loading
close
SON DAKİKALAR

Kazım Koyuncu'nun ölümünün üzerinden 17 yıl geçti

Kazım Koyuncu'nun ölümünün üzerinden 17 yıl geçti
Tarih: 25.06.2022 - 06:49
Kategori: Yaşam

Genç Aktivist ve Müzisyen Kazım Koyuncu'nun yakalandığı akciğer kanserine yenik düşerek hayata veda etmesinin üzerinden 17 yıl geçti.

'Şair Ceketli Çocuk' lakaplı sanatçı Kazım Koyuncu, ölümünün 17. yılında anılıyor.

Söz yazarı, oyuncu ve aktivist olan Kazım Koyuncu 33 yaşında testis kanserinin akciğerlerine yayılması sonucunda 25 Haziran 2005’te hayata veda etmişti.

7 Kasım 1971 yılında doğan Kazım Koyuncu, müzikle küçük yaşta tanıştı. 1980'li yılların sonunda İstanbul'a taşınmıştır. 1990'lı yılların başında arkadaşları ile çeşitli yerlerde küçük çaplı konserler vermeye başladı. 1994 yılında Laz müziğini rock müziği ile birleştirerek kendi tarzını yarattı. Aynı yıl arkadaşları ile birlikte Zuğaşi Berepe adında bir grup kurdu. 1995 yılında grup Va Mişkunan adlı ilk albümlerini yayınladı. İlk defa duyulan bir tarz olduğu için albüm olumlu tepkiler aldı. 1998 yılında ikinci albümleri İgzas'ı çıkardılar. Albüm ilk albüme göre daha çok ses getirdi. Bu albümden sonra grup dağıldı. 2001 yılında, Viya adlı ilk solo albümünü yayınladı.

2002 yılında Gökhan Birben ile birlikte Gülbeyaz adlı televizyon dizisinin müziklerini yapmaya başladı. Aynı zamanda dizinin bazı bölümlerinde oynadı. İlgiyle izlenen dizinin müzikleri de büyük ilgi gördü.

Daha sonra Kâzım Koyuncu, Türkiye çapında tanınmaya başladı. Konserleri büyük kitlelerce izlendi. 2004 yılında Hayde adlı ikinci albümünü çıkardı. İkinci albüm ilkine göre büyük bir satış rakamına ulaştı. Yılın en çok satan albümlerinden birisi oldu.

2004 yılında kansere yakalandı. Doktorlar kendisini çok fazla yormamasını söylese de Kâzım Koyuncu konserler vermeye devam etti. 2005 yılında son konserini Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde verdi. 25 Haziran 2005 tarihinde ise yaşamını yitirdi. Koyuncu, vefatından iki gün sonra, doğduğu köy olan Yeşilköy'de köy mezarlığında defnedildi.

"Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik"

Kazım Koyuncu şarkıları kadar açıklamalarıyla da iz bırakmıştı. Şu cümleleri hala hafızlarda:

"Hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar 'a, ateş hırsızlarına, Ernesto "Çe" Guevara'ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları