loading
close
SON DAKİKALAR

Karamollaoğlu'ndan Onur Yürüyüşü'nde polis müdahalesine tepki: Ağzını açan herkes gözaltına alınıyor

Karamollaoğlu'ndan Onur Yürüyüşü'nde polis müdahalesine tepki: Ağzını açan herkes gözaltına alınıyor
Tarih: 30.06.2021 - 12:44
Kategori: Siyaset

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

2021'in ilk 6 ayında ülkemizin gündemi epey yoğun geçti. Sabahtan öğlene, öğlenden akşama sürekli değişen bir gündem var.

Diyarbakır'da yapmış olduğumuz ziyaretlerde gördük ki Güneydoğu'nun en büyük ili büyük sıkıntılara maruz bırakılmış. Diyarbakır’ın problemleri ile süratle ilgilenilmelidir. Diyarbakır, yıllardır mahalli idarelere seçilenlerle değil de birileri tarafından tayin edilenlerle idare ediliyor. Bu, seçildikten sonra şahıslara karşı yapılan bir tavır değil, halkın tercihine bir ket vurmak demektir. Eğer aday gösterilenlerin bir problemleri varsa başta aday gösterilmesine engel olmak gerekir. Seçimden sonra görevden almak esas itibariyle halkın tercihlerine ket vurmak anlamına gelir. Ayrışma, kutuplaşma meydana gelir.

Türkiye’deki imtihan sistemi herhalde dünyanın en beceriksiz ve en kalitesiz imtihan sistemi. Bu sınav sistemlerinin yeniden düzenlemesi gerekiyor. Ben İngilizce bildiğimi düşünüyorum ama emin olun, İngilizce sorularına bakınca şaşırıyorum. Bu kadar ince ayar sorularla bir öğrencinin İngilizce seviyesini ölçemezsiniz.

Bingöl ve Marmaris başta olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde çıkan yangınlardan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yazın başlamasıyla birlikte bu tür hadiselere karşı herkesin dikkatli olması ve tedbir alması gerekir.

Her geçen gün adalet kurumu ve adalete olan güven duygusu biraz daha örselenmektedir. Mafya-siyaset-medya üçgeninde ortaya atılan iddialar hukuksuz ve karanlık işler, güç ve suç ortaklıkları artık mide bulandırıcı bir hal almaktadır.

Esas endişe verici ve üzücü olan bu kadar kirli ortaklıkların ortalığa saçıldığı halde kimsenin kılının kıpırdamamasıdır. Yönetim, adalet mekanizması ve tüm kurumlarıyla bunların üzerine gitmek zorundadır. Bu sessizlik ve görmezden gelme hali, sorumlu olan herkesi dolaylı olarak suça iştirak etmiş sayabilir. Bu ağır iddialar karşısında iktidar suspus, savcı ve hakimlerin eli kolu bağlı, medya da bu konularla alakalı yazmamakta kararlı.

Saadet Partisi olarak uzunca bir süredir altını çizdiğimiz adalet ile ilgili hususların şimdi bir de AYM Başkanı tarafından dile getirilmesini önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Sadece sözde kalmamasını temenni ediyoruz. George Orwell'e bir atıf yapmak istiyorum. 1984 romanında diyor ki "Aslında hiçbir şey yasa dışı değildi çünkü artık yasa diye bir şey yoktu. Kanunların bu kadar sık değiştiği bir ülkede siz adaleti sağlam temellere oturtamazsınız. Yasa diye bir şey bugün var yasa dışılığa adapte ediliyor. Kanunlar sürekli değiştiriliyor. Bu kötü gidişata artık bir son vermek gerekiyor! Bu artık ihtiyaç değil, zarurettir. Saadet Partisi olarak biz, bu zaruretin yerine getirilmesi için ısrarlı tutumumuzu devam ettirmekte kararlıyız. Bizim prensiplerimizin içinde; adaletle, liyakatle ve şefkatle birlikte bir de ahlak ve insaf prensibi vardır. Eğer biz insafı bir kenara bırakırsak devlet zulüm mekanizması haline gelebilir.

Evinin balkonundan polise seslenen ve "Bomba atıyorsunuz, çocuklar korkuyor burada." diyen vatandaş, polis tarafından anında gözaltına alınıyor. Ağlayalım mı gülelim mi? Bu nasıl suç oluyor ya. İnsanlar durduk yere hakarete uğruyor, "ağzını açan herkes" tehdit ediliyor veya gözaltına alınıyor! Gücü eline geçirenler, hukuku çiğneyerek her istediğini yapacağını zannediyor şimdi.Bugüne kadar para bulmakta zorlandığında iktidar, birden bire bir kanun çıkarıyor 'şu kadar döviz getirdiğinizde bu dövizin hesabı sizden sorulmayacak'. Bu 7 kere çıkarıldı. Bu kara para aklamak anlamına gelir.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları