlamı ‘biz bu işi beceremiyoruz, gerekçe de üretemiyoruz, mugalata yapıyoruz’ demek değil midir? Afyon-Uşak-Kütahya Zafer Havaalanı konusunda bu 3 şehrin sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, hemşeri derneklerinden de yardım istediniz mi? Onlara da çağrı yaptınız mı? Zafer Havaalanı'nda AKP'nin yandaş şirketine bu 3 kentin nüfusunun toplamından daha fazla 1 milyon 279 bin yolcu garantisi verdiniz. Geçen yıl devletimiz bugünkü kurla 70 trilyon lira garanti parası ödedi. O halde, Zafer Havaalanı’na yolcu garantisi veriyorsunuz da neden Yenişehir Havaalanı’na da Bursa ve komşu iller nüfusu kadar yolcu garantisi vermiyorsunuz? AKP’li bir yandaş gelip Yenişehir Havaalanı’nın işletmesini almadığı sürece, Yenişehir’in kurtuluşu olamayacak mı? Burulaş’ın İstanbul havaalanları ile Bursa arasında günde 2 bin 500 yolcu taşıdığını hatırlatıyorum. AKP hükümeti ve AKP’nin Bursa milletvekilleri başarısızlıklarına gerekçe üreteceğine, Yenişehir için teşvikleri derhal gündemine almalıdır.”

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları