loading
close
SON DAKİKALAR

Karikatürist Canol Kocagöz'ün sergisi Karikatür Atölyesi'nde

Karikatürist Canol Kocagöz'ün sergisi Karikatür Atölyesi'nde
Tarih: 06.05.2019 - 12:06
Kategori: Kültür & Sanat

1970 yılından günümüze çizgileriyle karikatür dünyasında yer alan Karikatürist Canol Kocagöz’ün sergisi 10 Mayıs Cuma günü Karikatür Atölyesi’nde açılıyor.

Gazeteler, dergiler ve sanat dergilerinde sayısız üretimi bulunan Kocagöz’ün karikatürün yanı sıra animasyon, afiş, dergi ve kitap kapakları çalışmaları da bulunuyor.

Kocagöz, 1999 yılında kurulan ve editörlüğünü yaptığı her sayısı ayrı bir sendika veya demokratik kitle örgütünden çıkan Homur Mizah Dergisi ile yıllardır sendikalarla karikatür arasında köprü görevi görmesini sağladı.

Karikatürcüler Derneği Başkanlığı başta olmak üzere bir çok demokratik kitle örgütü ile vakıflar da görevlerde bulunan Kocagöz ;Türkiye’de kültür ve sanat hayatının özerkleşmesi çalışmalarında bulunarak Plastik Sanatlar, Müzik, Sahne Sanatları, yazın ve tasarım alanlarının seçkin ve önemli 76 sanat kuruluşunun birliğinden oluşan Özerk Sanat Konseyi’nde (ÖSK) karikatürcüleri temsil etti. Uzun yıllar ÖSK Genel Sekreterliğini yürüten Kocagöz, 2008 yılında ÖSK’nın dönem sözcülüğünü de üstlendi.

Dört karikatür albümü ile on yedi çocuk kitabı bulunan sanatçı, halen 1999 yılında bir grup arkadaşı ile beraber kurdukları HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu’nun çıkardığı HOMUR Mizah Dergisi ile çocuklara yönelik Kırmızı Metal Karınca Dergisinin editörlüğüne devam ediyor.

Kocagöz'ün sergisinin açılışı 10 Mayıs Cuma günü saat 18.30’da Ankara Kızılay'da Konur 1 Sokak'taki Karikatür Atölyesi'nde yapılacak.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları