loading
close
SON DAKİKALAR

KAS-DER'in düzenlediği 14. Kastamonu Tanıtım Günleri etkinlik programı belli oldu

KAS-DER'in düzenlediği 14. Kastamonu Tanıtım Günleri etkinlik programı belli oldu
Tarih: 25.10.2021 - 15:38
Kategori: Gündem

Kastamonulular Dayanışma Derneği'nin (Kas-Der) İstanbul Maltepe'de gerçekleşecek 14. Kastamonu Tanıtım Günleri etkinlik programı açıklandı.

Kas-Der'in 27-31 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan 14. Kastamonu Tanıtım Günleri etkinlik programı belli oldu. Kas-Der'den yapılan açıklamada 4 gün sürecek programın ayrıntıları şöyle:

"Kastamonu, panoramik dağlarıyla, yemyeşil ovalarıyla, zümrüt sahilleriyle, zengin mutfağıyla, yüzlerce yıllık kültürel ve tarihi varlıklarıyla Türkiye’nin cennet köşelerinden biridir. Kastamonu, MÖ.18.yy’dan bu yana bir çok medeniyetin beşiği olmuştur; Gaslar, Hititler, Firigler, Kimmerler, Lidyalı'lar, Pers'ler, Pontuslular, Romalılar ve Bizanslılar’ın izlerini taşır. Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu, İnebolu limanından Ankara'ya erzak, cephane ve insan akışında Milli Mücadele’ye büyük katkı sağlamıştır.

Kurtuluş savaşında işgal görmemesine rağmen, nüfusuna oranla en fazla şehit veren ildir. Büyük Önder Atatürk, Şapka İnkılâbı’nı 23 Ağustos 1925’te Kastamonu'da yapmıştır. Kastamonu, “İstiklal Yolu” ile Kurtuluş’un ilk durağı olduğu gibi, modernleşme yolu’nun da ilk simgesel durağıdır. Kastamonu, son yıllarda, doğa turizmi ile de öne çıkan bir şehirdir. Ilgaz Dağı Milli Parkı dağcılık ve kayak sporları için mükemmel bir merkezdir. Dünyanın en derin 2. kanyonu olan Valla Kanyonu ve Türkiye'nin en derin dördüncü mağarası olan Ilgarini mağarası, doğa ve maceraseverler tarafından her geçen gün çok daha fazla ziyaret edilmektedir. Kastamonu, Karadeniz'de bakir olan 170 km kıyı bandıyla deniz, kum, güneş ve huzur arayanlara da hitap etmektedir. Gastronomi alanında da Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olan Kastamonu,

Türkiye’nin en iyi pastırmasının yapıldığı il olma konusunda iddialıdır. Ayrıca Sarmısak, Kuyu Kebabı, Siyez Bulguru, Etli Ekmek ve Banduma gibi kendine has ürünler barındıran mutfağı ile yöreyi ziyaret edenleri kendinin müptelası yapmaktadır. En Çok Ziyaret Edilen “İl Tanıtım” Etkinliği; Kastamonu Tanıtım Günleri! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, benzer etkinlikleri gerçekleştiren 16 il arasından en çok ziyaret edilen il tanıtım etkinliği olduğu rapor edilmiştir. Kastamonu Tanıtım Günleri son iki yılda sırasıyla 1 milyon 350 bin ve 1 milyon 650 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Yapıldığı ilk yıldan bu yana KAS- DER tarafından organize edilmekte ve Kastamonu’nun tanıtımında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Kastamonu’ya Dair Her Şey 14. Kastamonu Tanıtım Günlerinde! Etkinliğin Resmi Açılışı Devlet’in Zirvesi ile Yapılıyor! 14. Kastamonu Tanıtım Günleri 27-31 Ekim tarihleri arasında Maltepe Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilecektir. Etkinliğin Resmi Açılışı 27 Ekim Çarşamba günü saat 15:00’de yapılacaktır. Resmi Açılış’a bir çok üst düzey protokol katılacaktır. K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay, Ana Muhalefet Partisi Lideri, CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu, T.B.M.M. Başkan Vekili Sn. Celal Adan, Ak Parti Genel Başkan Vekili Sn. Numan Kurtulmuş, İyi Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener, İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu ve Siyasi partilerin il başkanları etkinliğe teşrif edeceklerdir.

Kastamonu’ya dair kültürel ve tarihi değerlerin tanıtılacağı ve Kastamonu mutfağından özel tatların yer alacağı bu etkinlikte, ziyaretçilere Kastamonu tatları ve kültürü ile buluşma imkanı sağlanacaktır. Stantlarda ve yemek alanında sadece Kastamonu’lu esnaflar ve sadece Kastamonu’ya dair yöresel ürünler yer alacaktır.

En doğal şartlarda üretilen ve özel bir kesimle elle dilimlenen Kastamonu pastırması, tadanların vazgeçemediği etli ekmeği, yöresel tereyağı ve doğal ortamlarda yetişmiş hindi ile yapılan banduması, en özel şartlarda yavaş yavaş pişirilen kuyu kebabı, tescilli sarımsağı, kendine has simidi , yerken ağızda dağılan çekme helvası, küre dağlarının bol oksijenli ormanlarında üretilen kestane balı, Tosya’nın o eşsiz pirinci, dünyada genetiği ile oynanmamış tek bulgur olma özelliğine sahip olan siyez bulguru gibi Kastamonu’ya özel bir çok tat, gurme ve doğal lezzet arayanların ayağına gelecektir. Türkiye’nin İlk ve Tek Şapka Müzesi İstanbul’a Geliyor, Şapkalar Çok Özel Bir Defile ile Ziyaretçilere Sunuluyor!

Cumhuriyet'in kurulduğu günden günümüze kadar giyilen ve bir çok özel tasarıma sahip kadın ve erkek şapkalarını, Sn. Süleyman Demirel, Sn. Bülent Ecevit gibi değerli siyasi adamlarımızın şapkalarını ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün giydiği şapkaları bünyesinde barındıran Türkiye'deki ilk ve tek Şapka Müzesi Kastamonu’dadır.

Bu müzedeki şapkalar 14. Kastamonu Günlerinde Maltepe Etkinlik Alanı’nda sergilenecek ve etkinliğe gelen ziyaretçiler bu eşsiz müzeyi görme Ayrıca, müzedeki bu şapkalar 30 Ekim Cumartesi günü saat 14:00’de bir çok ünlü ismin yer alacağı bir defile ile ziyaretçilere sergilenecek ve ziyaretçiler unutulmaz anlar yaşayacaktır.

Sergilenecek şapkalar arasında, Ulu Önder Atatürk’ün şapkası, Sn. Bülent Ecevit ve Sn. Süleyman Demirel gibi önemli siyasi liderlerin ve Filiz Akın, Cem Kara ve Yıldırım Mayruk gibi değerli isimlerin şapkaları yer almaktadır. Serginin organizasyonunu Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Şapka Müzesi Müdürü Sn. İlknur Aynan, defilenin organizasyonunu ise By Mustafa Organizasyon, koreografisini ise ünlü koreograf Asil Çağıl üstlenmiştir.

Türkiye’nin En Büyük Sel Felaketi’nde Hayatını Kaybeden Bozkurt’lu Hemşehrilerimizi Anacağız! Etkinliğimizde, 11 Ağustos 2021 tarihinde Kastamonu Bozkurt’ta yaşanan elim sel felaketinde hayatını kaybeden hemşehrilerimiz anısına sel felaketinden görüntüler içeren bir fotoğraf sergisi yer alacaktır. Bu serginin açılışı 28 Ekim Perşembe günü saat 14:00’de yapılacaktır. Ayrıca sel felaketinde hayatını kaybeden hemşehrilerimiz için, 28 Ekim Perşembe günü, Saat 16:00’da ikindi namazına müteakıp Mevlid-i Şerif okutulacaktır."

27 Ekim Çarşamba

14:30 Halk Oyunları Ekibi Gösterisi
15:00 Resmi Açılış

PROTOKOL KONUŞMACILARI

- REMZİ ŞEN KASDER GENEL BAŞKANI
- DR. GALİP VİDİNLİOĞLU - KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI
- AVNİ ÇAKIR KASTAMONU VALİSİ
- EKREM İMAMOĞLU İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI
- ALİ YERLİKAYA- İSTANBUL VALİSİ
- MURAT BAŞESGİOĞLU İÇİŞLERİ ESKİ BAKANI
- MERAL AKŞENER İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI
- CELAL ADAN- TBMM MECLİS BAŞKAN VEKİLİ
- NUMAN KURTULMUŞ- AK PARTİ GENEL BAŞKAN VEKİLİ
- KEMAL KILIÇDAROĞLU- CHP GENEL BAŞKANI
- FUAT OKTAY - TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI


17:30 Fatma günay SANATÇI
18:00 Cideli Emin SANATÇI
18:30 Kastamonulu Seyfi SANATÇI
19:00 Ezgi Keleş SANATÇI
19:30 Mete Tafracı SANATÇI

2. Gün Sel , Afet,  Anma Programı

28 Ekim Perşembe
 
14:00 Sel Afeti Fotoğrafları Sergi Açılışı
16:30 Sel Felaketinde Kaybettiğimiz Hemşehrilerimiz Mevlid-i Şerif**

3. Gün Cumhuriyet Bayramı Programı

29 Ekim Cuma
 
11:00 Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri Açılışı
12:00 Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri
14:00 Amatör Ses Yarışması
16:00 Halk Oyunları Ekibi Gösterisi
17:00 Adnan Bektaş SANATÇI
17:30 Hayriye Yıldız SANATÇI
18:00 Erdoğan Ercan SANATÇI
18:30 Ersin Ersin SANATÇI
19:00 Burak Kar SANATÇI
19:30 Yılmaz Cesur SANATÇI

4. Gün  Şapka Defilesi

30 Ekim Cumartesi
 
14:00 Şapka Defilesi
15:30 Kastamonu Turizmi Tanıtımı
16:00 Bilgi Yarışması Finali
17:30 İrem Bal SANATÇI
18:00 İsmail Özen SANATÇI
18:30 Tuncay Öz SANATÇI
19:00 Birsen Sömek SANATÇI
19:30 Enis Mangaloğlu SANATÇI

5. Gün Kapanış

31 Ekim Pazar
 

11:00 Çocuk Tiyatrosu
12:00 Ahmet Vayvalak SANATÇI
13:00 Metin Çay SANATÇI
14:00 Yöresel Yemek Yarışması
15:30 Yetişkin Tiyatrosu
16:00 Arzu Akça SANATÇI
17:00 Emrah Öz SANATÇI
18:00 Gülcan Kara SANATÇI
19:00 Kapanış

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları