loading
close
SON DAKİKALAR

Kastamonu'da sağanak ve eriyen karlar dere ve çayları yükseltti; selde köprüler yıkıldı bazı köylere ulaşım kesildi

Kastamonu'da sağanak ve eriyen karlar dere ve çayları yükseltti; selde köprüler yıkıldı bazı köylere ulaşım kesildi
Tarih: 08.05.2022 - 10:02
Kategori: Tarihte Bugün

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde, eriyen kar suları ve sağanak nedeniyle ilçeden geçen Akçay'ın su seviyesinin yükselmesi sonucu taşkın meydana geldi. Yaşanan sel nedeniyle 6 köprü yıkılırken, 5 köye ulaşım yolu kapandı.

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde, eriyen kar suları ve sağanak nedeniyle ilçeden geçen Akçay'ın su seviyesinin yükselmesi sonucu taşkın meydana geldi. Yaşanan sel nedeniyle 6 köprü yıkılırken, 5 köye ulaşım yolu kapandı.

İlçede önceki gün meydana gelen sağanak ve bir süredir eriyen karlar nedeniyle Akçay'da taşkın meydana geldi. 11 Ağustos 2021 tarihinde yaşanan selin ardından yıkılan köprülerin yerine menfezlerle yapılan geçici köprülerden 6'sı, aşırı yağış nedeniyle yıkıldı ve 5 köyün ulaşım yolu kapandı. Sel nedeniyle bir ahırda bulunan kümes hayvanları sel sularına kapıldı. Aynı ahırda bulunan 12 büyükbaş da sele kapılmaktan son anda kurtarıldı.

Öte yandan Çatalzeytin Kaymakamlığı'nca yapılan açıklamada, tahliye edilen herhangi bir ev bulunmadığı, suyun debisinin düşmesi ile bozulan geçici büz, menfez köprülerin onarımının süratle yapılacağı aktarıldı.

Kastamonu Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos'ta sel nedeniyle 82 kişi hayatını kaybetmiş ve 9 kişi kaybolmuştu. 

Kastamonu Valiliği, il genelinde 15 geçici menfez köprünün dere yataklarındaki su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak zarar gördüğünü bildirdi.

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Çatalzeytin'de 6, İnebolu'da 1, Bozkurt ve Küre'de 4'er olmak üzere il genelinde 15 geçici köprünün zarar gördüğü belirtildi.

Daha önce ihalesi gerçekleştirilen kalıcı köprülerin yapım sürecinin devam ettiği aktarılan açıklamada, "Suyun debisinin düşmesiyle birlikte gerekli çalışmalar süratli şekilde yapılıp bozulan büz, menfez köprülerin onarımı gerçekleştirilecektir. Bu süreçte vatandaşımızın mağdur olmaması için gereken her türlü tedbir Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımızca alınmaktadır" denildi.

Kaynak : Ajanslar

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları