loading
close
SON DAKİKALAR

Karakaş ''Muhatap Öcalan''

Karakaş ''Muhatap Öcalan''
Tarih: 11.02.2012 - 21:12
Kategori: Gündem

Terör örgütü PKK'nın yayın organı Fıratnews'e konuşan CHP'li Karakaş, 'Muhatap Öcalan' dedi, KCK'ya sahip çıktı..

Terör örgütü PKK'nın yayın organı Fıratnews'e konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, bazı açıklamalarda bulundu.
 
PKK'ya düzenli ordu muamelesi yapan Karakaş, örgütün yapacağı bir ateşkes veya eylemsizlik kararını destekleyeceklerini bildirirken, Kürt sorunu konusunda hükümetin gerçek muhatabının Abdullah Öcalan olduğunu savundu.
 
Öcalan'la masaya oturulması gerektiğini belirten Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Barışı yapacaksak, barış tarafları ve muhatapları ile oluyor. BDP 'Biz meşru alandaki kısmını yaparız, ama silahlar başka bir örgütün elinde olduğu için o örgütle görüşmeniz gerekiyor' diyor. Doğru bir tavır, çünkü İngiltere ve İrlanda'ya bakıyoruz; elinde silah olanlar barış yapmak için bir şekilde bir diyaloğu kuruyorlar. Barış yapacaksanız; bunun muhatabı da Öcalan'dır ve onunla görüşmeler yeniden başlamalı."
 
KCK'ya yönelik operasyonları da eleştiren CHP'li Karakaş, BDP'nin siyaset akademisinde ayaklanma dersi veren ve örgütün beyin takımında yer aldığı öne sürülen Büşra Ersanlı ile Ermeni tezlerini savunan Ragıp Zarakolu'ya sahip çıktı.
 
Ercan Karakaş, şunları söyledi: "AKP yönetimi 'ileri demokrasi' diyor. Fakat ben normal demokrasinden bile yana olduğunu görmüyorum. Gerçekten onlarda otoriter bir demokrasi anlayışı var. Basın, ifade özgürlüğü çok büyük oranlarda zedelendi. KCK davasını da böyle değerlendirmek lazım. Zarakolu olsun, Prof. Dr. Büşra Ersanlı olsun, bu insanların içeriye alınması kamu vicdanını yaralıyor. Bu insanlar fikir insanları, yazdıkları ortada."
 
"Dersim katliamının sorumlusu CHP ve devlettir. Atatürk'ün de bundan haberi vardı" sözleriyle ulusalcıların tepkisini çeken CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'e destek veren Karakaş, Dersim'le ilgili Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmesi gerektiğini dile getirerek, "Hüseyin Akgün'ün Dersim konusunda 4 kitabı var, bunlardan ikisini okudum. Sorununun çözümü için yıllardır çalışıyor, AİHM'e gitmiş davaları da var. Böyle bir insanın meclise geldikten sonra 20 yıldır takip ettiği sorunu konusunda hassas olması çok doğaldır. Söylendiğinin aksine bu konuda çalışma yapıyor diye partiden her hangi bir ceza gelmemiştir. Gerek Dersim konusunda gerekse geçmişte yaşanmış diğer konularda tarihi ile yüzleşmemiz gerekir" dedi.
 
Dersim için İsveç'teki gibi özel özür töreni düzenlenmesini isteyen Karakaş, "Almanya'da öldürülen göçmenler için meclis özel gündemle toplandı, soruşturma komisyonları kuruldu. Yine İsveç'te yetimhanelerdeki mağdur çocuklar için özel özür töreni düzenlendi. Aynı şey niye Dersim için yapılmasın? Bizim önerimiz şu; Arşivler açılsın ve araştırma komisyonu kurulmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.
 
BDP ile ortak çalışabileceklerini kaydeden CHP PM Üyesi Karakaş, Kürt sorununa ilişkin hazırladıkları 7 kapsamlı raporu yeniden elden geçirdiklerini belirterek, bazı çalışmalar içerisinde olduklarını ifade etti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları